Centrum wiedzy o technologiach i pracy w IT
tymczasowy mail

Tymczasowy mail ułatwia życie. Zacznij korzystać już teraz

Ostatnia aktualizacja 15 stycznia, 2024

Szkodliwe maile oraz spam to jedne z największych uporczywości, z jakimi stykamy się podczas korzystania z poczty elektronicznej. Niestety prawdopodobieństwo otrzymywania niechcianych wiadomości zwiększa się wraz z każdą rejestracją w nowym serwisie, forum lub w innym miejscu. Ataki na strony internetowe są codziennością, a włamania na serwery to jedne z podstawowych źródeł pozyskiwania list adresów internetowych. Aby poradzić sobie z tym problemem warto korzystać z tymczasowego maila.

Nie udało się zapisać Twojej subskrypcji. Spróbuj ponownie.
Udało się! Widzimy się niebawem – newsletter wysyłamy w każdy wtorek

Otrzymuj za darmo unikalne poradniki, dane i wiedzę o pracy w IT – dostarczane co tydzień

Klikając “Zapisz mnie” wyrażasz zgodę na otrzymywanie e-maili od redakcji, a także ofert partnerów oraz akceptujesz naszą Politykę prywatności.

Sprawdź: Poczta Thunderbird – odłączanie załączników z maili

Co to jest e-mail tymczasowy?

Z problemem niechcianej poczty wiele osób radzi sobie w prosty sposób – zakładając dodatkowe konto pocztowe. Wtedy codzienne, ważne sprawy takie jak bankowość elektroniczna obsługują przez bardziej chronione konto. Natomiast podczas rejestracji na forach, w sklepach internetowych lub innych serwisach używają drugiego konta.

Jest to dobre rozwiązanie, jeśli zależy nam jedynie na separacji spraw bardziej oraz mniej ważnych. Nie zabezpiecza jednak przed stopniowym zwiększaniem się liczby spamu lub maili z powiadomieniami. Aby całkowicie uchronić się przed otrzymywaniem maili z serwisów, z których skorzystamy jednorazowo, najlepiej wykorzystać tymczasowy adres e-mail. Będzie to także dobre rozwiązanie w przypadku stron, do których nie mamy zaufania.

Działanie takiego e-maila opiera się na chwilowości. Stworzony adres poczty elektronicznej aktywny jest tylko przez określony czas, w którym możemy przeglądać oraz odbierać wiadomości. Po tym czasie adres staje się niedostępny, a niechciane wiadomości nie trafiają do naszej skrzynki odbiorczej.

Dalsza część tekstu znajduje się pod materiałem wideo:

Dlaczego warto korzystać z tymczasowych adresów?

Dzięki chwilowości istnienia adresy tymczasowe to świetne rozwiązanie, jeśli chcemy skorzystać z zasobów serwisu, który wymaga podania maila, aby uzyskać dostęp do swoich danych. Dzięki temu nie ryzykujemy, że serwis, do którego jeszcze nie mamy zaufania, pozyska nasz główny adres e-mail. Oto x kluczowych powodów, dla których warto zdecydować się na takie rozwiązanie:

  1. Ochrona prywatności: Tymczasowy mail chroni Twój główny adres e-mail przed niechcianymi wiadomościami i spamem, ponieważ nie musisz go podawać na różnych stronach internetowych.
  2. Redukcja spamu: Jeśli rejestrujesz się na stronie, która może wysyłać dużo reklam lub spamu, tymczasowy adres e-mail zapobiegnie zalewaniu twojej głównej skrzynki.
  3. Testowanie usług: Możesz używać tymczasowego maila do testowania różnych usług online, bez obawy o otrzymywanie niechcianych wiadomości w przyszłości.
  4. Rejestracja w serwisach: Czasami chcesz się zarejestrować na stronie tylko po to, żeby coś sprawdzić lub pobrać. Tymczasowy mail pozwala na to, nie angażując twojego głównego adresu e-mail.
  5. Ochrona przed phishingiem: Ponieważ nie używasz swojego prawdziwego adresu e-mail, jesteś mniej narażony na ataki phishingowe.
  6. Brak trwałego związku z serwisem: Jeśli nie jesteś pewien, czy chcesz utrzymywać długotrwałą relację z daną stroną lub usługą, tymczasowy mail pozwala na jednorazową interakcję.
  7. Oddzielenie zastosowań: Jeśli chcesz oddzielić różne działania online (np. gry, zakupy, subskrypcje informacyjne), możesz używać różnych tymczasowych adresów e-mail do różnych celów.
  8. Ochrona przed niechcianymi subskrypcjami: Czasem strony automatycznie zapisują Cię na różne listy mailingowe. Tymczasowy mail zapobiega temu, chroniąc twój główny adres e-mail.
  9. Doraźne wykorzystanie: Jeśli potrzebujesz adresu e-mail tylko na krótki czas, na przykład do jednorazowej transakcji, tymczasowy mail jest idealnym rozwiązaniem.

