Centrum wiedzy o technologiach i pracy w IT

Frontend Developer – kim jest?

Ostatnia aktualizacja 11 maja, 2022

W latach 60. początkowe formy interakcji użytkownika z komputerem polegały na wywoływaniu komend z klawiatury, a pojęcie interfejsu dotyczyło głównie tekstów wyświetlanych na ekranie. Niedługo później zaczęły się rozwijać pierwsze interfejsy graficzne. Obecnie za wygląd wyświetlanej strony odpowiada m.in. Frontend Developer. Na czym polega ta funkcja?

Ostatnia aktualizacja 11.05.2022. Drobne poprawki i dodatkowa treść.

Kim jest Frontend Developer?

Frontend Developer zajmuje się kodowaniem elementów uwidacznianych w formie interfejsu. Odpowiada za wygląd stron internetowych. Ściśle współpracuje z UI/UX Designerami i Backend Developerami podczas wdrażania projektów.

Zła implementacja może zepsuć nawet dobry projekt strony internetowej. Rolą Frontend Developera jest dbanie o responsywność witryny, która jest istotna dla urządzeń mobilnych. Obecnie spośród wszystkich użytkowników Internetu, już 92,8% korzysta z niego na urządzeniach mobilnych, a liczby będą rosnąć.

Z raportu State of Frontend 2022 wynika, że programiści w większości pracują zdalnie (59,7 proc. badanych). Hybrydowo pracuje 35,3 proc. z nich, a tylko w biurze pojawia się raptem 5 proc. ankietowanych.

Sprawdź: State of Frontend 2022 – warunki pracy

Języki programowania

Frontend Developer musi znać co najmniej trzy podstawowe języki kodowania. Są nimi HTML, CSS i JavaScript. Odpowiadają one za zawartość witryny, wygląd i jej działanie.

HTML – podstawowy język do tworzenia stron internetowych, który służy do opisywania funkcji i celu elementów witryny.

CSS – język arkuszy stylów, który odpowiada za graficzne przedstawienie elementów na stronie WWW.

JavaScript – język skryptowy, który pozwala wprowadzić interaktywne elementy na stronie. Odpowiada także za responsywność i służy do kodowania sposobów interakcji użytkownika z serwisem.

Oprócz powyższych języków programista, frontend może pracować w różnych środowiskach, np. React, Angular, TypeScript, Backbone, Bootstrap, Foundation i wiele innych. Przydaje się też znajomość takich narzędzi jak Git, czyli rozproszony system kontroli wersji.

Sprawdź: Co musi wiedzieć JavaScript Developer?

Frontend Developer – dodatkowe umiejętności

Ważne jest to, aby osoba pracująca na tym stanowisku znała dobrze język angielski. Jest on niezbędny przy pracy w międzynarodowych zespołach i kontaktach z klientami, którzy niejednokrotnie poza swoim ojczystym językiem, znają tylko angielski.

Przydatną wiedzą podczas tworzenia serwisów jest UI i UX design. Choć UI/UX Designer to osobne stanowisko, frontendowiec wiele skorzysta, jeśli dokształci się w tym obszarze.

Optymalizacja doświadczeń użytkownika jest łatwiejsza dla osób zaznajomionych z zasadami projektowania graficznego i projektowania doświadczeń. Często podczas współpracy przy tworzeniu stron, Frontend Developer także ma styczność z narzędziami UI/UX Designera.

Zarobki Frontend Developera

Jak wynika z raportu No Fluff Jobs, w 2021 roku pojawiło się o 146% więcej ogłoszeń na stanowisko frontendowca niż rok wcześniej. Junior na umowie o pracę mógł liczyć na 6-8 tys. zł brutto, zaś na umowie B2B 6-9 tys. zł netto (+VAT).

Największy skok wynagrodzeń widoczny był przy ofertach seniorskich (co oczywiście wcale nie dziwi). Senior Frontend Developer mógł zarobić 13-19 tys. zł brutto na umowie o pracę, a na umowie B2B 16,8-22,7 tys. zł netto (+VAT).

Zobacz: Backend

Total
0
Shares
_podobne artykuły