Centrum wiedzy o technologiach i pracy w IT
edge computing

Edge computing zwiększa szybkość przetwarzania danych

Ostatnia aktualizacja 1 marca, 2024

Liczba generowanych danych rośnie w astronomicznym tempie, dlatego tradycyjne metody ich przetwarzania w jednostkach centralnych zaczynają napotykać ograniczenia. Tu na scenę wkracza edge computing, czyli przetwarzanie danych na brzegu sieci, które stanowi odpowiedź na potrzeby nowoczesnej informatyki. Edge computing przenosi procesy obliczeniowe bliżej źródeł danych. Umożliwia to znaczne zmniejszenie opóźnień. Na czym dokładnie polega edge computing?

Nie udało się zapisać Twojej subskrypcji. Spróbuj ponownie.
Udało się! Widzimy się niebawem – newsletter wysyłamy w każdy wtorek

Otrzymuj za darmo unikalne poradniki, dane i wiedzę o pracy w IT – dostarczane co tydzień

Klikając “Zapisz mnie” wyrażasz zgodę na otrzymywanie e-maili od redakcji, a także ofert partnerów oraz akceptujesz naszą Politykę prywatności.

Jak działa edge computing

W modelu edge computing dane przetwarzane są przez urządzenie lokalne. Oznacza to, że przetwarzanie gromadzonych danych zachodzi już na poziomie urządzeń IoT, kamer, sensorów czy smartfonów. Może to być również serwer znajdujący się fizycznie bliżej urządzenia generującego dane.

To oznacza, że zamiast przesyłać surowe dane do chmury, pierwsze przetwarzanie odbywa się lokalnie. W konsekwencji do chmury mogą być wysyłane tylko przetworzone informacje lub te, które wymagają dalszej analizy. Taki proces redukuje w znacznym stopniu obciążenie sieci, zmniejsza opóźnienia i pozwala na szybszą reakcję systemów.

Korzyści płynące z modelu edge computing

  • Zmniejszenie opóźnień: Przetwarzanie danych bliżej ich źródła znacząco redukuje czas potrzebny na reakcję, co jest kluczowe w krytycznych zastosowaniach.
  • Oszczędność pasma: Mniejsza ilość danych do przesłania oznacza niższe wymagania co do przepustowości i może obniżyć koszty przesyłu danych.
  • Zwiększenie prywatności i bezpieczeństwa: Lokalne przetwarzanie danych może pomóc w zachowaniu prywatności i bezpieczeństwa, ograniczając ilość wrażliwych danych przesyłanych przez internet.
  • Większa niezawodność: Systemy mogą działać bardziej niezawodnie, ponieważ lokalne przetwarzanie danych może kontynuować pracę nawet w przypadku chwilowych problemów z połączeniem internetowym.

Wyzwania związane z przetwarzaniem brzegowym

Pomimo wielu zalet, wdrożenie edge computing wiąże się również z wyzwaniami. Jednym z nich jest bezpieczeństwo danych. Choć z jednej strony zawarliśmy ten punkt w korzyściach, to warto pamiętać, że im więcej urządzeń, tym więcej okazji do incydentów. Przetwarzanie danych na wielu urządzeniach na brzegu sieci stwarza nowe punkty, które mogą być podatne na ataki.

Dlatego niezbędne jest stosowanie silnych mechanizmów zabezpieczających i szyfrowania danych. Innym wyzwaniem jest zarządzanie i integracja urządzeń edge z istniejącą infrastrukturą IT.

Czytaj także:

AWS – wszystko, co trzeba wiedzieć

Sieć lokalna – co to jest i jakie są jej rodzaje?

Total
0
Shares
_podobne artykuły