Centrum wiedzy o technologiach i pracy w IT
hurtownia-danych-czym-jest-zalety

Hurtownia danych – czym jest i jakie są jej zalety?

Ostatnia aktualizacja 29 czerwca, 2022

Hurtownia danych (ang. Data Warehouse) to hasło, które pojawia się najczęściej w związku z firmami, które analizują duże ilości danych pochodzących z różnych źródeł. Czym zatem jest taka hurtownia danych i co daje jej użycie przez firmy?

Zobacz: Analityk Big Data – czym się zajmuje i ile zarabia?

Czym jest hurtownia danych?

Hurtownia danych (ang. Data Warehouse) to system, który gromadzi dane z wielu różnych źródeł. Mogą one pochodzić z systemów sklepowych, platform transakcyjnych, dzienników z danymi działania aplikacji itp., czyli wszelkich śladów cyfrowych pozostawianych przez pracowników, użytkowników i klientów. Mogą to być informacje bieżące, jak również historyczne.

Te ogromne ilości danych można bez problemu przeglądać, jak również pobierać i analizować. Dzięki temu firmy mogą wykonywać wszelkie działania związane z analizą biznesową (ang. Business Intelligence).

Zazwyczaj hurtownie danych zawierają i łączą takie elementy jak:

  • Baza danych do przechowywania danych i zarządzania nimi.
  • System do pobierania i przetwarzania danych, żeby można było je analizować.
  • System do wykonywania analizy i przygotowywania czytelnych raportów.
  • Narzędzia do wizualnej prezentacji raportów.
  • Systemy sztucznej inteligencji i uczenia maszynowego w celu przetwarzania danych w bardziej zaawansowany sposób. Dzięki temu możliwe jest przewidywanie pewnych zdarzeń, a to może mieć ogromne znaczenie w przypadku biznesu.

Co zyskują firmy korzystające z hurtowni danych?

Jednym słowem, dzięki hurtowniom danych firmy mogą analizować ogromne ilości usystematyzowanych danych. Dzięki temu łatwiej podejmować poważne decyzje biznesowe, takie jak choćby wejście na nowe rynki, uruchomienie dodatkowych usług, otwarcie się na nową grupę klientów.

Hurtownia danych zapewnia firmom:

  • Możliwość zebrania wszelkich danych w jednym miejscu, które wcześniej były przechowywane w różnych miejscach. Dotyczy to danych bieżących, a także archiwalnych.
  • Możliwość przeglądania wszelkich danych, w tym bieżących i historycznych, dzięki czemu możliwa jest ich analiza i przygotowywanie raportów.
  • Przygotowywanie prognoz rynkowych przy wykorzystaniu sztucznej inteligencji i uczenia maszynowego.
  • Zapewnienie pracownikom błyskawicznego dostępu do danych bieżących, historycznych. Także do raportów, wykresów i innych form prezentacji tego, co wcześniej zajmowało znacznie więcej czasu i zasobów.

Sprawdź: Konsultant SAP – umiejętności i zarobki

Nie udało się zapisać Twojej subskrypcji. Spróbuj ponownie.
Udało się! Widzimy się niebawem – newsletter wysyłamy w każdy wtorek

Otrzymuj za darmo unikalne poradniki, dane i wiedzę o pracy w IT – dostarczane co tydzień

Klikając “Zapisz mnie” wyrażasz zgodę na otrzymywanie e-maili od redakcji, a także ofert partnerów oraz akceptujesz naszą Politykę prywatności.

Total
0
Shares
_podobne artykuły