Centrum wiedzy o technologiach i pracy w IT
co to jest android

Historia i rozwój Androida

Ostatnia aktualizacja 1 lutego, 2024

Android jest jednym z popularniejszych systemów, na którym opiera się współczesna technologia mobilna. Od czasu debiutu w 2008 roku, system z robotem w logo ewoluował, stając się liderem rynku mobilnego. Według danych z raportu stworzonego przez DataReportal, w 2023 roku udział w wynikach wyszukiwania w sieci mobilnej pochodzącej z urządzeń z systemem Android wyniósł 69,74%. Jest to więc nadal najpopularniejszy system dla urządzeń mobilnych. Dla porównania, ten sam wskaźnik udziału dla iOS to 29,58%.

Nie udało się zapisać Twojej subskrypcji. Spróbuj ponownie.
Udało się! Widzimy się niebawem – newsletter wysyłamy w każdy wtorek

Otrzymuj za darmo unikalne poradniki, dane i wiedzę o pracy w IT – dostarczane co tydzień

Klikając “Zapisz mnie” wyrażasz zgodę na otrzymywanie e-maili od redakcji, a także ofert partnerów oraz akceptujesz naszą Politykę prywatności.

Co to właściwie jest Android?

Początki Androida sięgają 2003 roku, kiedy to został zaprojektowany jako zaawansowany system operacyjny dla aparatów fotograficznych. Szybko jednak zorientowano się w jego potencjale, który można wykorzystać na rynku platform mobilnych.

HTC Dream (T-Mobile G1) to pierwsze komercyjnie wydane urządzenie z systemem Android (2008) / Źródło: Luis Alberto Arjona Chin –
 pierwotnie opublikowany w 
serwisie Flickr jako 
HTC Android T-Mobile G1

W 2005 roku Google przejął Android Inc., a trzy lata później świat ujrzał pierwszy telefon z tym systemem. Od tego czasu system przechodził przez wiele iteracji – od Cupcake do najnowszych wersji.

Android jest systemem operacyjnym opartym na jądrze Linuxa. Zaprojektowany został głównie dla urządzeń dotykowych, takich jak smartfony i tablety. Charakteryzuje się otwartością i adaptowalnością, oferując szerokie możliwości personalizacji. Jego interfejs użytkownika opiera się na manipulacji bezpośredniej. Oznacza to, że używa się go poprzez dotykanie, przesuwanie, pukanie i podobne gesty.

Ekosystem Androida

Środowisko Androida charakteryzuje się ogromną różnorodnością. Obejmuje on szeroki zakres urządzeń od smartfonów, przez tablety, aż po inteligentne zegarki i telewizory.

Serce ekosystemu stanowi Google Play Store, oferujący miliony aplikacji, gier, filmów, książek i muzyki. Oparty na Androidzie system Wear OS możemy znaleźć w smartwatchach i opaskach. Oferuje on funkcje dotyczące śledzenia aktywności fizycznej, powiadomienia czy nawet obsługę Google Assistant.

W kontekście urządzeń rozrywkowych, Android TV przekształca doświadczenie oglądania telewizji, zapewniając szeroką gamę treści streamingowych i aplikacji. Nvidia Shield czy telewizory Sony z Android TV umożliwiają dostęp do usług typu Netflix, YouTube czy Spotify, a także gier i funkcji Smart Home.

Ponadto, użytkownicy niektórych modeli samochodów mogą mieć dostęp do Android Auto. Daje to możliwość łatwego połączenia smartfona z systemem rozrywkowo-informacyjnym samochodu, umożliwiając korzystanie z aplikacji, muzyki, nawigacji czy asystentów głosowych podczas jazdy.

Bezpieczeństwo i prywatność w Androidzie

Google konsekwentnie pracuje nad zwiększaniem bezpieczeństwa Androida. System zawiera zaawansowane funkcje zabezpieczeń, np. szyfrowanie danych i Google Play Protect. Standardowo również użytkownicy mogą zwiększyć swoje bezpieczeństwo, stosując się do podstawowych zasad, czyli regularnych aktualizacji czy używania silnych haseł.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł. Obserwuj EnterTheCode.pl w Wiadomościach Google, aby być na bieżąco.

Czytaj także:

Emulacja Androida w systemie Windows

Tworzenie aplikacji mobilnych podstawą dostępności usług

Total
0
Shares
_podobne artykuły