Centrum wiedzy o technologiach i pracy w IT
podajemy ile zarabia programista w Niemczech. Sprawdź kwoty

Programista w Niemczech zarabia średnio 20 tys. zł

Ostatnia aktualizacja 2 października, 2023

Zastanawiasz się ile zarabia programista w Niemczech? Mamy odpowiedź: średnio to 50 425 euro w ciągu roku. Na polskie złotówki daje to 236 997,50 zł, czyli dokładnie 19 749,79 zł. Można zaokrąglić do 20 tys. zł. Takie dane podaje serwis PayScale.com.

Nie udało się zapisać Twojej subskrypcji. Spróbuj ponownie.
Udało się! Widzimy się niebawem – newsletter wysyłamy w każdy wtorek

Otrzymuj za darmo unikalne poradniki, dane i wiedzę o pracy w IT – dostarczane co tydzień

Klikając “Zapisz mnie” wyrażasz zgodę na otrzymywanie e-maili od redakcji, a także ofert partnerów oraz akceptujesz naszą Politykę prywatności.

Ale oczywiście są też inne źródła.

Ile zarabia programista w Niemczech?

Według GermanTechJobs.de niemiecki programista zarabia średnio ok. 60 000 euro w roku. Jak podaje źródło, większość specjalistów, którzy programują, wyciąga rocznie od 45 000 do 80 000 euro. Jeśli ktoś zarabia 80 tys. euro, w przeliczeniu na polską walutę jest to 376 tys. zł. Miesięcznie: 31 333 zł.

Marzy ci się kariera w IT?
Dołącz już teraz do No Fluff Squad. Liczne i atrakcyjne korzyści czekają!

Marzy ci się kariera w IT? Dołącz już teraz do No Fluff Squad. Liczne i atrakcyjne korzyści czekają!

Sprawdź: Umiejętności do CV

Co istotne, 80 000 tys. zarabia ok. 10% niemieckich programistów. Zdecydowanie więcej, bo 25%, zarabia ok. 70 000 euro, a mediana to 60 000 euro. Na samym dole stawki mamy programistów zarabiających 45 000 euro rocznie – to 10% w rankingu.

Warto zauważyć, że są to dość podobne stawki do tych, jakie znajdziemy w Polsce. Choć tu trzeba podkreślić, że praca za 30 tys. zł i więcej to często praca w j. angielskim, gdzie mamy do czynienia z zagranicznymi klientami. Często też pracodawca wymaga umowy B2B, czyli mówimy o pracy na kontrakcie.

Dla porównania, serwis StepStone.de podaje, że średnia mediana roczna zarobków programisty wynosi 44 100 euro brutto na rok. Jednocześnie większość programistów zarobi co najmniej 37 300 euro brutto rocznie, a najlepsi mogą liczyć nawet na 53 900 euro brutto rocznie.

Zarobki programisty JavaScript w Niemczech

Na podstawie dostępnych informacji na stronie GermanTechJobs, programiści specjalizujący się w języku JavaScript w Niemczech mogą zarabiać pomiędzy 45 a 75 tys. euro rocznie. Mediana zarobków dla takiego programisty wynosi 60 tys. euro rocznie. Warto zwrócić uwagę, że te dane mogą się różnić w zależności od doświadczenia, lokalizacji oraz specjalizacji.

Mediana zarobków juniora to kwora około 45 tys. euro rocznie, przy czym widełki obejmują stawki 12,5-55 tys. euro rocznie.

Programista JavaScript na poziomie mid może liczyć na widełki rzędu 45-75 tys. euro rocznie przy medianie 57,5 tys. euro rocznie.

Widełki dla seniora wynoszą 55-80 tys. euro rocznie przy medianie 65 tys. euro rocznie.

Średnia pensja programistów w Niemczech

Podsumowując, średnia pensja to 60 000 euro rocznie. Przeciętne wynagrodzenie oblicza się jako sumę wszystkich wynagrodzeń podzieloną przez ich liczbę. Mediana wynagrodzenia jest natomiast taka, jaką zarabia typowy programista, co oznacza, że dokładnie 50% programistów zarabia więcej niż 60 000 EUR, a 50% zarabia mniej.

Zobacz: Programista CNC – ile zarabia

Jeśli porównujesz swoje wynagrodzenie z rynkiem, warto spojrzeć na wartość mediany.

Jeśli ktoś myślal, że w Niemczech zarobki są o wiele wyższe, jest niestety w błędzie. Tym bardziej, że koszty życia również są wyższe. Wyraźnie korzystniejsze wynagrodzenia oferują Stany Zjednoczone. Tam programista rocznie może zarabiać średnio ponad 92 tys. dol.

W Polsce byłoby to więc ponad 400 tys. zł rocznie. Są to dane serwisu Indeed, zebrane od ponad 23 tys. programistów. W zależności od miejsca zamieszkania (np. Nowy Jork) i firmy (np. Apple, Citi, Meta), zarobki roczne programisty mogą wynosić nawet 200 tys. dol. w ciągu roku, czyli ok. 876 330 zł. Takie stawki są jednak przeznaczone dla osób, które faktycznie żyją i mieszkają w konkretnych lokalizacjach, nie zaś pracują zdalnie z Polski. Choć, być może, istnieją jakieś wyjątki.

Total
0
Shares
_podobne artykuły