Centrum wiedzy o technologiach i pracy w IT

Praca w IT – oferty remote i widełki wynagrodzeń w 2022

Ostatnia aktualizacja 14 listopada, 2022

Wkroczyliśmy w 9. miesiąc 2022 roku, a to oznacza, że już niebawem możemy oczekiwać pełnych danych na temat rynku IT za 2022 rok. Na tę chwilę mamy jednak pierwsze wyniki podsumowujące I kwartał w branży. Firma Inhire przygotowała raport pt. IT Market Snapshot Q1 2022, w którym zebrała dane dotyczące zarobków w pierwszym kwartale, a także tendencji rynkowych. Praca w IT, mimo zawirowań związanych z wojną w Ukrainie, pandemią i inflacją, nadal utrzymuje tendencje wzrostowe.

Ostatnia aktualizacja: 14.11.2022. Drobne poprawki, dodatkowe treści dotyczące IV kwartału 2022 roku. Dodano wyniki badania „Praca zdalna i hybrydowa w IT – Jak pracujemy w 2022 roku?”.

Skoki widać zarówno w sprawie wynagrodzeń, jak i liczby ofert w poszczególnych specjalizacjach. Czego można oczekiwać pod kątem transparentności wynagrodzeń? Jakie wyniki otrzymano na temat pracy zdalnej?

Raport powstał po analizie ponad 21 tysięcy ogłoszeń od blisko 4 tysięcy pracodawców. 

Nie udało się zapisać Twojej subskrypcji. Spróbuj ponownie.
Udało się! Widzimy się niebawem – newsletter wysyłamy w każdy wtorek

Otrzymuj za darmo unikalne poradniki, dane i wiedzę o pracy w IT – dostarczane co tydzień

Klikając “Zapisz mnie” wyrażasz zgodę na otrzymywanie e-maili od redakcji, a także ofert partnerów oraz akceptujesz naszą Politykę prywatności.

Transparentność zarobków do poprawy

Z raportu wynika, iż w I kwartale 2022 publikowanie ogłoszeń z widełkami zatrzymało się na podobnym poziomie, co w poprzednich kwartałach. Pojawiło się 40% ogłoszeń z podanym wynagrodzeniem, co oznacza jednoprocentowy spadek w porównaniu do wyników z Q4 2021. Wyniki z Q3 2021 wyniosły 39%, a to wszystko w zestawieniu pokazuje stabilizację sytuacji z niewielkimi wahaniami w górę i w dół. Czy to dobrze? To zależy.

Sprawdź: Co to jest robotyka?

Na pewno należy się cieszyć, że procent ofert z opublikowanymi widełkami znacząco nie spada. Jednakże oscylowanie wokół wartości 40% to dość mało. Szczególnie, biorąc pod uwagę nie tylko oczekiwania kandydatów, ale przede wszystkim oszczędność dla firm. Jak wiadomo – rekrutacje to też koszty. Innymi słowy, podawanie widełek wynagrodzeń leży w interesie firm równie mocno, co w interesie kandydatów aplikujących na dane stanowisko. Dlaczego?

Programiści nadal mogą przebierać w ogłoszeniach, a firmy rywalizują o najlepszych, podnosząc stawki, a także zapewniając coraz więcej atrakcyjnych korzyści pozapłacowych. Nie zmienia to jednak faktu, że to wysokość wynagrodzenia jest najczęściej kluczowym kryterium wyboru. Podanie widełek już w ogłoszeniu jest działaniem, które pozwoli zmniejszyć ryzyko odrzucenia oferty w momencie, w którym kandydat dowie się o stawkach na późniejszym etapie rekrutacji.

Mamy już IV kwartał 2022 roku i okazuje się, że w wielu jobboardach pojawiają się ogłoszenia zawierające widełki wynagrodzeń. Oczekiwania osób poszukujących pracy sprawiły, że zarówno spora ilość portali z ogłoszeniami o pracę, jak i firm zamieszczających je, zaczęła podawać zakresy wynagrodzeń na stanowiskach.

Praca w IT – tryb remote wszedł do mainstreamu

Wyniki dotyczące pracy zdalnej napawają optymizmem. Wyraźna tendencja wzrostowa wśród ofert, w których pracodawcy deklarują możliwość pracy zdalnej, oznacza, że przestaje ona być benefitem dla nielicznych, a staje się oczywistością. W Q1 2022 ofert z oznaczeniem Remote pojawiło się aż 73% i można oczekiwać, że to nie koniec wzrostów.

Zobacz: JavaScript – zarobki

Porównując Q1 2021 to więcej aż o 27 punktów procentowych, ponieważ wtedy pracę zdalną oferowano wyłącznie w 46% przypadków. Mówiąc inaczej, rok temu mniej niż połowa pracodawców umożliwiała pracę zdalną, dziś robi to większość. 

To bardzo pozytywne zmiany. Świadczą o rosnącym zaufaniu do pracowników, ale także o zwiększaniu świadomości na temat wellbeingu. Na możliwości samoorganizowania, a także optymalizowania kosztów i czasu korzystają pracownicy i pracodawcy.

W No Fluff Jobs wraz z Ringier Axel Springer Polska na przełomie kwietnia i maja 2022 roku przeprowadzono badanie. Jego celem było sprawdzenie, jak specjaliści i specjalistki IT w Europie Środkowo-Wschodniej postrzegają pracę zdalną i hybrydową. Dodatkowo ważne było to, jak oceniają wsparcie pracodawców i swoje samopoczucie w erze postpandemicznej.

Poniżej prezentujemy część wyników tego badania.

Total
0
Shares
_podobne artykuły