Centrum wiedzy o technologiach i pracy w IT

Paint.NET – darmowy program graficzny na każdy komputer

Ostatnia aktualizacja 8 września, 2022

Przyjmuje się, że najlepszy darmowy program do obróbki grafiki to Gimp, ale na słabszych komputerach znacznie lepiej sprawdza się Paint.NET. Nie dość, że zajmuje mało miejsca i wręcz śmiga, to daje także bardzo dużo możliwości obróbki grafiki.

Nie udało się zapisać Twojej subskrypcji. Spróbuj ponownie.
Udało się! Widzimy się niebawem – newsletter wysyłamy w każdy wtorek

Otrzymuj za darmo unikalne poradniki, dane i wiedzę o pracy w IT – dostarczane co tydzień

Klikając “Zapisz mnie” wyrażasz zgodę na otrzymywanie e-maili od redakcji, a także ofert partnerów oraz akceptujesz naszą Politykę prywatności.

Paint.NET – krótka historia powstania

Paint.NET wstępnie był projektem, którym zajmowali się studenci Washington State University pod patronatem Microsoftu. Bądź co bądź miał być alternatywą dla znajdującego się w Windows prymitywnego Painta.

Napisano go w języku C#. Aplikacji można używać w systemach operacyjnych Windows, począwszy od wersji XP aż do najnowszych.

Paint.NET – darmowy program graficzny

Paint.NET jest zupełnie darmowym programem do zaawansowanej edycji grafiki rastrowej, jak również zdjęć dla komputerów pracujących pod kontrolą systemów z rodziny Windows. Jego elementy przypominają te, które spotykane są w aplikacjach Adobe Photoshop, a także Corel Paint Shop Pro.

Sprawdź: co to jest grafika rastrowa

Paint.NET – pobierz aplikację i dodatki (pluginy)

Jest bardzo popularny, aczkolwiek najlepiej pobrać go bezpośrednio ze strony producenta, a warto przypomnieć, że plik instalacyjny ma wielkość tylko około 56 MB. Jest to jeden z mniejszych programów o takich możliwościach. Na tej stronie są dostępne także linki do dokumentacji, a także pluginów rozszerzających możliwości aplikacji.

Interfejs aplikacji

Paint.NET ma bardzo przejrzysty i intuicyjny interfejs, który występuje także w języku polskim. Obsługuje warstwy, można w nim stosować nieograniczone cofanie wykonanych czynności, a także wykorzystać przydatne i dość wartościowe narzędzia do obróbki grafiki.

Rozwój społecznościowy aplikacji

Ważnym aspektem związanym z rozwojem aplikacji jest prężnie działająca społeczność internetowa. Dzięki zaangażowaniu entuzjastów program zyskuje nowe możliwości zarówno w samej aplikacji, a także poprzez dodatki (pluginy) i różnego rodzaju samouczki.

Odwiedź również nasz kanał na YT, aby być na bieżąco z innymi poradnikami.

Zobacz: jak zrobić światło w Photoshopie

Total
0
Shares
_podobne artykuły