Centrum wiedzy o technologiach i pracy w IT
relokacja

Relokacja pracowników. Co warto wiedzieć?

Ostatnia aktualizacja 13 grudnia, 2023

Relokacja pracowników to kompleksowy proces, wymagający starannego planowania i rozważenia wielu czynników, zarówno przez pracodawców, jak i pracowników. Takich rozwiązań można się spodziewać szczególnie w przypadku pracy w firmie międzynarodowej, która swój główny oddział lub filię posiada w kraju innym niż rynek pracy, na którym aplikuje kandydat. Co warto wiedzieć w tym temacie? O tym przeczytasz poniżej.

Nie udało się zapisać Twojej subskrypcji. Spróbuj ponownie.
Udało się! Widzimy się niebawem – newsletter wysyłamy w każdy wtorek

Otrzymuj za darmo unikalne poradniki, dane i wiedzę o pracy w IT – dostarczane co tydzień

Klikając “Zapisz mnie” wyrażasz zgodę na otrzymywanie e-maili od redakcji, a także ofert partnerów oraz akceptujesz naszą Politykę prywatności.

Najczęstsze przyczyny relokacji

  • Rozwój biznesu. Firmy często przeprowadzają się, aby lepiej odpowiadać na potrzeby rynku lub uzyskać dostęp do specjalistycznych zasobów, co jest niezbędne w danej sytuacji dla ich dalszego rozwoju.
  • Zmiany ekonomiczne. Recesje lub boom gospodarczy w danym regionie mogą wpływać na decyzje o relokacji firm. Jest to więc odpowiedź na zmieniające się warunki gospodarcze.
  • Osobiste preferencje pracowników. Pracownicy mogą wybierać relokację ze względów osobistych, takich jak poszukiwanie lepszej jakości życia lub chęć bycia bliżej rodziny.

Relokacja pracowników a polski Kodeks pracy

Kodeks pracy w Polsce nie reguluje bezpośrednio kwestii relokacji pracowników w sensie przeprowadzki do innego miasta czy kraju. Jednakże, niektóre aspekty związane z relokacją mogą pośrednio dotyczyć przepisów prawa pracy, szczególnie te dotyczące zmiany miejsca wykonywania obowiązków służbowych.

Zgodnie z polskim prawem pracodawca ma prawo dokonać zmiany miejsca wykonywania pracy pracownika, jeśli jest to przewidziane w umowie o pracę lub przepisach wewnętrznych firmy (np. regulaminie pracy). Takie zmiany powinno się jednak realizować zgodnie z obowiązującymi zasadami, w tym z zachowaniem odpowiednich terminów i procedur.

Jeśli zmiana miejsca pracy wymaga od pracownika przeprowadzki, pracodawca może być zobowiązany do pokrycia związanych z tym kosztów, jednak zależy to od konkretnej umowy o pracę lub wewnętrznych regulacji firmy. Istotne jest również, aby pracodawca uwzględnił inne kwestie, takie jak możliwe wpływy na życie osobiste i rodzinne pracownika.

W przypadkach, gdy zmiana miejsca pracy jest znacząca i wiąże się z koniecznością przeprowadzki, pracownik ma także prawo do odmowy. Może to prowadzić do rozwiązania umowy o pracę z różnych przyczyn, w tym przez porozumienie stron lub wypowiedzenie.

Warto zaznaczyć, że w szczególnych sytuacjach, takich jak relokacja za granicę, mogą pojawić się dodatkowe wymogi prawne. W konkretnych sytuacjach należy wziąć pod uwagę kwestie związane z prawem imigracyjnym, podatkami czy ubezpieczeniem społecznym.

Czytaj także:

Zarządzanie zespołem – jak to zrobić, co jest najważniejsze?

Motywacja w pracy – co jest najważniejsze dla pracowników?

Total
0
Shares
_podobne artykuły