Centrum wiedzy o technologiach i pracy w IT
etyczny haker

Pracuj jako etyczny haker. Jedna z najbardziej intrygujących ról w IT

Ostatnia aktualizacja 27 października, 2022

Haker może mieć różne zamiary. Ci, którzy mają złe zamiary, określani są często po prostu cyberprzestępcami. A co z hakerami, którzy wykorzystują swoją wiedzę i umiejętności, by pomagać innym? No właśnie. Dowiedz się, kim jest etyczny haker.

Ostatnia aktualizacja: 27.10.2022. Drobne poprawki i dodatkowa treść: “Kto może być etycznym hakerem?”.

Firmy coraz częściej inwestują w cyberbezpieczeństwo, niemniej obecnie większość z nich ciągle działa w systemie reaktywnym. Oznacza to, że mają odpowiednie narzędzia i usługi zabezpieczające do identyfikowania ataków – ale wtedy, gdy już do nich doszło. Następnie narzędzia te pozwalają odpowiednio reagować, jak również dostarczają rekomendacje.

Nie udało się zapisać Twojej subskrypcji. Spróbuj ponownie.
Udało się! Widzimy się niebawem – newsletter wysyłamy w każdy wtorek

Otrzymuj za darmo unikalne poradniki, dane i wiedzę o pracy w IT – dostarczane co tydzień

Klikając “Zapisz mnie” wyrażasz zgodę na otrzymywanie e-maili od redakcji, a także ofert partnerów oraz akceptujesz naszą Politykę prywatności.

Stale jednak rośnie częstotliwość i stopień zaawansowania cyberataków. To sprawia, że pracodawcy muszą i często przyjmują już bardziej proaktywne podejście do przeciwdziałania zagrożeniom cyfrowym. Tu pojawi się etyczny haker.

Czym zajmuje się etyczny haker?

Etyczny haker pomaga identyfikować potencjalne zagrożenia i słabości w sieciach firmowych. Najrpościej rzecz ujmując, taki specjalista niejako próbuje włamać się do systemu pracodawcy, a następnie tłumaczy jak można to zrobić – i jak się zabezpieczyć.

Sprawdź: Platforma zarobkowa

Haker tego rodzaju jest często nieocenionym specjalistą, bo dzięki niemu firma może znacznie zminimalizować ryzyko cyberataków. To przekłada się później na wysokie oszczędności czasu i pieniędzy (oczywiście hipotetycznie).

Firma Hack The Box, zapewniająca dostęp do platformy edukacyjnej dla osób, które chcą nauczyć się hakowania, tłumaczy, że etyczny haker to coraz częściej konieczność.

“Firmy potrzebują już nie tylko narzędzi. Potrzebny jest im również człowiek, który potrafi myśleć i działać jak napastnik” – mówi Haris Pylarinos, dyrektor generalny Hack The Box, który sam pracował jako etyczny haker przez 15 lat w branży cyberbezpieczeństwa. – “Typowe podejścia do cyberbezpieczeństwa są ograniczone, ponieważ nie odzwierciedlają metod i technik stosowanych przez prawdziwych cyberprzestępców”.

Ekspert zauważa, że najlepszą obroną jest atak. Tylko jeśli “wejdziemy w buty” cyberprzestępcy, tylko wtedy będziemy w stanie zrozumieć zagrożenia. I odpowiednio reagować, wprowadzając stosowne zabezpieczenia.

Zobacz: Podstawy C++

Etyczny haker jest tutaj w stanie pomóc. Warto rozważyć taką ścieżkę kariery, zwłaszcza że nawet 80% naruszeń danych można przypisać “niedoborowi umiejętności i wiedzy”. Pylarinos dodaje też, że taki haker nie musi być od razu “hakerem”. – To może być specjalista IT, który koncentruje się na bezpieczeństwie. Na przykład programista, który potrafi wykryć luki w zabezpieczeniach, zanim te zostaną wykorzystane przez osoby trzecie – mówi.

Kto może być etycznym hakerem?

Etyczny haker, czyli “White Hat”, to ekspert w dziedzinie bezpieczeństwa infrastruktury IT (sieci, sprzętu, oprogramowania). Aby nim zostać można mieć ukończone studia kierunkowe, ale nie jest to warunek konieczny. Najważniejszy jest talent i umiejętności przyswajania niezbędnej wiedzy, dogłębnej analizy, wyciągania kluczowych informacji i wniosków, a także chęci do eksperymentowania.

Znajomość narzędzi, bycie na bieżąco ze wszystkimi zagrożeniami, sposobami reagowania na nie i oprogramowania pozwalającego wykrywać cyberataki, a także zapobiegania im.

Total
0
Shares
_podobne artykuły