Centrum wiedzy o technologiach i pracy w IT
tester gier

Tester gier – jak nim zostać? Na czym polega ten zawód?

Ostatnia aktualizacja 25 lipca, 2022

Może się wydawać, że bycie testerem gier to sama przyjemność. Jeśli ktoś wcześniej nie miał styczności z gamedevem i nie jest obeznany z tematem, może sobie wyobrażać, że tester gier spędza długie godziny na przyjemnym graniu. I jeszcze mu za to płacą niemałe pieniądze! Jak jest naprawdę?

Ostatnia aktualizacja: 25.07.2022. Dodaliśmy uzupełnienie o zarobkach, umiejętnościach i edukacji.

Nie udało się zapisać Twojej subskrypcji. Spróbuj ponownie.
Udało się! Widzimy się niebawem – newsletter wysyłamy w każdy wtorek

Otrzymuj za darmo unikalne poradniki, dane i wiedzę o pracy w IT – dostarczane co tydzień

Klikając “Zapisz mnie” wyrażasz zgodę na otrzymywanie e-maili od redakcji, a także ofert partnerów oraz akceptujesz naszą Politykę prywatności.

Kim jest tester gier?

Tester gier to jedna ze specjalizacji testera oprogramowania i polega na testowaniu gier komputerowych, mobilnych i konsolowych. Tester gier sprawdza wydajność i stabilność gry, co może być ciekawym i jednocześnie bardzo frustrującym zadaniem. Proponuje także możliwe rozwiązania napotkanych błędów.

Sprawdź: Miro

Jak wygląda testowanie gier?

Rolą testera gier jest wyłapanie najistotniejszych błędów jeszcze na początku tworzenia gry, aby możliwe było kontynuowanie prac. Testowana gra na samym początku wygląda kompletnie inaczej, niż finalna wersja.

Tester gier będzie odpowiedzialny za przemierzenie całej ścieżki powstawania gry. Do jego zadań należy weryfikacja mechaniki i logiki, a także zwrócenie uwagi na działanie gry na różnych kartach graficznych i dźwiękowych. Wiąże się to z koniecznością wielokrotnego przechodzenia tego samego poziomu oraz eksploatowania gry w jak najszerszy możliwy sposób. Wszelkie wyłapane błędy tester raportuje i może przekazywać sugestie zmian.

Dopiero na samym końcu podczas betatestów, tester gier ma możliwość zagrania w pełną wersję gry, której forma jest już niemal identyczna z końcową.

Testowanie gier może odbywać się wyłącznie stacjonarnie, aby zapewnić jak największą możliwą szczelność w przesyłaniu danych.

Zobacz: Praca zdalna w domu

Tester gier – przydatne kompetencje

Biegła znajomość języka angielskiego jest konieczna, ponieważ gamedev to najczęściej środowisko międzynarodowe. Tester gier komunikuje się z developerami, przesyłając raporty z testów.

Jeśli lubisz szukać dziury w całym, to z pewnością masz najistotniejszą cechę, przydatną w roli testera gier. Nieocenione będą też spostrzegawczość i cierpliwość. Twoja rola obejmuje testowanie gry, która najprawdopodobniej zawiera jeszcze olbrzymią liczbę błędów, więc dobrze jest się na to uodpornić.

Umiejętności analityczne oraz odporność na stres to także niezbędne w tej pracy cechy. Gamedev to często wyścig z terminami, dlatego osoba decydująca się na rolę testera musi mieć nerwy ze stali.

Pewnym ułatwieniem w rozpoczęciu pracy w roli testera gier są warunki formalne. Większość firm nie wymaga znajomości platform testowych, ponieważ zapewnia szkolenia wewnętrzne. Nie jest wymagana także znajomość języków programowania, ale ich znajomość może usprawniać pracę. Ponadto, zarówno znajomość programów do testowania, jak i języków może wpłynąć pozytywnie na wysokość wynagrodzenia.

Jak zacząć pracę?

Jeśli to dopiero twoje pierwsze zetknięcie z testowaniem, warto rozejrzeć się najpierw za udziałem w betatestach gier. Nie są one płatne, ale umożliwiają zdobycie pierwszego doświadczenia. Najczęściej oferty związane z betatestami można znaleźć na stronie producentów gier. Zdarza się, że zdobywanie doświadczenia przy betatestach skutkuje znalezieniem pracy niemalże „przy okazji”, ponieważ producenci mogą zaoferować pracę przy projektach tym najbardziej aktywnym.

Kolejnym krokiem po betatestach jest już przeglądanie ofert pracy i podejmowanie prób. Oferty można znaleźć na portalach z ogłoszeniami. Tu szczególnie zachęcam do przeglądania ofert dla testerów na No Fluff Jobs, na którym znajdują się wyłącznie oferty z widełkami. Warto też śledzić grupy tematyczne, na których mogą pojawiać się informacje o pracy.

Tester gier – zarobki, umiejętności i edukacja

Według Economic Research Institute przeciętne zarobki testera gier w Polsce plasują się na poziomie 100 tys. zł rocznie, a widełki obejmują stawki pomiędzy 70,8-122 tys. zł rocznie. 

Przewidywana kwota przeciętnego wynagrodzenia, na jakie może liczyć tester gier w 2027 roku wynosi 118 tys. zł rocznie. Przeciętna stawka godzinowa wynosi 48 zł, a przeciętna premia 3453 zł.

Wśród umiejętności najbardziej pożądanych w tym zawodzie wymienia się: 

  1. Pisanie kodu;
  2. Znajomość środowiska Apple iOS;
  3. Testowanie projektów;
  4. JavaScript;
  5. Visual Basic.

Jakie wykształcenie zapewni możliwość pracy na tym stanowisku? Okazuje się, że nie ma ono większego znaczenia. Przeważająca większość testerów gier posiada wykształcenie średnie (63%), a dopiero na drugim miejscu i to w znacząco mniejszym procencie (17%) znalazły się osoby, które zadeklarowały ukończenie 1. stopnia studiów, kończąc je tytułem licencjata lub inżyniera. 

Raport Game Dev

Dowiedz się jak stawiać pierwsze kroki w Game Dev. Sprawdź najważniejsze informacje i porady.

Total
0
Shares
_podobne artykuły