Centrum wiedzy o technologiach i pracy w IT
wyciek danych

80 GB poufnych danych wycieknie z Reddita – grożą hakerzy

Ostatnia aktualizacja 19 czerwca, 2023

BlackCat, gang ransomware znany też jako ALPHV, grozi ujawnieniem skradzionych z Reddita danych. Twierdzą, że to oni stoją za atakiem z lutego 2023 roku. Hakerzy domagają się okupu i wycofania kontrowersyjnych podwyżek cen API. Wyciek danych objąłby 80 GB poufnych informacji skradzionych z Reddita w lutym.

Nie udało się zapisać Twojej subskrypcji. Spróbuj ponownie.
Udało się! Widzimy się niebawem – newsletter wysyłamy w każdy wtorek

Otrzymuj za darmo unikalne poradniki, dane i wiedzę o pracy w IT – dostarczane co tydzień

Klikając “Zapisz mnie” wyrażasz zgodę na otrzymywanie e-maili od redakcji, a także ofert partnerów oraz akceptujesz naszą Politykę prywatności.

Sprawdź: API – co to jest i gdzie się go używa?

Jakie dane skradziono z Reddita?

Do wycieku danych doszło w lutym 2023 roku. Christopher Slowe (CTO Reddita) poinformował, że podczas cyberataku skradziono dane na temat pracowników i dokumenty wewnętrzne.

Nie ma za to dowodów na to, aby wyciek danych dotyczył haseł użytkowników, ani innych informacji pochodzących z ich kont. Poza tym oświadczeniem nie podano do informacji, kto stał za atakiem.

Serwis TechCrunch podaje, że rzeczniczka Reddita, Gina Antonini, potwierdziła, że grupa BlackCat ma na myśli zdarzenie z 9 lutego 2023 roku związane z naruszeniem bezpieczeństwa serwisu.

Hakerzy nie udostępnili jednak żadnych dowodów na to, że są w posiadaniu wykradzionych danych.

Groźbę wycieku danych BlackCat wystosował w Dark Webie

W sobotę 17 czerwca 2023 roku grupa BlackCat opublikowała post zatytułowany “Pliki Reddit”. Poinformowali, że kontaktowali się z Redditem dwukrotnie – 13 kwietnia i 16 czerwca, ale nie otrzymali żadnej odpowiedzi.

Okup, jakiego się domagają, wynosi 4,5 mln dolarów. Po przekazaniu pieniędzy zobowiążą się do usunięcia skradzionych danych. Dodatkowo żądają wycofania cennika API.

Dalsza część tekstu znajduje się pod materiałem wideo:

Kontrowersje związane z cenami API

Reddit wziął przykład z Twittera i podjął decyzję o ograniczeniu swobody dostępu do API stronom trzecim. W kwietniu tego roku ogłosił, że rozpocznie pobieranie opłat za korzystanie z jego interfejsu API.

Są jednak dwa wyjątki. Darmowy dostęp nadal będą mieli programiści tworzący aplikacje pomagające użytkownikom w korzystaniu z Reddita, a także naukowcy wykorzystujący serwis niekomercyjnie w celach badawczych.

Steve Huffman, współzałożyciel i dyrektor generalny Reddita, stwierdził, że to dobry moment na zaostrzenie sytuacji. Firmy indeksujące zasoby Reddita w poszukiwaniu danych i nie zwracające żadnej wartości użytkownikom, będą zobowiązane do opłat. Huffman dodaje, że Reddit to stale aktualizowany serwis, dzięki czemu jest niezwykle cennym źródłem danych.

Taką decyzję ogłoszono w momencie szczytu popularności m.in. ChatGPT i innych modeli uczenia maszynowego. Pojawiły się więc głosy, że Reddit szuka nowych sposobów na zarobek.

Czytaj więcej:

Content manager – czym się zajmuje i ile zarabia?

Damska torba na laptopa

Biurko pod oknem to dobry wybór miejsca?

Wycinanka – efekt w Illustratorze

Zmiana kolorów na zdjęciu – Photoshop

Total
0
Shares
_podobne artykuły