Podawanie swojego e-maila w każdym miejscu, które odwiedzamy, jest potencjalnie niebezpieczne. Obecnie przestępcy internetowi wykorzystują swoje bazy adresów do rozsyłania e-maili, które mają na celu wyłudzić od nas pieniądze lub zainfekować system złośliwym oprogramowaniem.

Bezpieczeństwo maila tymczasowego


Używając tymczasowego adresu e-mail, możemy znacząco zmniejszyć ryzyko wycieku naszych danych osobowych, które może nastąpić w przypadku naruszenia bezpieczeństwa serwisów internetowych.

W przeciwieństwie do stałego adresu e-mail, który jest często powiązany z różnymi kontami i zawiera informacje osobiste, tymczasowy adres e-mail jest anonimowy i nie pozostawia trwałego śladu. To sprawia, że w przypadku ataku hakerskiego na serwis, nasze dane osobowe pozostają bezpieczne.

Ponadto, w porównaniu z tradycyjnymi metodami ochrony, takimi jak filtry spamu czy zaawansowane ustawienia prywatności, tymczasowy mail oferuje bardziej bezpośrednią ochronę. Filtry spamu i ustawienia prywatności mogą skutecznie ograniczać niechciane wiadomości, ale nie chronią przed potencjalnym wyciekiem danych z serwisów, w których nasz adres e-mail został zarejestrowany. Tymczasowy mail eliminuje to ryzyko, zapewniając dodatkową warstwę ochrony naszej cyfrowej tożsamości.

Jak stworzyć tymczasowy mail?

Aby stworzyć tymczasowy e-mail najprościej skorzystać z jednego z wielu serwisów oferujących bezpłatną usługę tymczasowego konta pocztowego. Przykładowe serwisy 10minutemail.net oraz 10minutemail.com od lat cieszą się sporą popularnością.

10-minutowe maile

Po wejściu na którąkolwiek z podanych stron, wygenerowana zostanie dla nas tymczasowa skrzynka pocztowa, której adres będziemy mogli podać w jakimkolwiek miejscu. Na stronie będzie także widoczna skrzynka odbiorcza naszego adresu. Co ważne, tak wygenerowany adres będzie aktywny jedynie przez 10 minut. Istnieje możliwość przedłużenia czasu działania naszego tymczasowego adresu, na przykład w sytuacji w której serwer witryny, na której się rejestrujemy jest przeciążony i wiadomość z potwierdzeniem rejestracji długo nie przychodzi.

Zobacz: Zarządzaj pocztą Gmail. Autoresponder i inne ustawienia

Firefox Relay

Innym ciekawym rozwiązaniem, które może posłużyć do ochrony przed niechcianymi wiadomościami jest usługa Firefox Relay, oferowana przez firmę Mozilla. W przeciwieństwie do adresów tymczasowych, które znikają po określonym czasie, usługa Relay pozwala nam stworzyć aliasy do naszego głównego konta pocztowego. Po stworzeniu aliasu (maski) wystarczy, że zamiast adresu naszego konta pocztowego podamy w serwisie adres aliasu. Relay odbierze wówczas pocztę skierowaną na tymczasowy adres oraz przekaże ją na nasze główne konto.

W stosunku do adresów tymczasowych, usługa Relay zapewnia dużo większe możliwości. Każdą ze stworzonych masek można w pełni zarządzać, np. wyłączyć lub wyłączyć przekazywanie wiadomości do naszej głównej poczty. W przypadku gdy na którąś z masek przychodzi spora liczba niechcianych wiadomości, możemy także szybko ją skasować i stworzyć nową. Jest to więc metoda pośrednia pomiędzy adresami tymczasowymi a kontem pocztowym przeznaczonym tylko do rejestracji w portalach, która daje korzyści obecne w obu rozwiązaniach.

W darmowej wersji usługi możemy bezpłatnie korzystać z możliwości dodania pięciu aliasów do naszego konta. Firma oferuje także płatne plany ochrony prywatności, w których znajduje się m.in. możliwość tworzenia tymczasowych numerów telefonów, możliwość odpowiadania na maile nadesłane na nasze aliasy oraz dostęp do VPN-a. Niestety płatne plany nie są jeszcze dostępne w Polsce.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł. Obserwuj EnterTheCode.pl w Wiadomościach Google, aby być na bieżąco.

Total
0
Shares
_podobne artykuły