Centrum wiedzy o technologiach i pracy w IT

QA Engineer i jego znaczenie w IT

Ostatnia aktualizacja 8 listopada, 2022

Zanim oprogramowanie trafi w ręce użytkownika końcowego, musi zostać wielokrotnie sprawdzone na różnych etapach tworzenia. W trakcie programowania testerzy manualni i automatyczni odpowiadają za bieżące testowanie funkcji i poprawności działania programu. Finalnym etapem umożliwiającym udostępnienie oprogramowania do użytku jest przeprowadzenie weryfikacji jakościowej. Za ten proces odpowiada QA Engineer. Kim jest? Jak wygląda zestaw jego obowiązków? Z kim najczęściej współpracuje?

Ostatnia aktualizacja: 08.11.2022. Dodaliśmy informację na temat zarobków.

Nie udało się zapisać Twojej subskrypcji. Spróbuj ponownie.
Udało się! Widzimy się niebawem – newsletter wysyłamy w każdy wtorek

Otrzymuj za darmo unikalne poradniki, dane i wiedzę o pracy w IT – dostarczane co tydzień

Klikając “Zapisz mnie” wyrażasz zgodę na otrzymywanie e-maili od redakcji, a także ofert partnerów oraz akceptujesz naszą Politykę prywatności.

Sprawdź: Klawiatura dla programisty

QA Engineer – na czym polega ta rola?

QA Engineer stanowi często ostatnią instancję kontroli jakości oprogramowania. Jest odpowiedzialny za tworzenie całej architektury testów, dzięki czemu w zautomatyzowany sposób może wyłapać ewentualne przeoczenia.

Do jego typowych zadań należy:

  • sprawdzenie zgodności produktu pod kątem technicznym z wymaganiami klienta;
  • ocena ryzyka;
  • zaplanowanie działań poprawiających jakość produktu;
  • planowanie testów i analiza wyników testów manualnych i automatycznych.

To stanowisko będzie idealne dla osób, które lubią rutynowy tryb pracy. Szczególnie na początku zadania mogą być żmudne, dlatego bardzo ważna jest skrupulatność, skupienie na detalach, a także umiejętność zarządzania czasem w pracy.

Zobacz: Chłodzenie laptopa

Specjalizacje QA Engineera

W zależności od projektu, QA Engineer może pełnić różne role, jednak najczęściej jego działania skupiają się wokół:

  • Nadzorowania testów – w ramach tego planuje i kontroluje przebieg procesów testowych pod kątem terminów, wymagań, ale też przydzielania zadań członkom zespołu. QA Engineer może również kontaktować się z interesariuszami.
  • Przeprowadzania testów – jest to rola, w ramach której QA Engineer wykonuje zaplanowane testy, ale też zajmuje się tworzeniem dokumentacji o błędach i sposobach ich naprawienia.
  • Projektowania testów – w tej roli specjalista QA zajmuje się tworzeniem zestawu testów na podstawie wcześniej poczynionych planów i wymagań.
  • Analizowanie testów – polega to na testowaniu wymagań oraz weryfikowania ich pod kątem spójności.

Można więc wysunąć wniosek, że momentami granica pomiędzy testerem a QA Engineerem się zaciera. Faktycznie, niektóre czynności mogą być podobne w przypadku obu funkcji. Jednakże QA Engineer ma przede wszystkim na względzie stałą kontrolę jakości w procesie wytwarzania oprogramowania, a także jego optymalizację.

QA Engineer – zarobki i benefity

Z danych Ogólnopolskiego Badania Wynagrodzeń ze stycznia 2022 roku wynika, że junior QA Engineer może liczyć na średnią stawkę rynkową o wysokości 5680 brutto. Dla specjalisty-mida, średnia stawka przedstawia się już znacznie lepiej, bo może dojść nawet do 10 060 zł brutto (z medianą 7500 zł brutto). Senior mógł zarobić nawet do 12 700 zł brutto (z medianą 10 470 zł brutto). Na zarobki powyżej najwyższej kwoty może liczyć 25% najlepiej opłacanych specjalistów.

Pod względem płci, na tym stanowisku przeważają mężczyźni – 73%. Wśród badanych 75% wskazało na możliwość pracy zdalnej, którą oferuje ich firma, 72% korzysta z benefitu dotyczącego prywatnej opieki medycznej, a 54% może pracować w elastycznym czasie.

Total
0
Shares
_podobne artykuły