Centrum wiedzy o technologiach i pracy w IT
inzynier-oprogramowania-zarobki-obowiazki-wiedza

Inżynier oprogramowania – zarobki i obowiązki

Ostatnia aktualizacja 30 maja, 2022

Międzynarodowe i lokalne firmy związane z branżą IT często poszukują osób na stanowisko Inżynier oprogramowania. Warto wiedzieć, jakie obowiązki ma i czym się zajmuje, a także jakie są zarobki na tym stanowisku.

Zobacz: PHP Developer – kim jest i ile może zarobić?

Inżynieria oprogramowania

Inżynieria oprogramowania to wiedza o wszelkich fazach życia oprogramowania. Są to następujące elementy:

  • analiza
  • określenie wymagań (specyfikacji)
  • projektowanie
  • tworzenie
  • wdrożenie
  • konserwacja
  • ewolucja

Wyzwaniami w tej dziedzinie są według Wikipedii (cytując):

  • zapewnienie, zarówno wstecznej, jak i przyszłej; kompatybilności między-systemowej i ciągłości działania (systemy spadkowe)
  • integralność i kooperacja systemów opartych o różne technologie (systemy heterogeniczne)
  • minimalizacja czasu produkcji oprogramowania przy jednoczesnej maksymalizacji jego jakości (metodyki produkcji systemów)

Inżynier oprogramowania – co powinien wiedzieć i umieć?

Osoba pracująca na stanowisku Inżynier oprogramowania powinna mieć ukończone studia z zakresu informatyki, choć nie jest to warunkiem koniecznym. Chodzi o wiedzę na temat całego procesu tworzenia oprogramowania, a także tworzenia i utrzymywania infrastruktury zaawansowanych systemów informatycznych, jak również testowania.

Niezbędna jest umiejętność analitycznego myślenia, pracy w zespole, posiadanie kompetencji miękkich na zaawansowanym poziomie, pracy pod presją czasu. Bardzo ważna jest znajomość języków obcych, gdyż często pracuje się w międzynarodowych firmach, zespołach i kontaktuje z klientami z różnych krajów. Preferowane języki to angielski, ale niemiecki i hiszpański także są mile widziane.

Sprawdź: Backend Developer – czym się zajmuje?

Inżynier oprogramowania – zarobki

Osoba pracująca na stanowisku Inżynier oprogramowania może liczyć na zarobki w wysokości od 7 000 zł w przypadku młodszego specjalisty (junior) do 14 000 zł netto miesięcznie dla kierownika zespołu (senior). Mediana wynosi około 11 000 zł netto.

Zazwyczaj zarobki różnią się w niewielkim stopniu w zależności od wielkości firmy, w której zatrudniany jest inżynier oprogramowania. Najbardziej pożądani na rynku pracy są inżynierowie mający co najmniej kilka lat doświadczenia w programowaniu i tworzeniu oprogramowania na różnym jego etapie.

Total
0
Shares
_podobne artykuły