Centrum wiedzy o technologiach i pracy w IT
csrf

CSRF to atak hakerski, na który wszyscy jesteśmy narażeni

Ostatnia aktualizacja 18 września, 2023

Zabezpieczenia w świecie cyfrowym są kluczowe dla zachowania integralności, prywatności i bezpieczeństwa danych. Jednym z popularnych ataków na aplikacje internetowe jest CSRF (Cross-Site Request Forgery), który pozwala atakującemu wymusić nieświadome działanie ofiary na innej stronie. Zrozumienie tego zagrożenia oraz sposobów jego zapobiegania jest istotne dla wszystkich twórców stron internetowych.

Nie udało się zapisać Twojej subskrypcji. Spróbuj ponownie.
Udało się! Widzimy się niebawem – newsletter wysyłamy w każdy wtorek

Otrzymuj za darmo unikalne poradniki, dane i wiedzę o pracy w IT – dostarczane co tydzień

Klikając “Zapisz mnie” wyrażasz zgodę na otrzymywanie e-maili od redakcji, a także ofert partnerów oraz akceptujesz naszą Politykę prywatności.

Co to jest CSRF?

CSRF jest znany również jako “atak na sesję” lub “atak przez pośrednika”. Polega na wykorzystaniu zaufania, jaki serwer ma do przeglądarki użytkownika. Atakujący przygotowuje złośliwą stronę lub wiadomość e-mail, która prowokuje ofiarę do wykonania niechcianej akcji na stronie, na której jest zalogowana, bez jej wiedzy lub zgody. Skutkiem może być np. niechciane zmienienie hasła lub wykonanie przelewu bankowego.

Jak działa atak Cross-Site Request Forgery?

Jak może wyglądać atak CSRF? Wyobraźmy sobie, że Kasia jest zalogowana na stronie swojego banku. Po zalogowaniu jej przeglądarka przechowuje ciasteczko sesyjne, które autoryzuje jej działania na stronie banku bez konieczności każdorazowego wpisywania hasła.

W międzyczasie Kasia postanawia przeczytać artykuł na innym, niepowiązanym z bankiem portalu. Niestety, portal ten został wcześniej zmanipulowany przez atakującego i zawiera złośliwy skrypt. Kiedy Kasia otwiera stronę, skrypt w tle wykonuje żądanie do strony jej banku. Może to być na przykład żądanie o przelanie pewnej sumy pieniędzy na określone konto.

Skoro żądanie jest wysyłane z przeglądarki Kasi, dołączone są do niego wszystkie ciasteczka, w tym te sesyjne od banku. Dla serwera bankowego żądanie wygląda więc jakby pochodziło od Kasi. Skoro jest ona zalogowana i ma uprawnienia do wykonywania takich operacji, bank przetwarza żądanie.

Jednym z kluczowych elementów tego ataku jest fakt, że Kasia nie musi być świadoma tego, co się dzieje w tle. Dla niej wygląda to tak, jakby czytała zwykły artykuł, podczas gdy w rzeczywistości jej przeglądarka wykonuje niechciane akcje na innej stronie.

To właśnie jest siła ataku CSRF: wykorzystuje on zaufanie, jakie serwer ma do przeglądarki użytkownika. I nawet jeśli użytkownik jest ostrożny, nie otwiera podejrzanych linków czy nie pobiera podejrzanych plików, nadal może stać się ofiarą ataku, jeśli odwiedzi zmanipulowaną stronę.

Sprawdź: Problem z WhatsApp. Bank myślał, że nikt się nie dowie

Dalsza część tekstu znajduje się pod materiałem wideo:

Ochrona przed CSRF

Istnieje kilka skutecznych metod ochrony przed atakami CSRF:

  1. Tokeny CSRF: Najpopularniejszym rozwiązaniem jest użycie tokenów CSRF. Każdy formularz na stronie zawiera unikalny token, który serwer oczekuje przy odbiorze żądania. Atakujący, nie mając dostępu do tego tokena, nie jest w stanie sfałszować żądania.
  2. Sprawdzanie nagłówków referera: Serwer może odrzucać żądania, które nie pochodzą z zaufanego źródła.
  3. Wymuszanie zmiany hasła: Niektóre strony wymagają od użytkownika wprowadzenia aktualnego hasła przed dokonaniem ważnych zmian na koncie.

Zrozumienie mechanizmu CSRF i implementacja odpowiednich środków ochrony są kluczowe dla bezpieczeństwa aplikacji internetowych. W świecie cyfrowym prewencja zawsze jest lepsza niż leczenie.

Zobacz: Dowiedz się, co to jest serwer. Poznaj typy i technologie obsługi

Total
0
Shares
_podobne artykuły