Centrum wiedzy o technologiach i pracy w IT
kompetencje zawodowe

Jak zdobyć uwagę rekrutera? Ujmij dobrze kompetencje zawodowe

Ostatnia aktualizacja 7 listopada, 2023

Wszyscy kiedyś zadaliśmy sobie pytanie z tytułu tego artykułu, dlatego chcąc ułatwić zadanie, szczególnie początkującym na rynku pracy, zebraliśmy garść porad. Trafne przedstawienie doświadczenia w CV ma niebagatelne znaczenie dla zdobycia pierwszej uwagi rekrutera w trakcie selekcji dokumentów. Pierwsze wrażenie może zadecydować o tym, czy to właśnie twoja aplikacja zostanie wybrana do dalszego procesu. Sprawdź, jak przedstawić kompetencje zawodowe, aby twój telefon rozdzwonił się po wysłaniu aplikacji.

Nie udało się zapisać Twojej subskrypcji. Spróbuj ponownie.
Udało się! Widzimy się niebawem – newsletter wysyłamy w każdy wtorek

Otrzymuj za darmo unikalne poradniki, dane i wiedzę o pracy w IT – dostarczane co tydzień

Klikając “Zapisz mnie” wyrażasz zgodę na otrzymywanie e-maili od redakcji, a także ofert partnerów oraz akceptujesz naszą Politykę prywatności.

Kompetencje zawodowe w CV

Wyróżnienie się wśród setek aplikacji może być wyzwaniem, ale dobrze przedstawione kompetencje zawodowe zdecydowanie zwiększają szanse na kontakt z rekruterem. Poniżej przedstawiamy sposoby efektywnego zaprezentowania umiejętności, które pomogą ci przyciągnąć uwagę potencjalnego pracodawcy.

Personalizacja aplikacji

Nie bez powodu jest to najczęściej powtarzana rada. Z badań wynika, że aż 75% CV jest odrzucanych przez systemy śledzenia kandydatów (ATS) zanim dotrą do rekrutera. Może to być spowodowane wysyłaniem dokumentu zbyt ogólnego lub nie odpowiadającego bezpośrednio na potrzeby zawarte w ogłoszeniu. Ponadto, rekruterzy przywiązują największą wagę do sekcji doświadczenia zawodowego w CV, poświęcając na nią 65% swojego czasu przeglądania. Ważna jest więc mobilizacja w pokonaniu początkowej niechęci do przygotowywania dokumentów pod oferty pracy. Rozumiemy doskonale, jak frustrujący jest to proces, jednak bardziej frustrujące bywa przeciągające się milczenie ze strony rekruterów w trakcie wysyłania dziesiątek aplikacji.

Kompetencje zawodowe a struktura i klarowność

Uporządkuj swoje doświadczenie zawodowe, wykształcenie oraz umiejętności. Zdecyduj, co warto zamieścić, a o czym niekoniecznie musisz informować w tej aplikacji. Postaraj się, aby informacje zaprezentowane były w czytelny sposób. Używaj punktacji, aby wyodrębnić najważniejsze informacje. Pracodawcy często skanują CV, szukając konkretnych informacji – upewnij się, że będą one łatwo zauważalne. Z badań wynika, że rekruterzy poświęcają na wstępne zapoznanie się z dokumentem tylko 6-8 sekund.

Dalsza część tekstu znajduje się pod materiałem wideo:

Przemów do wyobraźni, podaj konkretne przykłady i liczby

Opisując swoje doświadczenie, podaj konkretne przykłady osiągnięć, które ilustrują twoje umiejętności. Na przykład zamiast pisać “odpowiedzialny za zarządzanie zespołem”, napisz “zarządzałem zespołem 5 osób, osiągając 20% wzrost efektywności w ciągu roku”.

Wzmocnij kompetencje zawodowe słowami działania

Lingwistyczna hipoteza Sapira-Whorfa głosi, że język wpływa na postrzeganie rzeczywistości. Wykorzystaj tę wiedzę podczas poszukiwania pracy, oczywiście zgodnie z prawdą. Używaj czasowników akcji, które oddają dynamikę twojej pracy, np. “rozwijałem”, “wdrażałem”, “optymalizowałem”.

Słowa kluczowe z oferty pracy

Aplikacje są często przeglądane przez systemy ATS (Applicant Tracking System), które szukają słów kluczowych odpowiadających profilowi poszukiwanego kandydata. Pamiętasz przytoczone powyżej statystyki? Jeśli twój telefon milczy, spróbuj skupić się na tym aspekcie dokumentu. Zapoznaj się z opisem stanowiska, na które aplikujesz i wpleć odpowiednie terminy do swojego CV oraz listu motywacyjnego.

Kompetencje zawodowe a wrażenia wizualne, czyli jak nas widzą tak nas piszą

Pamiętaj, że pierwsze wrażenie jest ważne. Dokładność, estetyka i przejrzystość dokumentów aplikacyjnych są podstawą, aby zwiększyć swoje szanse na przejście do dalszego etapu. Użyj profesjonalnych szablonów CV i zachowaj konsekwencję w formatowaniu. Rekruter musi z łatwością odnaleźć informacje, a pomożesz mu w tym tworząc schludny, estetyczny i zorientowany na użytkownika dokument. Potraktuj to jak zdalne poprowadzenie osoby czytającej przez informacje, które chcesz jej przekazać.

Zbadano, że aby zdobyć pracę, kandydat może wysłać wcześniej średnio 51 CV, a ogłoszenie o pracę średnio otrzymuje około 250 CV w odpowiedzi. Możesz postarać się zmniejszyć tę statystykę w swoim przypadku. Pamiętaj, aby każdą aplikację traktować jako unikalną szansę na zaprezentowanie siebie. Personalizacja, szczegóły oraz dopasowanie do wymagań stanowiska sprawią, że twoja kandydatura zostanie zauważona i doceniona przez potencjalnego pracodawcę.

Czytaj także:

Jakie zainteresowania warto wpisać w CV, a co lepiej pominąć?

Jak powinno wyglądać CV kandydata w IT? Sprawdź chcecklistę

Total
0
Shares
_podobne artykuły