Centrum wiedzy o technologiach i pracy w IT

Ile zarabia programista? Sprawdź aktualne wynagrodzenia

Ostatnia aktualizacja 18 września, 2023

Rok 2022 za nami. Oznacza to, że mamy już pełne dane za ten okres i możemy przyjrzeć się danym na temat zarobków w branży IT. Ile zarabia programista i jak to wyglądało w 2022 roku?

Przyjrzyjmy się raportowi wydanemu przez Inhire pt. IT Market Snapshot 2022 Q1, w którym zebrano informacje na temat sytuacji w pierwszym kwartale bieżącego roku. Jak to wyglądało i jakie wnioski można wyciągnąć w porównaniu z 2021 rokiem? Sprawdźmy.

Nie udało się zapisać Twojej subskrypcji. Spróbuj ponownie.
Udało się! Widzimy się niebawem – newsletter wysyłamy w każdy wtorek

Otrzymuj za darmo unikalne poradniki, dane i wiedzę o pracy w IT – dostarczane co tydzień

Klikając “Zapisz mnie” wyrażasz zgodę na otrzymywanie e-maili od redakcji, a także ofert partnerów oraz akceptujesz naszą Politykę prywatności.

Najpopularniejsze języki programowania

Nadal niezmiennie prym wiodą trzy języki, które od dłuższego czasu pojawiają się na szczycie zestawień. W skład najpopularniejszej trójki wchodzą: JavaScript (23%), Java (20%) i Python (17%). Dwucyfrowy procent przypada jeszcze TypeScriptowi (12%), zatem sumarycznie rynek IT zdominowany jest przez cztery języki programowania. Cała reszta pojawia się sporadycznie lub jako dodatek w ofertach pracy.

Sprawdź: Tester manualny – zarobki

Za popularnością idą też atrakcyjne zarobki dla programistów biegłych w wyżej wymienionych technologiach. Jak przedstawiają się widełki dla poszczególnych specjalizacji?

Analizując płace, zawsze zwracajcie zawsze uwagę na to, czy wartości podawane są w kwotach netto, czy brutto, a także, czy dotyczą umów o pracę (UoP) lub kontraktów (B2B).

JavaScript Developer – zarobki

Porównując średnie maksymalne widełki z czwartego kwartału 2021 i pierwszego kwartału 2022 możemy zaobserwować nieznaczny spadek w bieżącym roku. W czwartym kwartale 2021 roku było to 20 880 zł, natomiast w pierwszym kwartale 2022 roku – 20 827.


Wobec tego w porównaniu kwartałów wystąpiła obniżka stawek o 0,3%, lecz sytuacja może się całkowicie zmienić po przeanalizowaniu danych z pełnego roku.

Jeśli wziąć pod uwagę staż pracy na tym stanowisku, to początkujący obecnie mogą liczyć na maksymalnie 7 000 zł brutto, zaś osoby bardziej doświadczone mogą uzyskać już sporo ponad 10 000 zł brutto.

Zobacz: Praca – cyberbezpieczeństwo

Ile zarabia programista Java?

W przypadku Javy pierwszy kwartał 2022 roku przyniósł wzrost średnich maksymalnych widełek. Jak to wygląda w porównaniu do sytuacji z czwartego kwartału 2021 roku? W Q4 2021 programiści posługujący się Javą mogli liczyć na 22 369 zł, natomiast już w Q1 2022 stawka wynosiła średnio 23 269 zł.

Java zajęła drugie miejsce pod względem największego wzrostu stawek (4%). Wyprzedził ją tylko język Scala, w przypadku którego wzrost stawek wyniósł aż 10,7%.

Początkujący programiści Java (junior) obecnie mogą zarobić do niemal 8 000 zł, natomiast midzi do 12 000 zł brutto.

Programista Python – zarobki

Programiści pracujący z Pythonem również mogli liczyć na wzrost stawki w porównaniu z poprzednim kwartałem. Na koniec 2021 roku średnie maksymalne widełki wynosiły 22 077 zł, a w pierwszym kwartale 2022 było to już 22 779 zł.

Stawki dotyczące znajomości języka Python wzrosły o 3,2%.

Zarobki dla początkujących programistów Python kształtują się na maksymalnym poziomie 7 500 zł brutto. Zaś specjaliści, czyli juniorzy, mogą zarobić nawet do 11 500 zł brutto.

Ile zarabia programista? Dane No Fluff Jobs z 2022 roku

Najnowszy raport No Fluff Jobs o rynku pracy IT w 2022 roku dostarcza wielu danych nie tylko na temat zarobków w poszczególnych kategoriach. Wiemy także, które technologie były najpopularniejsze w minionym roku. Jeśli więc myślisz o przebranżowieniu do IT, sprawdź co było najbardziej poszukiwane w branży i którzy specjaliści mogli zarobić najlepiej.

Analizując zarobki per kategoria, możemy zauważyć wysunięcie się na prowadzenie kategorii DevOps. Przy umowie B2B specjaliści mogli liczyć na widełki rzędu 19-26,9 tys. zł netto (+VAT). Przy umowie o pracę było to 15-21 tys. zł brutto.

Niemal podobne warunki dotyczyły osób zatrudnionych w Big Data. W przypadku umowy B2B widełki plasowały się na poziomie 19,6-26,7 tys. zł netto (+VAT). Pracując w oparciu o umowę o pracę można było liczyć na zarobki identyczne jak w DevOps – 15-21 tys. zł brutto.

Na znaczeniu zyskuje także kategoria AI oraz Security. Coraz więcej narzędzi wykorzystuje algorytmy sztucznej inteligencji w codziennym działaniu, a upowszechnienie pracy zdalnej oraz rosnące wykorzystywanie usług chmurowych sprawia, że specjaliści z Cybersecurity są coraz bardziej poszukiwani.

W AI specjaliści mogli liczyć na widełki wynagrodzenia rzędu 17-25,8 tys. zł netto (+VAT) przy B2B oraz 14-20 tys. zł brutto przy UoP.

Sektor Security odnotował widełki o wysokości 18-25 tys. zł netto (+VAT) przy B2B oraz 14-20 tys. zł brutto przy UoP.

Total
0
Shares
_podobne artykuły