Centrum wiedzy o technologiach i pracy w IT
python-programowanie-historia-zarobki

Python – programowanie na wysokim poziomie

Ostatnia aktualizacja 11 stycznia, 2023

Czy programowanie w języku Python jest opłacalne i ile można zarobić? Jest on bardzo popularny i wielu początkujących programistów, a także chcących się przebranżowić, zastanawia się, czy warto się go uczyć? Innym problemem jest wątpliwość, czy jest to łatwy do opanowania język programowania?

Nie udało się zapisać Twojej subskrypcji. Spróbuj ponownie.
Udało się! Widzimy się niebawem – newsletter wysyłamy co drugi czwartek

Otrzymuj za darmo unikalne poradniki, dane i wiedzę o pracy w IT – dostarczane co 2 tygodnie

Klikając “Zapisz mnie” wyrażasz zgodę na otrzymywanie e-maili od redakcji, a także ofert partnerów oraz akceptujesz naszą Politykę prywatności.

Sprawdź: jaka jest różnica pomiędzy wyszukiwarkami DuckDuckGo a Google?

Python – programowanie na wysokim poziomie

Python jest językiem wysokiego poziomu, dzięki któremu możliwe jest programowanie obiektowe, strukturalne, a także funkcyjne. Jego cechami szczególnymi, jak wskazuje między innymi Wikipedia, są czytelność, a także klarowność kodu źródłowego.

Mówi się o nim, że jest językiem programowania o niskim progu wejścia, którego łatwo nauczyć się, nawet nie mając podstaw dotyczących kodowania. Podstawy są dość proste, ale aby móc pisać zaawansowane aplikacje lub ich elementy trzeba, jak w każdym innym języku, nabyć doświadczenia.

Przyjmuje się, że twórcą tego języka programowania jest Guido van Rossum. Python powstał w latach 90. w Centrum Matematyki i Informatyki w Amsterdamie. Nazwa tegoż języka pochodzi od grupy Monty Pythona. Język ten był rozwijany przez kolejne lata, by ostatecznie stać się projektem Open Source zarządzanym przez Python Software Foundation.

Pythona wykorzystują tacy giganci jak CERN, Dropbox, Google, Meta, NASA, Spotify, a także Yahoo!.

Czy znajomość języka Python ułatwi znalezienie pracy?

Programowanie w języku Python jest dość proste, a kod można odczytać, znając język angielski. Dzięki niemu można tworzyć skomplikowane aplikacje backendowe. Jednakże jego uniwersalność pozwala także na tworzenie gier, aplikacji mobilnych, przygotowanie oprogramowania dla robotów. Co więcej, można dzięki niemu tworzyć skrypty, przygotowywać aplikacje wykorzystujące sztuczną inteligencję, a także obsługujących bazy danych.

Aby nauczyć się tego języka warto poszukać szkół i kursów, które pozwolą opanować go na przyzwoitym poziomie. Polecamy kilka darmowych kursów Pythona.

Taka uniwersalność sprawia, iż programowanie w języku Python pozwoli znaleźć pracę w wielu różnych firmach. Warto więc się go nauczyć, ale na tym nie poprzestawać. Im więcej posiądziecie wiedzy, tym łatwiej będzie awansować, a także zarabiać.

Ile może zarobić programista Python?

Python Developer, bo taką nazwę zazwyczaj spotyka się w ogłoszeniach o pracę, może nieźle zarobić. W 2022 roku programowanie w języku Python pozwalało oczekiwać na stanowisku juniorskim od 6000 zł netto w górę.

Doświadczeni programiści Pythona mogli liczyć na zarobki wynoszące nawet do maksymalnie 45-46 000 zł netto przy zatrudnieniu na umowę zlecenie.

Zobacz: jakie są najlepsze Benefity pracownicze

Total
16
Shares
_podobne artykuły