Centrum wiedzy o technologiach i pracy w IT
cms

CMS. Czym jest dokładnie?

Ostatnia aktualizacja 16 lutego, 2022

CMS to w rozwinięciu Content Management System i jest oprogramowaniem, które pozwala edytować i modyfikować treści oraz elementy na stronie bez konieczności pisania kodu. Zarządzanie zawartością strony odbywa się przez panel administratora i dobór odpowiednich rozszerzeń. W niektórych CMS-ach można również wykorzystywać wizualny edytor, działający na zasadzie biblioteki gotowych elementów. Dzięki nim, z użyciem funkcji drag-and-drop, można szybko i łatwo zbudować atrakcyjną wizualnie stronę internetową.

WordPress – najpopularniejsze systemy CMS?

Aktualnie w oparciu o WordPress działa 43% wszystkich stron internetowych, co jednocześnie stanowi 65% rynku CMS. Jego pozycja jest wyraźnie dominująca względem innych, bardziej znanych CMS-ów. Joomla obsługuje 2,6% wszystkich stron w Internecie, co przekłada się na 4,6% rynku CMS, a Drupal to 1,7% wszystkich stron internetowych, co daje 3% rynku CMS.

Jak widać na powyższych wskaźnikach, WordPress jest liderem wśród systemów zarządzania treścią i są ku temu powody. WordPress to darmowa i otwarta aplikacja z blisko 60 tys. rozszerzeń, dzięki którym można stworzyć funkcjonalną i atrakcyjną witrynę. Zarówno instalacja, jak i późniejsza edycja i optymalizacja strony są łatwe i intuicyjne. Oprogramowanie WordPressa jest ciągle aktualizowane i charakteryzuje się wysokim stopniem bezpieczeństwa.

Sprawdź: Landing page

Jakie typy CMS-ów można wyróżnić?

Systemy do zarządzania treścią można podzielić na 3 główne rodzaje.

CMS Open Source

Ze względu na częste aktualizacje, systemy Open Source są bezpieczne w użytkowaniu. Wspomniany wcześniej WordPress to najpopularniejszy system do zarządzania treścią, który działa w oparciu o otwarty kod. Dzięki temu społeczność zgromadzona wokół WordPressa może tworzyć własne rozszerzenia, np. wtyczki czy motywy graficzne. Choć dostęp jest ogólnie darmowy, to istnieją płatne warianty rozszerzeń.

Oprócz WordPressa, do systemów Open Source należą m.in.: Drupal, Joomla, TYPO3.

Autorski system do zarządzania treścią

Autorskie systemy do zarządzania treścią tworzone są indywidualnie dla konkretnych klientów, jednak to rozwiązanie znacznie droższe i wymagające ciągłego wsparcia technicznego agencji interaktywnej.

SaaS

SaaS, czyli Software as a Service to oprogramowanie w systemie abonamentowym, które charakteryzuje się zamkniętym kodem. Nie można ich modyfikować tak elastycznie, jak w przypadku systemów Open Source. Do systemów do zarządzania treścią SaaS zaliczają się m.in.: Wix, Shoplo, Shopify.

Zobacz: Mikrofon do komputera

Jak zbudować stronę internetową w oparciu o CMS?

Stworzenie własnej strony za pomocą systemu do zarządzania treścią zamyka się w kilku prostych krokach.

1. Wybierz hosting i kup domenę.

2. Zainstaluj wybrany CMS na serwerze.

3. Zajmij się konfiguracją strony, dostosowując jej wygląd i funkcje do swoich potrzeb.

4. Strona jest gotowa do publikowania treści. Treść można publikować za pomocą edytora WYSIWYG (what you see is what you get).

Total
0
Shares
_podobne artykuły