Centrum wiedzy o technologiach i pracy w IT

Paint.NET – darmowy program graficzny na każdy komputer

Przyjmuje się, że najlepszy darmowy program do obróbki grafiki to Gimp, ale na słabszych komputerach znacznie lepiej sprawdza się Paint.NET. Nie dość, że zajmuje mało miejsca i wręcz śmiga, to daje także bardzo dużo możliwości obróbki grafiki.

Nie udało się zapisać Twojej subskrypcji. Spróbuj ponownie.
Udało się! Widzimy się niebawem – newsletter wysyłamy w każdy wtorek

Otrzymuj za darmo unikalne poradniki, dane i wiedzę o pracy w IT – dostarczane co tydzień

Klikając “Zapisz mnie” wyrażasz zgodę na otrzymywanie e-maili od redakcji, a także ofert partnerów oraz akceptujesz naszą Politykę prywatności.

Paint.NET – krótka historia powstania

Paint.NET wstępnie był projektem, którym zajmowali się studenci Washington State University pod patronatem Microsoftu. Bądź co bądź miał być alternatywą dla znajdującego się w Windows prymitywnego Painta.

Napisano go w języku C#. Aplikacji można używać w systemach operacyjnych Windows, począwszy od wersji XP aż do najnowszych.

Paint.NET – darmowy program graficzny

Paint.NET jest zupełnie darmowym programem do zaawansowanej edycji grafiki rastrowej, jak również zdjęć dla komputerów pracujących pod kontrolą systemów z rodziny Windows. Jego elementy przypominają te, które spotykane są w aplikacjach Adobe Photoshop, a także Corel Paint Shop Pro.

Sprawdź: co to jest grafika rastrowa

Paint.NET – pobierz aplikację i dodatki (pluginy)

Jest bardzo popularny, aczkolwiek najlepiej pobrać go bezpośrednio ze strony producenta, a warto przypomnieć, że plik instalacyjny ma wielkość tylko około 56 MB. Jest to jeden z mniejszych programów o takich możliwościach. Na tej stronie są dostępne także linki do dokumentacji, a także pluginów rozszerzających możliwości aplikacji.

Interfejs aplikacji

Paint.NET ma bardzo przejrzysty i intuicyjny interfejs, który występuje także w języku polskim. Obsługuje warstwy, można w nim stosować nieograniczone cofanie wykonanych czynności, a także wykorzystać przydatne i dość wartościowe narzędzia do obróbki grafiki.

Rozwój społecznościowy aplikacji

Ważnym aspektem związanym z rozwojem aplikacji jest prężnie działająca społeczność internetowa. Dzięki zaangażowaniu entuzjastów program zyskuje nowe możliwości zarówno w samej aplikacji, a także poprzez dodatki (pluginy) i różnego rodzaju samouczki.

Odwiedź również nasz kanał na YT, aby być na bieżąco z innymi poradnikami.

Zobacz: jak zrobić światło w Photoshopie

Total
2
Shares
_podobne artykuły