Centrum wiedzy o technologiach i pracy w IT
siec-komputerowa-co-to-jest-rodzaje

Co to jest sieć komputerowa i jakie są jej rodzaje?

Ostatnia aktualizacja 29 sierpnia, 2022

Niemal każdy, kto pracuje na komputerze, wie, że jest on połączony z innymi urządzeniami czymś, co zwie się sieć komputerowa. Jednak niewiele osób zdaje sobie sprawę czy jest sieć komputerowa i jakie są jej rodzaje.

Nie udało się zapisać Twojej subskrypcji. Spróbuj ponownie.
Udało się! Widzimy się niebawem – newsletter wysyłamy w każdy wtorek

Otrzymuj za darmo unikalne poradniki, dane i wiedzę o pracy w IT – dostarczane co tydzień

Klikając “Zapisz mnie” wyrażasz zgodę na otrzymywanie e-maili od redakcji, a także ofert partnerów oraz akceptujesz naszą Politykę prywatności.

Co to jest sieć komputerowa?

Jak podaje Wikipedia, sieć komputerowa to zbiór komputerów i innych urządzeń połączonych ze sobą kanałami komunikacyjnymi oraz oprogramowanie, które jest także wykorzystywane w tej sieci. Dzięki niej możliwe jest wzajemne przekazywanie informacji, jak również udostępnianie zasobów pomiędzy tymi punktami w sieci.

Pierwszą sieć stworzono, aby ułatwić komunikację pomiędzy komputerami, a konkretniej pomiędzy ludźmi je obsługującymi. Ewolucja sieci komputerowych pozwoliła na dodatkowe przekazywanie i udostępnianie zasobów pomiędzy punktami w sieci, obsługę urządzeń do niej podłączonych, a także wykorzystywanie jej w innych celach.

Docelowo powstała globalna sieć komputerowa zwana Internetem. Dzięki niej można połączyć się z komputerami i urządzeniami znajdującymi się w różnych miejscach globu.

Zobacz: czym zajmuje się i ile zarabia net developer

Jakie są składniki sieci komputerowych?

Sieć komputerowa składa się z różnych elementów. Są to tak zwane hosty, czyli komputery połączone z siecią i pozwalające użytkownikom na dostęp do zasobów sieci. Serwery są specjalistycznymi komputerami dużej mocy, które dysponują także zasobami pamięci masowej i to dzięki nim możliwe jest udostępnianie i korzystanie z wielu usług i zasobów w nich zgromadzonych.

Ważnymi składnikami sieci komputerowych są także nośniki transmisyjne, dzięki którym urządzenia mogą się ze sobą komunikować. Mogą nimi być przewody sieciowe różnego typu (przewody sieciowe metalowe lub światłowodowe), a także komunikacja radiowa różnego typu.

Sieci nie mogłyby istnieć, jeśli nie byłoby urządzeń łączących komputery, serwery z nośnikami transmisyjnymi. Wśród nich wyróżniamy takie urządzenia jak routery, karty sieciowe, koncentratory, przełączniki, modemy i inne.

Ważnym elementem sieci komputerowych jest także oprogramowanie, które pozwala na korzystanie z sieci, zarządzenie siecią i diagnostykę tejże.

Sieć komputerowa – rodzaje

Rozróżniamy różne rodzaje sieci komputerowych, a podział zazwyczaj jest związany z ich przeznaczeniem, medium transmisyjnym i zasięgiem.

Standardowym podziałem jest podział na sieci:

  • LAN (Local Area Network) – lokalna sieć komputerowa, która łączy urządzenia na niewielkim obszarze, zazwyczaj w obrębie jednego biura, budynku lub firmy. Do połączeń pomiędzy urządzeniami wykorzystuje się połączenia Ethernet, czyli przewodowe, jak i Wi-Fi, czyli bezprzewodowe.
  • MAN – miejska sieć komputerowa pozwala na połączenia urządzeń w obrębie jednego miasta lub aglomeracji. Wykorzystuje się w niej połączenia przewodowe elektryczne lub światłowodowe, choć spotyka się także sieci bezprzewodowe, w tym Wi-Fi oraz GSM/LTE.
  • WAN (Wide Area Network) – sieć komputerowa o globalnym zasięgu. Jednym z jej najlepiej znanych przykładów jest Internet.

Sprawdź: kim jest etyczny haker

Total
1
Shares
_podobne artykuły