Centrum wiedzy o technologiach i pracy w IT
drupal

Drupal a WordPress – co lepsze?

Ostatnia aktualizacja 17 lutego, 2022

Drupal to darmowy CMS, który umożliwia tworzenie nawet skomplikowanych witryn. Czy może stanowić dobrą alternatywę dla najpopularniejszego CMS-a, jakim jest WordPress? Jakie są różnice pomiędzy WordPressem a Drupalem? Który system będzie bardziej użyteczny?

Charakterystyka i zalety Drupala

Drupal opiera się na modułowym tworzeniu stron, dzięki czemu jest prosty i intuicyjny w obsłudze. Moduły to inaczej galerie, aktualności, grafiki i inne elementy, które możemy zamieścić na stronie. Podobnie jak WordPress, system ten zbudowany jest w oparciu o otwarty kod. Umożliwia on wprowadzanie własnych modyfikacji. Zaletą systemów Open Source jest duża odporność na ataki hakerskie, ponieważ są regularnie aktualizowane. Wokół nich skupiona jest duża społeczność, zapewniająca ciągły nadzór nad zasobami.

Zobacz: Mikrofon do komputera

Wśród zalet Drupala można wymienić:

  • prostotę rozbudowywania systemu dzięki otwartemu kodowi,
  • wielojęzyczną i dobrze przygotowaną dokumentację techniczną,
  • nastawienie na pozycjonowanie strony,
  • możliwość zarządzania użytkownikami,
  • różne wersje językowe tworzonych stron,
  • kontrolę tworzonych treści,
  • wysoki poziom bezpieczeństwa systemu.

Drupal jest systemem skalowalnym. Nada się do tworzenia witryn i aplikacji webowych zarówno dla małych firm, jak i dużych przedsiębiorstw. Aktualnie w swojej bazie posiada ponad 48 tys. różnych modułów rozszerzających funkcje stron.

Sprawdź: Landing page

Drupal vs WordPress

Nie istnieje jednoznaczna odpowiedź na pytanie, który z CMS-ów będzie lepszy ogólnie, ale można wskazać odpowiedni w zależności od przeznaczenia witryny.

Drupal nadaje się dla rozbudowanych stron www, które wymagają częstej aktualizacji i elastyczności. Jednak aby płynnie korzystać z Drupala, trzeba poświęcić więcej czasu na naukę, niż w przypadku WordPressa. Choć ideą CMS-ów jest możliwość edycji stron bez konieczności programowania, to w przypadku Drupala powinniśmy swobodnie korzystać z wiersza poleceń, co nie jest konieczne, jeśli wybierzemy WordPress.

Drupal umożliwia wdrażanie bardziej skomplikowanych rozwiązań, niż WordPress, dlatego zwykle wybierany jest wtedy, kiedy opieką i utrzymaniem strony może zajmować się programista. Sprawę znacząco ułatwi bardzo dobra znajomość HTML-a, CSS-a i PHP, a także samego środowiska Drupala. Jednak znalezienie kogoś, kto zna tego CMS-a może być trudniejsze, niż kogoś, to jest biegły w WordPressie. W przypadku WordPressa wystarczą podstawowe umiejętności, aby zadowalająco szybko zbudować stronę i nie ma problemu z dostępnością osób, które mogą się tym zająć.

WordPress sprawdzi się, jeśli chcesz samodzielnie odświeżyć stronę dla mniejszej firmy. Popularność WordPressa jest znacznie większa niż Drupala, co co stanowi wskaźnik łatwości korzystania z obu CMS-ów. Niestety tak duża popularność wiąże się także z większą częstotliwością potencjalnych incydentów hakerskich, na które narażone są strony oparte na WordPressie.

Obydwa systemy są bezpłatne. Zawierają po parędziesiąt tysięcy darmowych wtyczek i modułów, ale można też skorzystać z wariantów płatnych. W przypadku Drupala dodatkowym kosztem będzie czas przeznaczony na naukę lub znalezienie programisty znającego system. Ze względu na niższą dostępność, jego stawki mogą być znacznie wyższe, niż programisty pracującego w oparciu o WordPress.

Total
0
Shares
_podobne artykuły