Centrum wiedzy o technologiach i pracy w IT
jak sprawdzić żywotność baterii

Jak sprawdzić żywotność baterii w laptopie i smartfonie?

Ostatnia aktualizacja 31 stycznia, 2024

Żywotność baterii wpływa na wydajność oraz długość życia urządzeń. O ile baterie w laptopach można wymienić stosunkowo łatwo, to współczesne telefony w większości nie mają łatwego dostępu do baterii, przez co przeciętny użytkownik nie ma łatwej możliwości wymiany. Jednocześnie wymiana baterii w serwisie bywa nieopłacalna i wówczas najrozsądniejszą decyzją jest kupno nowego modelu telefonu. Można jednak zadbać o baterię, a także na bieżąco monitorować jej stan, aby wydłużyć czas życia urządzenia. W poniższym tekście omawiamy sposoby konserwacji, a także metody sprawdzania stanu baterii w laptopach i smartfonach, aby zapewnić im jak najdłuższą i najbardziej efektywną pracę.

Nie udało się zapisać Twojej subskrypcji. Spróbuj ponownie.
Udało się! Widzimy się niebawem – newsletter wysyłamy w każdy wtorek

Otrzymuj za darmo unikalne poradniki, dane i wiedzę o pracy w IT – dostarczane co tydzień

Klikając “Zapisz mnie” wyrażasz zgodę na otrzymywanie e-maili od redakcji, a także ofert partnerów oraz akceptujesz naszą Politykę prywatności.

Jak sprawdzić żywotność baterii w laptopie?

Większość nowoczesnych laptopów posiada wbudowane narzędzia umożliwiające sprawdzenie stanu baterii, mowa tu zwłaszcza o modelach z systemem Windows.

Żywotność baterii można sprawdzić poprzez wpisanie w wierszu poleceń komendy powercfg /batteryreport, która wygeneruje raport o stanie baterii. Raport ten zawiera szczegółowe informacje, takie jak deklarowana pojemność baterii, jej aktualna pojemność oraz historia ładowania i rozładowywania.

Istnieją również programy stworzone przez firmy zewnętrzne, które mogą dostarczyć szczegółowych danych o stanie baterii. Przykłady takich programów to BatteryCare czy CoconutBattery (dla użytkowników macOS). Te aplikacje często oferują bardziej zaawansowane dane, jak np. liczba cykli ładowania.

Jak sprawdzić żywotności baterii w smartfonie

W smartfonach, zarówno tych z Androidem, jak i systemem iOS, możemy znaleźć wbudowane funkcje do monitorowania stanu baterii.

Użytkownicy mogą zobaczyć szacowany procent maksymalnej pojemności baterii w porównaniu do stanu, gdy była nowa. Mogą to zrobić w ustawieniach baterii często pod zakładką „Stan baterii” lub „Zdrowie baterii”.

Podobnie jak w przypadku laptopów, dostępne są również aplikacje stworzone przez firmy zewnętrzne, które oferują bardziej szczegółowe analizy stanu baterii. Przykładowo, dla Androida będzie to AccuBattery, a dla iOS-a Battery Life. Te aplikacje mogą dostarczyć informacji o liczbie cykli ładowania, zużyciu energii przez poszczególne aplikacje i wiele innych.

Dalsza część tekstu znajduje się pod wideo:

Dobre praktyki dbania o baterię

Unikanie ekstremalnych temperatur

Ekstremalne temperatury, zarówno bardzo wysokie, jak i bardzo niskie, mogą negatywnie wpływać na żywotność baterii. Należy unikać pozostawiania urządzeń na słońcu lub w bardzo zimnych miejscach.

Optymalne ładowanie

Powszechnie zaleca się utrzymywanie poziomu naładowania baterii w przedziale 20-80%. Pełne ładowanie do 100% i rozładowywanie do 0% może przyspieszyć degradację baterii.

Regularne korzystanie z urządzenia

Baterie litowo-jonowe, jakie znajdują się w większości urządzeń, najlepiej funkcjonują, gdy są regularnie używane. Długotrwałe przechowywanie urządzenia z całkowicie naładowaną lub całkowicie rozładowaną baterią może być szkodliwe.

Aktualizacje oprogramowania

Regularne aktualizacje oprogramowania mogą również przyczynić się do lepszego zarządzania energią przez urządzenie, co przekłada się na lepszą kondycję baterii.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł. Obserwuj EnterTheCode.pl w Wiadomościach Google, aby być na bieżąco.

Czytaj także:

Komputer zwolnił? Sprawdź temperaturę procesora. Instrukcja

Google Chrome zużywa dużo pamięci? Pojawią się tryby oszczędzania

Total
0
Shares
_podobne artykuły