Centrum wiedzy o technologiach i pracy w IT
p2p

Jak działają sieci P2P i dlaczego są tak popularne?

Ostatnia aktualizacja 13 października, 2023

Sieci Peer-to-Peer, powszechnie znane jako sieci P2P, stanowią fascynujący i dynamicznie rozwijający się element współczesnej technologii informacyjnej. W tym tekście przybliżymy podstawowe zasady działania sieci P2P, ich zalety i wady, a także różnorodność zastosowań.

Nie udało się zapisać Twojej subskrypcji. Spróbuj ponownie.
Udało się! Widzimy się niebawem – newsletter wysyłamy w każdy wtorek

Otrzymuj za darmo unikalne poradniki, dane i wiedzę o pracy w IT – dostarczane co tydzień

Klikając “Zapisz mnie” wyrażasz zgodę na otrzymywanie e-maili od redakcji, a także ofert partnerów oraz akceptujesz naszą Politykę prywatności.

Co to jest P2P?

Każdy, kto pamięta złote czasy eMule, BitTorrenta i innych podobnych serwisów, zetknął się z terminem P2P. Sieci Peer-to-Peer to model komunikacyjny, w którym każdy komputer (zwany peerem) może działać zarówno jako klient, jak i serwer, udostępniając zasoby (takie jak przestrzeń dyskowa czy moc obliczeniowa) dla innych komputerów w sieci. Nie ma tu centralnego serwera ani hierarchii – wszystkie maszyny są równorzędne.

Jak działają sieci P2P?

W sieciach P2P komunikacja odbywa się bezpośrednio pomiędzy komputerami. Oznacza to, że jeśli jeden komputer chce uzyskać dostęp do zasobu udostępnionego przez inny komputer, może to zrobić bez konieczności przechodzenia przez centralny serwer. Jest to możliwe dzięki specjalnemu oprogramowaniu, które zarządza połączeniami i zasobami w sieci.

W przypadku Torrentów, użytkownicy, którzy chcieli pobrać określony plik, nie musieli łączyć się z jednym, centralnym serwerem. Zamiast tego, plik był podzielony na mniejsze fragmenty, które były rozproszone pomiędzy różnymi komputerami (peers) uczestniczącymi w sieci.

Działało to w następujący sposób:

  1. Użytkownik A chciał pobrać plik i uruchamiał odpowiednie oprogramowanie do obsługi Torrentów.
  2. Oprogramowanie wyszukiwało wszystkie komputery, które mają dostępne fragmenty żądanego pliku.
  3. Następnie, oprogramowanie zaczynało pobierać różne fragmenty pliku z różnych komputerów równocześnie.
  4. W miarę jak fragmenty były pobierane, były też jednocześnie udostępniane innym użytkownikom, którzy także poszukiwali tego samego pliku.

Dzięki temu mechanizmowi obciążenie było rozproszone pomiędzy wieloma komputerami, a nie skoncentrowane na jednym serwerze. Zwiększało to efektywność i szybkość pobierania, ponieważ użytkownik pobierał fragmenty pliku od wielu źródeł jednocześnie.

Zalety i wady sieci P2P

Zalety

  • Skalowalność: Sieci P2P są bardzo skalowalne, czyli można je łatwo rozszerzyć.
  • Odporność na awarie: Brak centralnego punktu sprawia, że sieć jest odporna na różnego rodzaju awarie.
  • Efektywność: Każdy komputer może udostępniać zasoby i z nich korzystać.

Wady

  • Bezpieczeństwo: Brak centralnego zarządzania może prowadzić do problemów z bezpieczeństwem.
  • Złożoność: Zarządzanie siecią może być trudniejsze w porównaniu z modelami klient-serwer.

Dalsza część tekstu znajduje się pod materiałem wideo:

Zastosowania sieci P2P

Sieci P2P znalazły szerokie zastosowanie w różnych dziedzinach. Używa się ich w systemach wymiany plików, w komunikatorach internetowych, a nawet w technologii blockchain. Dzięki swojej elastyczności i skalowalności, sieci P2P są idealnym rozwiązaniem dla wielu różnych aplikacji.

Systemy wymiany plików

Jednym z najbardziej znanych zastosowań sieci Peer-to-Peer są systemy wymiany plików (takie jak wspomniane wyżej Torrenty). Dzięki zdecentralizowanej naturze sieci P2P, użytkownicy mogą łatwo i efektywnie udostępniać duże pliki bez obciążania jednego centralnego serwera. To sprawia, że proces wymiany danych jest szybszy i bardziej niezawodny.

Komunikatory internetowe

Sieci P2P wykorzystuje się również w komunikatorach internetowych (np. Skype). W tym przypadku zamiast przesyłać dane przez centralny serwer, komunikacja odbywa się bezpośrednio pomiędzy użytkownikami. To zwiększa prywatność i efektywność komunikacji.

Technologia blockchain

Jednym z najbardziej innowacyjnych zastosowań sieci P2P jest technologia blockchain, która stanowi podstawę dla kryptowalut. W sieciach blockchain wszystkie transakcje zapisują się w publicznym rejestrze, który jest przechowywany na wielu komputerach w sieci. Dzięki zastosowaniu sieci P2P system jest odporny na fałszerstwa i awarie.

Gry online

W grach online sieci P2P mogą być używane do bezpośredniej komunikacji pomiędzy graczami. To znacznie redukuje opóźnienia i poprawia jakość rozgrywki. W takim modelu każdy komputer gracza działa jako mini-serwer, udostępniając i odbierając dane od innych graczy.

Streaming i dystrybucja mediów

Sieci P2P są również coraz częściej wykorzystywane w systemach streamingowych. Zamiast polegać na jednym, potężnym serwerze do dystrybucji treści, systemy te korzystają z mocy obliczeniowej i przepustowości wielu komputerów w sieci, co znacznie zwiększa efektywność i skalowalność usługi.

Czytaj także:

Blockchain Developer – zawód przyszłości

Co to jest sieć komputerowa i jakie są jej rodzaje?

Total
0
Shares
_podobne artykuły