Centrum wiedzy o technologiach i pracy w IT

Business analyst – dlaczego warto nim zostać?

Rozwój firm IT byłby niemożliwy bez istotnej specjalizacji, której istnienie stanowi podstawę planowania działań w oparciu o identyfikowanie potrzeb firmy. Business Analyst to osoba, która zajmuje się analizą bieżącego stanu firmy na tle sytuacji rynkowej. Następnie przetwarza i interpretuje dane, które umożliwią podjęcie jak najlepszych decyzji dla przedsiębiorstwa. Na czym dokładnie polega ta praca i ile można zarobić?

Nie udało się zapisać Twojej subskrypcji. Spróbuj ponownie.
Udało się! Widzimy się niebawem – newsletter wysyłamy w każdy wtorek

Otrzymuj za darmo unikalne poradniki, dane i wiedzę o pracy w IT – dostarczane co tydzień

Klikając “Zapisz mnie” wyrażasz zgodę na otrzymywanie e-maili od redakcji, a także ofert partnerów oraz akceptujesz naszą Politykę prywatności.

Sprawdź: JavaScript – zarobki

Business Analysis – obszary analizy

Business Analyst może funkcjonować w kilku obszarach, skupiając się na konkretnej perspektywie analitycznej. Według Kathleen B. Haas, ekspertki w dziedzinie analityki biznesowej i dyrektorki w zarządzie IIBA (International Institute of Business Analysis), można wyszczególnić cztery główne kategorie.

Koncentracja na procesach 

Business Analyst wykorzystuje Big Data do analizowania wpływu operacji biznesowych na zdolność firmy do generowania wartości biznesowej. W oparciu o te analizy podejmowane są decyzje o inwestycjach w sprzęt, szkolenie pracowników, cięciach kosztów czy też zmianach w produkcji.

Projekty

Analityk biznesowy, który przejmuje obszar projektów, dokładnie analizuje wszystkie działania. Bierze pod uwagę te, które nie tylko mają miejsce obecnie, ale też te, które wykonywane były w przeszłości. W oparciu o wyniki tej analizy, może lepiej zaplanować strategię na przyszłość, ponieważ weźmie pod uwagę kwestie, które mogły zostać przeoczone wcześniej.

Analiza konkurencji

Opracowanie strategii firmy zależy m.in. od analizy konkurencji. Pod uwagę bierze się szerokie spektrum działań, szczególnie w zakresie marketingu. Istotne są wnioski na temat wyborów konsumenckich, sposobów interakcji z produktami firmowymi, ale też komunikacja.

Przedsiębiorstwo w centrum uwagi

Analizowanie szans na innowacyjny rozwój, a także kalkulacja działań pod kątem aktualnych możliwości i problemów to tylko niektóre sprawy, jakimi zajmie się analityk biznesowy skupiony na  rozwoju przedsiębiorstwa. Oczywiście założeniem każdego z powyższych ukierunkowanych działań jest rozbudowa architektury biznesowej. Różnica tkwi jedynie w obraniu ścieżki dotarcia do poszczególnych celów.

Zobacz: Tester manualny – zarobki

Business Analyst – zarobki

Jak podaje raport No Fluff Jobs o rynku pracy IT w Polsce w 2021 roku, obecność ofert z kategorii Business Analysis wzrosła w tamtym czasie o 159%. Analityka w IT to jeden z prężnie rozwijających się kierunków działań. Jak przedstawiają się wobec tego zarobki?

Pracując w oparciu o umowę B2B, specjalista mógł liczyć na widełki rzędu 13,4-18,4 tys. zł netto (+VAT). Przy umowie o pracę zakres wynagrodzeń mieścił się w widełkach o wysokości 9-14 tys. zł brutto.

Total
1
Shares
_podobne artykuły