Centrum wiedzy o technologiach i pracy w IT
Właściwości CSS definiują konkretne style, takie jak kolor, margines czy rozmiar fontu, które mają zostać zastosowane do wybranych elementów.

CSS to kaskadowe arkusze stylów

Ostatnia aktualizacja 24 kwietnia, 2023

CSS, czyli kaskadowe arkusze stylów, to język służący do opisywania wyglądu i formatowania dokumentów HTML. Pozwala na kontrolowanie prezentacji stron internetowych, takich jak kolor, rozmiar fontu, marginesy czy tło, poprzez użycie selektorów i właściwości CSS.

Nie udało się zapisać Twojej subskrypcji. Spróbuj ponownie.
Udało się! Widzimy się niebawem – newsletter wysyłamy co drugi czwartek

Otrzymuj za darmo unikalne poradniki, dane i wiedzę o pracy w IT – dostarczane co 2 tygodnie

Klikając “Zapisz mnie” wyrażasz zgodę na otrzymywanie e-maili od redakcji, a także ofert partnerów oraz akceptujesz naszą Politykę prywatności.

CSS to po polsku kaskadowe arkusze stylów, czyli język służący do opisu formy prezentacji stron WWW
Po polsku kaskadowe arkusze stylów, czyli język służący do opisu formy prezentacji stron WWW / Fot. kozhedub_nc, shutterstock.com

Selektory, właściwości CSS i model pudełkowy

Selektory CSS umożliwiają identyfikację fragmentów HTML, do których mają być stosowane konkretne style. Właściwości definiują style, takie jak kolor, margines i rozmiar fontu, które mają zostać zastosowane do wybranych elementów. Selektory i właściwości CSS tworzą reguły, które decydują o wyglądzie i formatowaniu strony internetowej.

Jak poznać, że już pora na modernizację strony internetowej?

Model pudełkowy to pojęcie, który opisuje sposób, w jaki elementy kodu HTML są reprezentowane jako prostokątne „pudełka” na stronie internetowej. Każdy box składa się z czterech głównych części: zawartości, paddingu, obramowania i marginesu. Model pudełkowy pozwala na kontrolowanie rozmiarów, odstępów oraz obramowań. Dzięki temu projektanci mogą tworzyć przejrzyste i atrakcyjne układy witryn.

Margin vs Padding in CSS Explained, dev.to

Padding to obszar wewnętrzny między zawartością elementu a jego obramowaniem w modelu pudełkowym CSS. Daje on dodatkowe miejsce wokół zawartości elementu, co wpływa na wygląd i oddzielenie elementów na stronie internetowej.

Co daje responsywność i media queries?

Responsywność w CSS odnosi się do podejścia projektowania stron internetowych, które ma na celu dostosowanie wyglądu i funkcji strony do różnych urządzeń, takich jak komputery, tablety czy smartfony. Responsywność zapewnia optymalne doświadczenie dla użytkowników, niezależnie od wielkości ekranu czy rozdzielczości.

W CSS, techniki takie jak media queries pozwalają na stosowanie różnych stylów w zależności od charakterystyk urządzenia. Dzięki responsywności strony internetowe są użyteczne, wygodne i atrakcyjne wizualnie na różnych platformach.

Media queries w CSS to technika, która umożliwia stosowanie różnych stylów w zależności od charakterystyk urządzenia, takich jak szerokość ekranu, rozdzielczość czy orientacja. Media queries są częścią standardu CSS3 i są szeroko obsługiwane przez współczesne przeglądarki internetowe.

Preprocesory CSS

To narzędzia, które rozszerzają możliwości języka CSS, wprowadzając dodatkowe funkcje i składnię. Preprocesory pozwalają na korzystanie z zaawansowanych technik programistycznych, takich jak zmienne, funkcje, mixin-y czy zagnieżdżanie. Dzięki nim proces tworzenia i utrzymania arkuszy stylów staje się bardziej efektywny i czytelny. Popularne preprocesory to Sass, Less i Stylus.

W istocie preprocesory CSS przetwarzają rozszerzony kod na standardowy CSS, który może być interpretowany przez przeglądarki internetowe. Wszystkie preprocesory mają na celu usprawnienie pracy z arkuszami stylów, wprowadzając zaawansowane funkcje programistyczne i ułatwiając zarządzanie kodem CSS.

Total
0
Shares
_podobne artykuły