Centrum wiedzy o technologiach i pracy w IT
jak zmienić rozdzielczość zdjęcia

Dowiedz się, jak zmienić rozdzielczość zdjęcia

Ostatnia aktualizacja 28 marca, 2023

Zmiana rozmiaru obrazu jest przydatna, kiedy dysponujemy ograniczoną ilością miejsca na dysku lub serwerze, ale także wtedy, kiedy pliki graficzne publikujemy regularnie na stronie. W takiej sytuacji zachowanie rozsądnej wielkości plików jest konieczne do utrzymania wydajności strony internetowej. A zatem mamy na względzie szybkość ładowania całej strony, a także pojedynczych obrazów przy wyświetlaniu. Jak zmienić rozdzielczość zdjęcia? Poniżej podpowiadamy, jak zrobić to za pomocą kilku najpopularniejszych narzędzi.

Nie udało się zapisać Twojej subskrypcji. Spróbuj ponownie.
Udało się! Widzimy się niebawem – newsletter wysyłamy w każdy wtorek

Otrzymuj za darmo unikalne poradniki, dane i wiedzę o pracy w IT – dostarczane co tydzień

Klikając “Zapisz mnie” wyrażasz zgodę na otrzymywanie e-maili od redakcji, a także ofert partnerów oraz akceptujesz naszą Politykę prywatności.

Sprawdź: DPI – jak wpływa na pracę myszy?

Rozdzielczość a rozmiar zdjęcia

Rozmiar obrazu i rozdzielczość to dwa różne pojęcia, ale są ze sobą powiązane i mogą na siebie wzajemnie wpływać, choć nie zawsze w oczywisty sposób.

Rozdzielczość odnosi się do ilości pikseli na jednostkę powierzchni obrazu, zwykle wyrażaną w pikselach na cal (PPI) lub punktach na cal (DPI). Im większa rozdzielczość, tym więcej pikseli znajduje się na danej powierzchni, co przekłada się na wyższą jakość i szczegółowość obrazu.

Rozmiar natomiast to fizyczny wymiar zdjęcia, czyli jego szerokość i wysokość. Określa wielkość, jaką będzie miał obraz po wydrukowaniu lub podczas wyświetlania na ekranie.

Jak zmienić rozdzielczość zdjęcia w Photoshopie?

  • Otwórz plik w programie.
  • Wybierz z górnego menu opcję Obraz, a następnie kliknij opcję Rozmiar obrazu. Pojawi się okno opcji zmiany parametrów obrazu.
jak zmienić rozdzielczość zdjęcia
  • Ustaw wartość poszczególnych wskaźników, którą chcesz zmienić (np. szerokość, wysokość, liczbę pikseli na cal itp.).
  • Możesz też wybrać predefiniowane ustawienia z rozwijanej listy Dopasuj do
  • Kliknij przycisk “OK”, aby zastosować zmiany.

Warto jednak pamiętać, że zmniejszenie rozdzielczości może negatywnie wpłynąć na jakość zdjęcia, jeśli nie zachowamy wytycznych związanych z prezentowaniem go w określonej przestrzeni (na ekranie lub w druku).

Zobacz: Monitor 144 Hz

Zmiana rozdzielczości za pomocą narzędzi online

Aby edytować rozdzielczość zdjęcia, możesz również wykorzystać darmowe narzędzia dostępne z poziomu przeglądarki. Jak zmienić rozdzielczość zdjęcia za ich pomocą?

Wystarczy, że przeciągniesz wybrany plik w obszar roboczy otwartego narzędzia lub klikniesz w opcję otwarcia pliku z komputera. Następnie możesz ustalać wagę pliku oraz rozmiar.

Darmowe narzędzia do zmiany rozdzielczości obrazów to na przykład:

Total
0
Shares
_podobne artykuły