Centrum wiedzy o technologiach i pracy w IT
siec-komputerowa-co-to-jest-rodzaje

Co to jest sieć komputerowa i jakie są jej rodzaje?

Ostatnia aktualizacja 27 listopada, 2023

Niemal każdy, kto pracuje na komputerze, wie, że jest on połączony z innymi urządzeniami czymś, co zwie się sieć komputerowa. Jednak niewiele osób zdaje sobie sprawę czy jest sieć komputerowa i jakie są jej rodzaje.

Nie udało się zapisać Twojej subskrypcji. Spróbuj ponownie.
Udało się! Widzimy się niebawem – newsletter wysyłamy w każdy wtorek

Otrzymuj za darmo unikalne poradniki, dane i wiedzę o pracy w IT – dostarczane co tydzień

Klikając “Zapisz mnie” wyrażasz zgodę na otrzymywanie e-maili od redakcji, a także ofert partnerów oraz akceptujesz naszą Politykę prywatności.

Co to jest sieć komputerowa?

Jak podaje Wikipedia, sieć komputerowa to zbiór komputerów i innych urządzeń połączonych ze sobą kanałami komunikacyjnymi oraz oprogramowanie, które jest także wykorzystywane w tej sieci. Dzięki niej możliwe jest wzajemne przekazywanie informacji, jak również udostępnianie zasobów pomiędzy tymi punktami w sieci.

Pierwszą sieć stworzono, aby ułatwić komunikację pomiędzy komputerami, a konkretniej pomiędzy ludźmi je obsługującymi. Ewolucja sieci komputerowych pozwoliła na dodatkowe przekazywanie i udostępnianie zasobów pomiędzy punktami w sieci, obsługę urządzeń do niej podłączonych, a także wykorzystywanie jej w innych celach.

Docelowo powstała globalna sieć komputerowa zwana Internetem. Dzięki niej można połączyć się z komputerami i urządzeniami znajdującymi się w różnych miejscach globu.

Zobacz: czym zajmuje się i ile zarabia net developer

Jakie są składniki sieci komputerowych?

Sieć komputerowa składa się z różnych elementów. Są to tak zwane hosty, czyli komputery połączone z siecią i pozwalające użytkownikom na dostęp do zasobów sieci. Serwery są specjalistycznymi komputerami dużej mocy, które dysponują także zasobami pamięci masowej i to dzięki nim możliwe jest udostępnianie i korzystanie z wielu usług i zasobów w nich zgromadzonych.

Ważnymi składnikami sieci komputerowych są także nośniki transmisyjne, dzięki którym urządzenia mogą się ze sobą komunikować. Mogą nimi być przewody sieciowe różnego typu (przewody sieciowe metalowe lub światłowodowe), a także komunikacja radiowa różnego typu.

Sieci nie mogłyby istnieć, jeśli nie byłoby urządzeń łączących komputery, serwery z nośnikami transmisyjnymi. Wśród nich wyróżniamy takie urządzenia jak routery, karty sieciowe, koncentratory, przełączniki, modemy i inne.

Ważnym elementem sieci komputerowych jest także oprogramowanie, które pozwala na korzystanie z sieci, zarządzenie siecią i diagnostykę tejże.

Sieć komputerowa – rodzaje

Rozróżniamy różne rodzaje sieci komputerowych, a podział zazwyczaj jest związany z ich przeznaczeniem, medium transmisyjnym i zasięgiem.

Standardowym podziałem jest podział na sieci:

  • LAN (Local Area Network) – lokalna sieć komputerowa, która łączy urządzenia na niewielkim obszarze, zazwyczaj w obrębie jednego biura, budynku lub firmy. Do połączeń pomiędzy urządzeniami wykorzystuje się połączenia Ethernet, czyli przewodowe, jak i Wi-Fi, czyli bezprzewodowe.
  • MAN – miejska sieć pozwala na połączenia urządzeń w obrębie jednego miasta lub aglomeracji. Wykorzystuje się w niej połączenia przewodowe elektryczne lub światłowodowe, choć spotyka się także sieci bezprzewodowe, w tym Wi-Fi oraz GSM/LTE.
  • WAN (Wide Area Network) – siećo globalnym zasięgu. Jednym z jej najlepiej znanych przykładów jest Internet.

Adresowanie IP i DHCP

Komunikacja pomiędzy urządzeniami w sieci możliwa jest dzięki różnym protokołom. Do najważniejszych należą:

Adres IP (Internet Protocol) – unikalny identyfikator przypisywany urządzeniom w sieci komputerowej, umożliwiający im komunikację z innymi urządzeniami. Adresy IP występują w dwóch wersjach: IPv4 (32-bitowy) oraz IPv6 (128-bitowy). Adresy IPv4 składają się z czterech grup liczb od 0 do 255, oddzielonych kropkami (np. 192.168.1.1), natomiast adresy IPv6 zawierają osiem grup 4-znakowych heksadecymalnych liczb oddzielonych dwukropkami (np. 2001:0db8:85a3:0000:0000:8a2e:0370:7334).

DHCP (Dynamic Host Configuration Protocol) – protokół sieciowy, który pozwala na automatyczne przydzielanie adresów IP oraz innych parametrów sieciowych, takich jak maska podsieci czy adresy bram sieciowych. Dzięki DHCP, administrator sieci nie musi ręcznie przydzielać adresów IP każdemu urządzeniu, co ułatwia zarządzanie siecią.

Gdy urządzenie dołącza do sieci, wysyła żądanie DHCP, które jest odbierane przez serwer DHCP. Serwer ten przydziela dostępny adres IP z puli adresów na określony czas (tzw. lease time). Po wygaśnięciu tego czasu, urządzenie może odnowić przydzielony adres lub otrzymać nowy. W przypadku gdy urządzenie opuści sieć, jego adres IP może zostać zwolniony i przydzielony innemu urządzeniu. Działanie protokołu DHCP usprawnia zarządzanie adresacją IP oraz minimalizuje ryzyko konfliktów adresowych.

Sprawdź: kim jest etyczny haker

Czytaj także:

Jak ustawić domyślną przeglądarkę?

Jak włączyć bluetooth w laptopie?

Trzebiatów wybrał światłowód Orange

Protokół HTTP – co to jest i jak działa?

Java enum – wprowadzenie do typów wyliczeniowych

Total
0
Shares
_podobne artykuły