Centrum wiedzy o technologiach i pracy w IT

CTO – kim jest i na czym polega jego rola w firmie?

Ostatnia aktualizacja 16 maja, 2022

Rola CTO w zależności od firmy może się nieco różnić, jednak ogólne zadania opierają się na kierowaniu zespołem technologicznym. Kim dokładnie jest CTO (Chief Technology Officer)? Jak wygląda jego rola w firmie?

Ostatnia aktualizacja 16.05.2022. Drobne poprawki i dodatkowa treść.

Kim jest CTO?

Rozwinięciem skrótu CTO jest Chief Technology Officer i oznacza osobę, która kieruje działem technologii, łącząc techniczne kompetencje z wiedzą biznesową. Odpowiada za rozwój i zarządzanie zasobami technologicznymi firmy, a także rozwiązuje problemy związane z IT.

CTO zarządza procesem podczas rozwoju produktu. Jest odpowiedzialny za zebranie uwag od klienta oraz pilnuje, aby zostały uwzględnione podczas każdego etapu procesu wytwarzania.

Zdarza się, że rola CTO może się pokrywać z innymi rolami w firmie, szczególnie z CIO (Chief Information Officer) i CSO (Chief Science Officer). Zarówno CIO, jak i CTO dbają o inżynierię, wdrożenia, zarządzanie i rozwój technologii. Różnica w obowiązkach polega na tym, że CTO kontroluje procesy wewnętrzne, a CIO odpowiada za procesy zewnętrzne.

Sprawdź: Senior Developer — kompetencje i zarobki

Zakres obowiązków CTO

W zależności od rodzaju firmy, zakres obowiązków może się różnić. Spośród wybranych kategorii najczęściej spotyka się następujące wymagania:

  • Śledzenie trendów na rynku technologicznym oraz tendencji społecznych i aktualności naukowych, które mogą mieć wpływ na cele biznesowe w firmie,
  • Nadzór nad badaniami oraz rozwojem technologicznym, a także zarządzanie przychodami i zasobami,
  • Identyfikowanie szans i zagrożeń dla firmy oraz uczestnictwo w podejmowaniu kluczowych decyzji,
  • Wdrażanie nowych optymalizacji w systemach,
  • Monitorowanie działań konkurencji w obszarze technologicznym,
  • Reprezentowanie firmy przed partnerami biznesowymi.

Kluczowe umiejętności CTO

Jako CTO powinieneś/powinnaś cechować się pewnymi umiejętnościami oraz predyspozycjami, które pozwolą ci osiągać najlepsze wyniki podczas wykonywania tej roli.

Umiejętność dostosowywania się do różnych ról

Dyrektor ds. technologii nie jest funkcją jednowymiarową. Zakres działań obejmuje różne perspektywy pracy w zespole, dlatego elastyczność i zdolność do podejmowania wielu odmiennych ról jest na wagę złota. W jednej chwili konieczne będzie skupienie się na wymyślaniu optymalnych rozwiązań wraz z zespołem technicznym, a w następnej myślenie biznesowe i optymalizowanie kosztów procesów.

Rozumienie realiów

Myślenie bezpośrednio o wytwarzanej technologii to często myślenie ścisłe, jednak technologia nie funkcjonuje w próżni. Konieczne jest rozumienie realiów, w których wytwarzane rozwiązania miałyby zaistnieć, co pozwoli przewidywać możliwe szanse i zagrożenia.

Ciągłe dążenie do zdobywania wiedzy

Ciągłe uczenie się i zmiany są kluczowym warunkiem rozwoju. Osoba na stanowisku dyrektora technologicznego musi być na bieżąco z wiedzą o finansach, marketingu i biznesie, aby podejmować najlepsze decyzje dotyczące procesów wewnątrz firmy.

Sprawdź: Rotacja pracowników IT – co jest przyczyną?

Kompetencje techniczne

Wiele osób na stanowiskach CTO to ludzie, którzy awansowali z innych ról w zespołach technicznych. Wynika to z naturalnej ścieżki rozwoju. CTO musi rozumieć technologię, której wytwarzanie koordynuje, ponieważ umożliwia to podejmowanie dobrych decyzji projektowych oraz biznesowych.

Komunikacja

Role, które skupiają w sobie wiele różnych kierunków działań, wiążą się ze współpracą z wieloma różnymi ludźmi o różnych perspektywach. Wysoko rozwinięte zdolności komunikacyjne są nieodzownym elementem dobrej i efektywnej współpracy.

Ile zarabia CTO?

Chief Technology Officer jest jedną z ważniejszych osób w firmie, dlatego na tym stanowisku można zarobić naprawdę sporo. Średnia zarobków netto wynosi około 15 tys. zł, a widełki wynoszą od 11 tys. do 18,5 tys. zł netto miesięcznie.

Wysokość poborów zależy głównie od wykształcenia, doświadczenia (stażu pracy na tym stanowisku), a także wielkości firmy, w której pracuje CTO. Jednym z czynników warunkujących wysokość zarobków jest także województwo i miasto, w którym znajduje się dana firma.

W większości przypadków na stanowisku Chief Technology Officer pracują mężczyźni. Kobiety stanowią około 4 proc. dyrektorów działów IT w firmach.

Zobacz: Kobiety w IT – zarobki i oczekiwania

Total
0
Shares
_podobne artykuły