Centrum wiedzy o technologiach i pracy w IT

Kobiety w IT 2022 – najnowszy raport od No Fluff Jobs

Ostatnia aktualizacja 9 marca, 2022

Już trzeci rok z rzędu z okazji Dnia Kobiet No Fluff Jobs przygotował raport pt. Kobiety w IT 2022, w którym możemy przeczytać o tym, jak wygląda sytuacja kobiet w branży IT. Po raz pierwszy jednak raport obejmuje aż 4 państwa! Dane pochodzą z Polski, Czech, Słowacji i Węgier. Kim jest współczesna specjalistka IT? Jakie są motywacje kobiet, które decydują się na pracę w branży? W najnowszym raporcie zebrano także informacje o wyzwaniach, możliwościach awansu i zarobkach, ale też rozprawiono się z mitami dotyczącymi wieku.

Kobiety w IT – kandydatki i pracowniczki

W ankiecie wzięło udział 959 kobiet. Z odpowiedzi wynika, że ankieta dotarła niemal po równo do dwóch grup respondentek. 41,42% to kandydatki, które dopiero myślą o rozpoczęciu pracy w branży, a 55,08% badanych to specjalistki zatrudnione już w IT.

W podziale na grupy wiekowe uwidoczniła się znacząca przewaga kobiet w wieku 25-34 lata (ponad 50% respondentek), a drugim interesującym wynikiem były odpowiedzi kobiet w przedziale wiekowym 35-44 lata – ta grupa stanowiła aż 27,74% badanych! Dla porównania – w badaniu przeprowadzonym w 2021 roku grupa wiekowa 35-44 lata stanowiła 20%.

Ze względu na poziom doświadczenia procenty rozkładają się następująco:

  • 18,74% kobiet zajmuje stanowisko juniorskie
  • 24,91% kobiet pracuje na stanowisku mid
  • 10,85% kobiet deklaruje poziom seniorski

Warto dodać, że blisko 20% badanych wskazało, że w ich firmach nie określa się poziomu seniority.

Czy znajomość języków programowania jest konieczna?

Można śmiało porzucić mit o konieczności programowania w branży IT. Jak wynika z raportu, 46,26% kobiet zadeklarowało, że nie wymaga się od nich znajomości programowania na zajmowanych przez nie stanowiskach. Jak wygląda to w szczegółach?

Podobnie jak w zeszłym roku, prym wiodą testerki – 18,6%, natomiast w porównaniu do zeszłorocznego raportu, karierę project managerek zadeklarowało znacznie więcej respondentek – 16%. Blisko 10% badanych wskazało na UI/UX i Business Analysis.

W kontekście stanowisk związanych z kodowaniem najpopularniejsze są kategorie Backend (15%) i Frontend (12%). Najczęściej używane technologie to SQL (29,2%), który wykorzystywany jest do tworzenia i modyfikowania baz danych, a także języki frontendowe: HTML i CSS (19,3%) i JavaScript (20,4%).

Kobiety w IT – czy studia to jedyna droga?

Samodzielna nauka lub kursy mają większą wartość niż studia, co potwierdzają wyniki w raporcie. Aż połowa ankietowanych kobiet przebranżowiła się, aby pracować w IT!

Ukończenie studiów informatycznych zadeklarowało 27,5% respondentek, a aż 55% z nich wybrało ścieżkę IT po innej historii kształcenia. 23,84% badanych kobiet ukończyło kierunki nietechniczne – co ciekawe, pierwsze miejsce zajmują studia humanistyczne i społeczne, a zaraz po nich nauki ścisłe i przyrodnicze. 15,15% ankietowanych kobiet uczestniczyło w kursach lub innych szkoleniach, a 16,16% zadeklarowało samodzielną naukę.

Sprawdź: Hackathon

Jakie motywacje kobiet stoją za wyborem branży IT?

Kobiety, które wybrały karierę w IT najbardziej cenią sobie tryb pracy z domu – 77% wskazało, że czynnikiem motywującym jest możliwość pracy zdalnej. Podobnie wskazują kandydatki (69,13%), dla których praca zdalna stanowi ważny aspekt.

Ponad 80% respondentek zwraca także uwagę na możliwość rozwoju, satysfakcjonujące zarobki oraz dobrą atmosferę w pracy.

Rosnąca popularność branży IT wśród kobiet to nie tylko zrywanie ze stereotypami, ale także efekt niedawnej sytuacji pandemicznej. Na początku pandemii to właśnie kobiety częściej traciły pracę. Nie bez znaczenia jest także poczucie spełnienia, którego brak także stanowił powód poszukiwań. Motywacjami skłaniającymi do podjęcia pracy w IT są przede wszystkim lepsze warunki pracy, czyli wysokość zarobków, możliwość rozwoju oraz praca zdalna.

Umiejętności miękkie na wagę złota w IT

Optymalizowanie procesów oraz dobra komunikacja to, oprócz wiedzy technicznej, kluczowe elementy w powodzeniu projektów IT. Firmy także dostrzegają wagę umiejętności miękkich, więc coraz częściej uwzględniają te kompetencje w zamieszczanych ofertach pracy.

Wśród początkujących specjalistek IT aż 68,7% odpowiedziało, że posiadane kompetencje miękkie pomogły im w zdobyciu zatrudnienia. Biorąc pod uwagę, że połowa respondentek znalazła się w branży IT po przebranżowieniu, kompetencje miękkie stanowią silny atut w zasileniu zespołów technologicznych. Wpływają one pozytywnie na zdolność do ciągłej adaptacji i uczenia się oraz pozwalają sprawnie rozwiązywać problemy projektowe.

Zobacz: Business Intelligence

Poczucie zadowolenia

Kobiety w IT (71%) odczuwają spełnienie podczas wykonywania obowiązków, a 67,37% respondentek deklaruje chęć polecenia swojego pracodawcy. Większe możliwości rozwoju i wyższe zarobki sprawiają, że chęć do pracy i pozostania w branży utrzymuje się na wysokim poziomie, a to coraz częściej przyciąga inne kobiety do branży, dzięki czemu stereotyp typowego informatyka traci na aktualności.

Kobiety w IT – wiek nie ma znaczenia

Choć rozpoczęcie pracy w IT może być problematyczne ze względu na małą liczbę ofert dla juniorek, to rosnący poziom cyfryzacji firm (między innymi z powodu pandemii) tworzy szansę na nowe możliwości. Wśród kandydatek i specjalistek wyróżniła się grupa kobiet 45+, która najliczniej zadeklarowała brak większych problemów z wejściem do branży.

Pełną wersję raportu przeczytasz tutaj.

Total
0
Shares
_podobne artykuły