Centrum wiedzy o technologiach i pracy w IT
Apple zwolni setki pracowników. / Fot. Forthis, Shutterstock.com

Apple rezygnuje z projektu samochodowego. Pracę stracą setki specjalistów

Ostatnia aktualizacja 5 kwietnia, 2024

Apple ogłosiło zwolnienie ponad 600 pracowników w Kalifornii, co stanowi pierwszą znaczącą redukcję zatrudnienia od czasu pandemii. Decyzja ta jest bezpośrednio związana z zamknięciem długoterminowego projektu elektrycznego, autonomicznego samochodu. Z projektu zrezygnowano, a wraz z jego zakończeniem pracę straciło 600 osób.

Nie udało się zapisać Twojej subskrypcji. Spróbuj ponownie.
Udało się! Widzimy się niebawem – newsletter wysyłamy w każdy wtorek

Otrzymuj za darmo unikalne poradniki, dane i wiedzę o pracy w IT – dostarczane co tydzień

Klikając “Zapisz mnie” wyrażasz zgodę na otrzymywanie e-maili od redakcji, a także ofert partnerów oraz akceptujesz naszą Politykę prywatności.

Przyczyny zwolnień w Apple

Zwolnienia dotknęły pracowników z ośmiu różnych obiektów w Santa Clara, co zostało oficjalnie ogłoszone 28 marca, a zmiany mają wejść w życie 27 maja. Choć Apple nie musiało wcześniej sięgać po tak drastyczne środki jak jego konkurenci w branży technologicznej, głównie ze względu na bardziej umiarkowany wzrost zatrudnienia w czasie pandemii, decyzja o zakończeniu projektu samochodowego i wpływających na nią czynników, takich jak niezdecydowanie wśród kierownictwa oraz obawy dotyczące kosztów, zasygnalizowała znaczącą zmianę w strategii firmy.

Zwolnienia dotyczyły różnych stanowisk, w tym menedżerów warsztatów, inżynierów sprzętowych oraz inżynierów projektujących produkty. Niektórzy pracownicy zespołu samochodowego zostali przeniesieni do innych projektów, takich jak sztuczna inteligencja czy robotyka osobista, co może wskazywać na nowe obszary zainteresowań Apple.

Dlaczego projekt samochodu elektrycznego nie wypalił?

Apple wydało miliardy dolarów na próby opracowania elektrycznego, częściowo autonomicznego pojazdu pod nazwą Project Titan. Choć projekt nigdy nie został oficjalnie przedstawiony, o jego istnieniu informowało wiele źródeł, a wskazówki w tym temacie media otrzymywały o samego Tima Cook’a. Dyrektor generalny Apple w ostatnich latach wielokrotnie wspominał o planach firmy dotyczących samochodu, lecz nigdy w pełni nie zobowiązał się do dostarczenia produktu.

Autonomia sama w sobie jest, moim zdaniem, kluczową technologią. Jeśli się cofniesz i spojrzysz szerzej, samochód w wielu aspektach jest robotem. Samochód autonomiczny to robot. I tak więc jest wiele rzeczy, które można zrobić z autonomią. Zobaczymy, co zrobi Apple. […] Badamy wewnętrznie tak wiele rzeczy. Wiele z nich nigdy nie ujrzy światła dziennego. Nie mówię, że ta nie ujrzy.

mówił Tim Cook w trakcie wywiadu do podcastu “Sway”

Firma zatrudniła wykonawców z wiodących firm motoryzacyjnych, takich jak Lamborghini i Tesla, aby nadzorować jego rozwój, i w 2019 roku przejęła startup zajmujący się autonomicznymi pojazdami, Drive.ai.

W trakcie prac wielokrotnie zmieniano koncepcję i przewidywaną datę zakończenia projektu. Ostatecznie Apple zapytane o powody decyzji nie udzieliło mediom odpowiedzi. Niedługo przed informacją o zwolnieniach Tim Cook w kwartalnym raporcie o wynikach finansowych dał do zrozumienia, że firma skupia się teraz na rozwoju AI.

Patrząc w przyszłość, będziemy kontynuować inwestycje w te i inne technologie, które będą kształtować przyszłość. Obejmuje to sztuczną inteligencję, na którą nadal poświęcamy ogromną ilość czasu i wysiłku, i z niecierpliwością czekamy, aby podzielić się szczegółami naszej bieżącej pracy w tej dziedzinie później w tym roku.

Tim Cook

Pierwsze redukcje dla Apple, ale kolejne dla branży

Od 2023 roku branża technologiczna doświadcza serii zwolnień, które dotknęły już wiele znaczących firm z sektora. Etaty znacząco zredukował eBay, Google, Amazon, Microsoft, Sony czy Unity. Ostatnio zwolnienia dotkliwie odczuli pracownicy polskiego oddziału Aptiv.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł. Obserwuj EnterTheCode.pl w Wiadomościach Google, aby być na bieżąco.

Total
0
Shares
_podobne artykuły