Centrum wiedzy o technologiach i pracy w IT
nazwy sieci wifi

Nazwy sieci WiFi nie powinny być przypadkowe

Ostatnia aktualizacja 9 lutego, 2024

Właściwe nazewnictwo sieci WiFi nie tylko ułatwia identyfikację i zarządzanie sieciami w zatłoczonym środowisku, ale także pełni istotną rolę w zabezpieczaniu sieci przed nieautoryzowanym dostępem. Personalizacja nazw może również odzwierciedlać charakter domu lub firmy, dodając indywidualnego akcentu do cyfrowej przestrzeni. Istnieje jednak kilka zasad, o których warto pamiętać w kontekście cyberbezpieczeństwa. Poniżej przeczytasz, jak tworzyć nazwy sieci WiFi, aby zadbać o bezpieczeństwo sieci.

Nie udało się zapisać Twojej subskrypcji. Spróbuj ponownie.
Udało się! Widzimy się niebawem – newsletter wysyłamy w każdy wtorek

Otrzymuj za darmo unikalne poradniki, dane i wiedzę o pracy w IT – dostarczane co tydzień

Klikając “Zapisz mnie” wyrażasz zgodę na otrzymywanie e-maili od redakcji, a także ofert partnerów oraz akceptujesz naszą Politykę prywatności.

Nazwy sieci Wi-Fi powinna cechować unikalność

Eksperci w dziedzinie bezpieczeństwa sieciowego podkreślają, jak ważne jest stosowanie przemyślanych nazw dla sieci WiFi.

Zaleca się, aby nazwy sieci były unikalne i nie zawierały łatwo dostępnych informacji, takich jak nazwiska, adresy, czy też domyślne identyfikatory. Tworzenie bezpiecznych i unikalnych nazw sieci jest pierwszym krokiem do ochrony danych osobowych i firmowych. Jeśli zdecydujemy się pozostawić identyfikator domyślny, który może wskazywać na dostawcę internetu, znacznie łatwiej odgadnąć standardowe loginy i hasła przypisane do routera.

Sprawdź też: Praca Wrocław

Jak stworzyć bezpieczną nazwę sieci?

Nazwa sieci może mieć długość do 32 znaków. W obrębie tego limitu dość łatwo wymyślić unikalną nazwę, która będzie łatwa do zapamiętania dla głównego użytkownika.

Warto łączyć słowa i liczby w nieoczekiwane kombinacje, tworząc nazwy trudne do odgadnięcia, ale łatwe do zapamiętania dla uprawnionych użytkowników. Ta sama zasada dotyczy również tworzenia haseł. Warto ułożyć jakieś zdanie z uwzględnieniem małych i wielkich liter, cyfr oraz znaków specjalnych.

Inne zabezpieczenia WiFi


Aby zapewnić optymalne bezpieczeństwo sieci WiFi, ważne jest regularne aktualizowanie oprogramowania routera. Takie działanie pomaga ochronić sieć przed nowymi lukami w zabezpieczeniach.

Równie ważne jest włączenie nowoczesnych protokołów szyfrowania takich jak WPA2 lub WPA3, które znacząco podnoszą poziom ochrony sieci. Zaleca się także wyłączenie funkcji Wi-Fi Protected Setup (WPS), mimo że ułatwia ona podłączanie nowych urządzeń, ponieważ może stanowić potencjalną lukę w zabezpieczeniach.

Dodatkowo warto zablokować zdalny dostęp do panelu administracyjnego routera. Uniemożliwia to nieautoryzowane zmiany w ustawieniach, zwiększając tym samym bezpieczeństwo.

Implementacja filtrowania adresów MAC pozwala na kontrolę urządzeń podłączonych do sieci, a stworzenie oddzielnej sieci Wi-Fi dla gości minimalizuje ryzyko dostępu do prywatnych plików i urządzeń, zapewniając jednocześnie bezpieczeństwo i wygodę użytkowania.

    Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł. Obserwuj EnterTheCode.pl w Wiadomościach Google, aby być na bieżąco.

    Czytaj także:

    SSID to identyfikator sieci. Koniecznie go zmień

    WiFi repeater – wzmocnij sygnał w swoim domu

    Total
    0
    Shares
    _podobne artykuły