Centrum wiedzy o technologiach i pracy w IT

QA Engineer i jego znaczenie w IT

Zanim oprogramowanie trafi w ręce użytkownika końcowego, musi zostać wielokrotnie sprawdzone na różnych etapach tworzenia. W trakcie programowania testerzy manualni i automatyczni odpowiadają za bieżące testowanie funkcji i poprawności działania programu. Finalnym etapem umożliwiającym udostępnienie oprogramowania do użytku jest przeprowadzenie weryfikacji jakościowej. Za ten proces odpowiada QA Engineer. Kim jest? Jak wygląda zestaw jego obowiązków? Z kim najczęściej współpracuje?

Nie udało się zapisać Twojej subskrypcji. Spróbuj ponownie.
Udało się! Widzimy się niebawem – newsletter wysyłamy w każdy wtorek

Otrzymuj za darmo unikalne poradniki, dane i wiedzę o pracy w IT – dostarczane co tydzień

Klikając “Zapisz mnie” wyrażasz zgodę na otrzymywanie e-maili od redakcji, a także ofert partnerów oraz akceptujesz naszą Politykę prywatności.

Sprawdź: Klawiatura dla programisty

QA Engineer – na czym polega ta rola?

QA Engineer stanowi często ostatnią instancję kontroli jakości oprogramowania. Jest odpowiedzialny za tworzenie całej architektury testów, dzięki czemu w zautomatyzowany sposób może wyłapać ewentualne przeoczenia.

Do jego typowych zadań należy:

  • sprawdzenie zgodności produktu pod kątem technicznym z wymaganiami klienta;
  • ocena ryzyka;
  • zaplanowanie działań poprawiających jakość produktu;
  • planowanie testów i analiza wyników testów manualnych i automatycznych.

To stanowisko będzie idealne dla osób, które lubią rutynowy tryb pracy. Szczególnie na początku zadania mogą być żmudne, dlatego bardzo ważna jest skrupulatność, skupienie na detalach, a także umiejętność zarządzania czasem w pracy.

Zobacz: Chłodzenie laptopa

Specjalizacje QA Engineera

W zależności od projektu, QA Engineer może pełnić różne role, jednak najczęściej jego działania skupiają się wokół:

  • Nadzorowania testów – w ramach tego planuje i kontroluje przebieg procesów testowych pod kątem terminów, wymagań, ale też przydzielania zadań członkom zespołu. QA Engineer może również kontaktować się z interesariuszami.
  • Przeprowadzania testów – jest to rola, w ramach której QA Engineer wykonuje zaplanowane testy, ale też zajmuje się tworzeniem dokumentacji o błędach i sposobach ich naprawienia.
  • Projektowania testów – w tej roli specjalista QA zajmuje się tworzeniem zestawu testów na podstawie wcześniej poczynionych planów i wymagań.
  • Analizowanie testów – polega to na testowaniu wymagań oraz weryfikowania ich pod kątem spójności.

Można więc wysunąć wniosek, że momentami granica pomiędzy testerem a QA Engineerem się zaciera. Faktycznie, niektóre czynności mogą być podobne w przypadku obu funkcji. Jednakże QA Engineer ma przede wszystkim na względzie stałą kontrolę jakości w procesie wytwarzania oprogramowania, a także jego optymalizację.

Total
1
Shares
_podobne artykuły