Centrum wiedzy o technologiach i pracy w IT
wsparcie techniczne

Nawet 8 godzin tygodniowo marnujemy na pomaganie innym

Ostatnia aktualizacja 15 lipca, 2022


Wsparcie techniczne jest niezbędne w obecnych czasach. Na co dzień korzystamy z wielu urządzeń i aplikacji, a to aż prosi się o błędy i problemy. Jednym z problemów jest to, że jeśli coś nie działa, to wiele osób zgłasza się z tymi problemami do kogoś, kto “zna się na IT”.

Nie udało się zapisać Twojej subskrypcji. Spróbuj ponownie.
Udało się! Widzimy się niebawem – newsletter wysyłamy w każdy wtorek

Otrzymuj za darmo unikalne poradniki, dane i wiedzę o pracy w IT – dostarczane co tydzień

Klikając “Zapisz mnie” wyrażasz zgodę na otrzymywanie e-maili od redakcji, a także ofert partnerów oraz akceptujesz naszą Politykę prywatności.

W sieci pojawiło się interesujące badanie zrealizowane przez OSlash. Firma chciała sprawdzić jak bardzo współpracownicy są od siebie uzależnieni w zakresie pomocy technicznej. Co się okazało?

Wsparcie techniczne to często kolega z zespołu

Z badania wynika, że wielu pracowników skarży się na to, że traci godziny pracy tygodniowo na pomaganiu innym. I wszystko dlatego, że nie umieją odmówić, robiąc niejako za wsparcie techniczne.

Sprawdź: Praca w GameDev

I tak, OSlash podaje, że 48% pracowników twierdzi, że zwraca się do kolegów i koleżanek o pomoc techniczną przynajmniej raz dziennie. Najczęstsze problemy, z jakimi borykamy się na co dzień, to awarie oprogramowania (34%), problemy ze skanerem lub drukarką (30%), wyszukiwanie plików komputerowych (29%) i zawieszone komputery (29%).

wsparcie techniczne koszt
Tyle w skali roku kosztuje firmy “wsparcie techniczne” udzielane przez pracowników. Aż 6821 dolarów!

Najwięcej pomocy potrzebują przedstawiciele pokolenia X (53%), a także baby boomers (55%). Czyli można założyć, że po pomoc sięgają przede wszystkim osoby starsze. Jednocześnie tej pomocy najczęściej udzielają osoby z pokolenia Z (urodzeni w latach 1995 – 2010), które twierdzą, że poświęcają na to nawet do ośmiu godzin tygodniowo.

Zobacz: Bootcamp IT

Zdarza się też, że do firmy trafia nowa technologia i wtedy wszyscy są zdezorientowani. Pracownicy zgłaszali, że firmy popełniają poważne błędy podczas wdrażania nowych rozwiązań. Konkretnie zapewniają niewystarczające lub nieodpowiednie szkolenia (36% odpowiedzi), zupełny brak wsparcia (35%), wdrażają nowe narzędzia zbyt często (34%), a także nie mają odpowiedniego środowiska do uczenia się (30%).

Pracownicy wylistowali też, co byłoby im potrzebne, aby wsparcie techniczne z ich strony nie było “normą”:

  • Wiele możliwości uczenia się (45%)
  • Cotygodniowe szkolenia (39%)
  • Roczne oceny umiejętności (37%)
  • Praktyczne pytania i odpowiedzi (35%)
  • Trenerzy zewnętrzni lub gościnni (35%)

Pełne wyniki badania znajdziemy na stronie OSlash, a już teraz mała podpowiedź: wsparcie techniczne to także google.pl. Czasami warto tam poszukać, zanim udamy się do kolegi.

Total
0
Shares
_podobne artykuły