Centrum wiedzy o technologiach i pracy w IT
ciężka praca

Ciężka praca jest niezbędna, aby osiągnąć sukces

Ostatnia aktualizacja 26 października, 2022

Ciężka praca to tak naprawdę… No właśnie: co? Nowa ankieta zrealizowana przez Inc and Go wykazała, że prawie połowa z 1000 ankietowanych specjalistów z branży IT twierdzi, że ich zawód sam w sobie nie jest ciężki.

Ostatnia aktualizacja: 26.10.2022. Dodatkowa treść i drobne poprawki.

Nie udało się zapisać Twojej subskrypcji. Spróbuj ponownie.
Udało się! Widzimy się niebawem – newsletter wysyłamy w każdy wtorek

Otrzymuj za darmo unikalne poradniki, dane i wiedzę o pracy w IT – dostarczane co tydzień

Klikając “Zapisz mnie” wyrażasz zgodę na otrzymywanie e-maili od redakcji, a także ofert partnerów oraz akceptujesz naszą Politykę prywatności.

Oznacza to, że ich praca nie jest ciężka, bo de facto pracują przy komputerze. Trudno porównać taką pracę do ciężkiej pracy fizycznej. Specjaliści IT mają jednak ciekawe odpowiedzi na to, co faktycznie sprawia problemy.

Ciężka praca to większa odpowiedzialność

Ludzie nadal wierzą, że ciężka praca jest niezbędna jeśli chcemy osiągnąć sukces. Według ankiety 65% respondentów jest zdania, że tego typu praca gwarantuje świetne efekty po czasie. Ale w IT “ciężką pracą” nie jest nic, co kojarzy się z wysiłkiem fizycznym.

Najpopularniejsze odpowiedzi na to, co jest ciężką pracą:

  • Przejmowanie większej odpowiedzialności w pracy (62% ankietowanych)
  • Dłuższe godziny pracy (57%)
  • Praca nad pobocznymi projektami, tzw. side hustles (53%)
  • Zdobywanie większej liczby stopni naukowych lub certyfikatów (33%)
  • Praca fizyczna (33%)
  • Mniej urlopu (25%)

W branży technologicznej 40% osób twierdzi, iż ich zawód nie wymaga ciężkiej pracy. Wymaga natomiast myślenia, skupienia i podejmowania decyzji, a także przejmowania odpowiedzialności. A to już często trudne zadania.

Sprawdź: System hybrydowy

Czy faktycznie praca umysłowa może być ciężka? Czy ktoś, kto czyta ten tekst i pracował intensywnie przez co najmniej kilka godzin ciurkiem, nie czuł się potem fizycznie zmęczony? Faktycznie nigdy po długiej naradzie nie mieliście ochoty na spacer, drzemkę lub musieliście ratować się kawą, bo oczy same się zamykały?

Intensywny i długotrwały wysiłek umysłowy sprawia, że ciało wydaje się wyczerpane, nawet jeśli fizycznie jesteśmy przygotowani doskonale. Częste wypady na siłownię, jogging, czy inne aktywności sprawiają, że ciało lepiej znosi długie godziny w biurze lub przy komputerze, ale i wtedy możemy czuć zmęczenie.

Model hybrydowy = cieżka praca

Wraz z przechodzeniem na modele hybrydowe i zdalne wiele osób sugeruje, że ciężka praca to m.in. dłuższe godziny. Część ankietowanych przyznaje, że pracując zdalnie często pracuje dłużej, bo chce jeszcze zrealizować inne, dodatkowe zadania. Dzięki temu robią więcej, co później jest doceniane i zauważane przez przełożonych.

Zobacz: Pamięć cache

Jednocześnie długie godziny pracy to coś, co jesteśmy w stanie znosić tylko przez pewien czas. Długoterminowo większość ankietowanych nie chce tak pracować, a nawet uważa, że 40 godz. w tygodniu to za dużo. Większość jest zdania, że w tygodniu powinniśmy pracować średnio 36 godz., aby odnieść sukces, przy czym nie brakuje głosów, że to może być nawet 30-32 godz. Czy analiza tego typu głosów sprawi, że pracodawcy wprowadzą 4-dniowy tydzień pracy?

Total
0
Shares
_podobne artykuły