Centrum wiedzy o technologiach i pracy w IT
sieć mesh

Sieć mesh tworzą współpracujące ze sobą routery

Ostatnia aktualizacja 9 lutego, 2024

Sieci mesh, znane również jako sieci kratowe, to specyficzny rodzaj sieci komunikacyjnej. W jej ramach każde urządzenie (węzeł) bezpośrednio komunikuje się z wieloma innymi, tworząc sieć o dużej odporności na zakłócenia i awarie. W odróżnieniu od tradycyjnych sieci, w których urządzenia łączą się z jednym centralnym routerem, w sieciach mesh dane przesyłane są pośrednio, poprzez różne węzły, aż osiągną swój cel. Takie podejście umożliwia dynamiczne tworzenie i naprawianie sieci, co sprawia, że jest ona wyjątkowo elastyczna i niezawodna.

Nie udało się zapisać Twojej subskrypcji. Spróbuj ponownie.
Udało się! Widzimy się niebawem – newsletter wysyłamy w każdy wtorek

Otrzymuj za darmo unikalne poradniki, dane i wiedzę o pracy w IT – dostarczane co tydzień

Klikając “Zapisz mnie” wyrażasz zgodę na otrzymywanie e-maili od redakcji, a także ofert partnerów oraz akceptujesz naszą Politykę prywatności.

Zalety sieci mesh

Głównymi korzyściami płynącymi z używania sieci kratowych są:

  • Lepsze pokrycie sygnałem
  • Większa niezawodność
  • Łatwość skalowania

Dzięki możliwości przekazywania danych przez różne węzły, sieci mesh mogą zapewnić silny i stabilny sygnał. Jest to możliwe nawet w trudno dostępnych miejscach, gdzie tradycyjne sieci Wi-Fi mogłyby mieć problemy. Automatyczne przekierowywanie danych w przypadku awarii jednego z węzłów sprawia, że sieć jest bardziej odporna na zaniki sygnału i inne problemy. Warto także zwrócić uwagę na fakt, że dodawanie nowych urządzeń do sieci mesh jest prostsze. Często nie wymaga ręcznej konfiguracji, co ułatwia rozbudowę sieci.

Sprawdź też: Praca Kraków

Wady i wyzwania związane z sieciami mesh

Mimo wielu zalet, sieci mesh wiążą się również z pewnymi wyzwaniami:

  • Zwiększona złożoność konfiguracji i zarządzania
  • Potencjalne problemy z bezpieczeństwem
  • Koszty

Dynamiczna natura sieci kratowych może utrudniać jej konfigurację i wymagać specjalistycznej wiedzy. Każdy dodatkowy węzeł stanowi potencjalny punkt ataku, co wymaga szczególnej uwagi przy zabezpieczaniu sieci. Jednocześnie wstępne koszty zakupu urządzeń do budowy sieci mesh mogą być wyższe niż w przypadku tradycyjnych sieci Wi-Fi.

Sieci kratowe a Wi-Fi

O ile standardowe sieci Wi-Fi mogą cierpieć na ograniczony zasięg i problemy z pokryciem w niektórych obszarach, o tyle sieci mesh minimalizują te problemy, zapewniając jednolite pokrycie. Jest to możliwe dzięki zdolności do przekazywania sygnału przez wiele węzłów. Jednakże ta elastyczność i rozszerzalność wiąże się z wyższymi kosztami inicjalnymi i potencjalnie większą złożonością w zarządzaniu.

Zastosowania sieci mesh

Sieci mesh znajdują szerokie zastosowanie zarówno w środowiskach domowych, jak i komercyjnych. W domach pozwala na zapewnienie stabilnego pokrycia Wi-Fi w każdym zakamarku, eliminując tzw. “martwe strefy”. W większych przestrzeniach, takich jak biura, magazyny czy nawet całe miasta (w ramach koncepcji smart city), sieci kratowe umożliwiają tworzenie rozległych, niezawodnych i łatwych do zarządzania sieci komunikacyjnych. Mogą wówczas wspierać szeroki zakres urządzeń i usług, od monitoringu po zarządzanie oświetleniem i ruchem.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł. Obserwuj EnterTheCode.pl w Wiadomościach Google, aby być na bieżąco.

Czytaj także:

Nazwy sieci WiFi nie powinny być przypadkowe

Router na kartę SIM – który warto wybrać?

Total
0
Shares
_podobne artykuły