Centrum wiedzy o technologiach i pracy w IT
tworzenie aplikacji mobilnych

Tworzenie aplikacji mobilnych podstawą dostępności usług

Ostatnia aktualizacja 11 września, 2023

Smartfony są nieodłącznym elementem naszej codzienności, umożliwiającym nam nieograniczony dostęp do bankowości, rozrywki, zakupów i kontaktów z każdego miejsca, w którym się znajdziemy (pod warunkiem zasięgu sieciowego). Tworzenie aplikacji mobilnych jest więc podstawą zwiększania dostępności do wielu usług, które wcześniej realizowaliśmy głównie stacjonarnie.

Poziom powszechności urządzeń mobilnych widać w najnowszych danych publikacji stworzonej przez DataReportal. Według danych zawartych w raporcie Digital 2023: Poland, w Polsce jest już 97% użytkowników korzystających z internetu w smartfonach oraz 41,1% użytkowników korzystających z internetu w tabletach. Dane dotyczą grupy wiekowej 16-64, jednak warto pamiętać, że internetu mobilnego korzystają nie tylko młodsi, ale też coraz częściej starsi użytkownicy.

Nie udało się zapisać Twojej subskrypcji. Spróbuj ponownie.
Udało się! Widzimy się niebawem – newsletter wysyłamy w każdy wtorek

Otrzymuj za darmo unikalne poradniki, dane i wiedzę o pracy w IT – dostarczane co tydzień

Klikając “Zapisz mnie” wyrażasz zgodę na otrzymywanie e-maili od redakcji, a także ofert partnerów oraz akceptujesz naszą Politykę prywatności.

Sprawdź: RWD to dziś konieczność. Co trzeba wiedzieć?

Tworzenie aplikacji mobilnych – technologie i języki programowania

Główne platformy, dla których tworzone są aplikacje mobilne, to Android i iOS. Dla każdej z nich dostępne są przeznaczone dla nich języki programowania i narzędzia.

  • Android: Głównym językiem programowania dla Androida jest Java. Jednakże coraz większą popularność zdobywa również Kotlin, który został oficjalnie zaakceptowany przez Google jako język dla developerów Androida. Do tworzenia aplikacji na Androida służy środowisko Android Studio.
  • iOS: Aplikacje dla systemu iOS tworzy się głównie w języku Swift lub Objective-C. Narzędziem, które jest niezbędne każdemu deweloperowi iOS, jest Xcode.

Oprócz specjalnych rozwiązań dla każdej z platform, istnieją także narzędzia umożliwiające tworzenie aplikacji wieloplatformowych, takie jak React Native czy Flutter. Dzięki nim można napisać kod raz, a następnie uruchomić go zarówno na Androidzie, jak i na iOS.

Według wewnętrznych danych No Fluff Jobs, w Q1 2023 roku Android pojawiał się w wymaganiach 13% ogłoszeń, a iOS obecny był w 10% ogłoszeń. Spośród innych technologii, często wymieniana był Kotlin (10%), Java (6%), Swift (9%) oraz Flutter (6%).

Dalsza część tekstu znajduje się pod materiałem wideo:

RWD – Responsive Web Design

RWD, czyli Responsive Web Design, to podejście do projektowania stron i aplikacji internetowych, które mają się dostosowywać do różnych rozmiarów ekranów i urządzeń. W praktyce oznacza to, że strona czy aplikacja będzie wyglądać i działać poprawnie niezależnie od tego, czy korzystamy z niej na komputerze stacjonarnym, tablecie czy smartfonie. W tworzeniu responsywnych aplikacji ważną rolę odgrywają technologie takie jak CSS3 Media Queries.

Zobacz: RWD i interaktywność. Czy te pojęcia ulegną unifikacji?

Podejście “mobile first”

Projektowanie “mobile first” to strategia, w której projektowanie rozpoczyna się od wersji mobilnej strony lub aplikacji, a dopiero potem dostosowuje się ją do większych ekranów. Podejście to wynika z obserwacji, że coraz więcej osób korzysta z internetu głównie na urządzeniach mobilnych. Tworząc aplikacje w myśl zasady “mobile first”, developerzy i projektanci skupiają się na najważniejszych funkcjonalnościach. Prowadzi to do stworzenia bardziej klarownego i użytecznego interfejsu.

Total
0
Shares
_podobne artykuły