Centrum wiedzy o technologiach i pracy w IT

WeChat blokuje konta z NFT

Ostatnia aktualizacja 15 kwietnia, 2022

W niektórych kręgach entuzjastów technologii panuje przekonanie, że kryptowaluty pozwolą rozwiązać wiele problemów istniejących w świecie. Jednak oprócz praktycznych zastosowań kryptowaluty mają także aspekt kolekcjonerski, czego objawem jest zdobywające popularność NFT. Niedawno chińskie władze zablokowały konta na WeChat związane z niewymienialnymi tokenami.

Sprawdź: Web 3.0 – witaj w świecie decentralizacji

Kryptowaluty oraz NFT w Chinach

W przeciwieństwie do wielu innych krajów, Chiny zabroniły handlu kryptowalutami na swoim terenie. Jednym z argumentów chińskich władz jest chęć ograniczenia wysokiej konsumpcji energii przez firmy masowo wydobywające cyfrowe waluty. Spowodowało to, że wiele firm, które działały na terenie Chin, przeniosło swoje operacje poza granice kraju.

Kupowanie NFT w Chinach jest możliwe tylko z użyciem jena. Dodatkowo, każda platforma związana z NFT zbudowana jest na blockchainie, który nie jest elementem kryptowaluty. W zamian rząd chiński pozwala na wykorzystywanie blokchainów, nad którymi ma nadzór. Faktyczne przepisy regulujące obrót wirtualnymi dobrami nie zostały jeszcze wprowadzone. Z tego względu osoby prywatne mają możliwość zakupu NFT, natomiast nie mogą ich sprzedać w łatwy sposób.

Zobacz: Przebranżowienie się na programistę. Jak się za to zabrać?

Dlaczego zablokowano konta na WeChat związane z NFT?

Ponieważ NFT można wykorzystywać w ramach spekulacji, firmy z dużą ostrożnością podchodzą do tematu. Taką ostrożnością cechuje się np. operator platformy WeChat, firma Tencent. WeChat to najpopularniejszy w Chinach komunikator. Kilka kont związanych z NFT zostało w niedawnym czasie zablokowanych na WeChacie. Przedstawiciel firmy nie potwierdził tych zawieszeń kont. Wyjaśnił jedynie, że na platformie możliwe jest wyświetlanie treści związanych z NFT, ale tylko przez oficjalnie zweryfikowane konta. Aby mieć taką możliwość, właściciele kont muszą okazać certyfikat udowadniający rejestrację u chińskiego regulatora cyberprzestrzeni. Niemożliwa jest natomiast sprzedaż NFT z drugiej ręki.

Czym jest NFT?

NFT to skrót pochodzący z języka angielskiego. Jego rozwinięciem jest non-fungible tokens, czyli w wolnym tłumaczeniu niewymienialne tokeny. Są to przedmioty zbudowane na bazie wirtualnych walut używających blockchaina. Przedmioty te to tak naprawdę kryptograficzny token, czyli ciąg danych, który jest dowodem na posiadanie jakiejś cyfrowej treści.

Zobacz: Metaverse zastąpi biura?

Zwykle treści sprzedawane jako NFT publikowane są w Internecie pod adresem internetowym, a NFT wskazuje jedynie, że jest się ich właścicielem. Samo posiadanie tokena nie przenosi praw autorskich na jego posiadacza, jest to możliwe jedynie poprzez podpisanie dodatkowej umowy prawnej.

Total
0
Shares
_podobne artykuły