Centrum wiedzy o technologiach i pracy w IT
ruchomy czas pracy

Ruchomy czas pracy zwiększa elastyczność etatu

Ostatnia aktualizacja 27 lipca, 2023

Kodeks pracy przewiduje kilka form organizacji czasu wypełniania obowiązków. Jedną z bardziej elastycznych jest ruchomy czas pracy. Na czym on polega? Czym się różni od standardowego czasu pracy?

Nie udało się zapisać Twojej subskrypcji. Spróbuj ponownie.
Udało się! Widzimy się niebawem – newsletter wysyłamy w każdy wtorek

Otrzymuj za darmo unikalne poradniki, dane i wiedzę o pracy w IT – dostarczane co tydzień

Klikając “Zapisz mnie” wyrażasz zgodę na otrzymywanie e-maili od redakcji, a także ofert partnerów oraz akceptujesz naszą Politykę prywatności.

Sprawdź: Firma programistyczna cechuje się elastyczną organizacją pracy

Ruchomy czas pracy

Ruchomy czas pracy to elastyczny model organizacji czasu pracy, który pozwala pracownikom na dostosowanie godzin pracy do swoich potrzeb. Jest to szczególnie przydatne dla osób, które muszą pogodzić obowiązki zawodowe z innymi zobowiązaniami, takimi jak opieka nad dziećmi, nauka czy inne zobowiązania osobiste. Ten tryb przewiduje różne godziny rozpoczynania pracy w dniach roboczych w ustalonym przedziale czasu, np. 7:00-10:00.

Elastyczne godziny rozpoczynania pracy nie mogą jednak naruszać prawa pracownika do dobowego i tygodniowego odpoczynku. Ponadto, wykonywanie pracy w tej samej dobie po raz drugi nie stanowi nadgodzin.

Jak to wygląda w przykładowej sytuacji?

Załóżmy, że pracowniczka, Pani Kowalska, pracuje w firmie, która wprowadziła ruchomy czas pracy. Firma ustaliła, że rdzeniem czasu pracy jest okres od 10:00 do 15:00, podczas którego wszyscy pracownicy muszą być obecni w pracy. Poza tym okresem, Pani Kowalska może dowolnie wybierać godziny rozpoczęcia i zakończenia pracy. Warunkiem jest to, że w ciągu dnia pracy przepracuje 8 godzin.

Pani Kowalska ma dwoje małych dzieci i musi je codziennie rano odprowadzać do przedszkola. Dlatego zdecydowała, że zacznie pracę o 9:00, po odwiezieniu dzieci do placówki. Pracuje do 15:00, kiedy to kończy się jej rdzeniowy czas pracy, a następnie robi przerwę na lunch. Do pracy wraca o 15:30, kończąc dzień pracy o 17:30.

W ten sposób Pani Kowalska jest w stanie pogodzić swoje obowiązki zawodowe z obowiązkami rodzicielskimi, a firma zyskuje elastyczność w organizacji pracy.

Warto jednak pamiętać, że ruchomy czas pracy musi być odpowiednio zorganizowany i zgodny z przepisami prawa pracy, w tym przede wszystkim z Kodeksem Pracy. Pracodawca musi również zapewnić, że pracownik nie przekracza maksymalnego czasu pracy określonego w prawie pracy.

Dalsza część tekstu znajduje się pod materiałem wideo:

Standardowy wymiar pracy

Kodeks Pracy zawiera zapis o podstawowych normach czasu pracy, które dotyczą przeciętnie 5 dni roboczych, w trakcie których praca nie może przekraczać 8 godzin dziennie i 40 godzin tygodniowo przy pełnym etacie.

Istnieją pewne odstępstwa regulowane zasadami dotyczącymi nadgodzin, ale też innej organizacji czasu pracy. Jednakże tygodniowy czas pracy łącznie z godzinami nadliczbowymi nie może przekroczyć 48 godzin w przyjętym okresie rozliczeniowym.

Ponadto pracownik ma prawo do co najmniej 11-godzinnego nieprzerwanego odpoczynku.

Czytaj także:

Ryczałt a VAT – co się bardziej opłaca?

Networking – co to jest i jakie ma znaczenie podczas szukania pracy

Metoda blended learning – co to jest i czy jest skuteczna

Test kompetencji zawodowych w IT – czy to konieczność?

Co to jest eSIM? Jak działa i co oferują operatorzy GSM?

Total
0
Shares
_podobne artykuły