Centrum wiedzy o technologiach i pracy w IT
Ivan Babydov, Pexels.com / Fot. Pexels.com

Czym jest Lightning Network?

Ostatnia aktualizacja 27 kwietnia, 2022

Wiesz, czym jest Bitcoin? Rozumiesz, jak działa blockchain? Oto kolejne pytanie: czy korzystałeś już z Lightning Network?

Lghtning Network (LN) pozwala użytkownikom szybciej i taniej wysyłać lub odbierać Bitcoiny, przenosząc transakcje poza główny łańcuch blokowy (blockchain). Jest to sego rodzaju nakładka na sieć BTC. O LN możesz myśleć jak o pasie szybkiego ruchu na autostradzie.

Ostatnia aktualizacja 27.04.2022. Rozbudowa treści i drobne poprawki.

Sieć Lightning Network została zaprojektowana przez Josepha Poona i Thaddeusa Dryja tak, aby transakcje w Bitcoinie były tak szybkie i tanie, jak to tylko możliwe. Jest to część nowszej klasy technologii kryptograficznych, znanych jako łańcuchy bloków “warstwy 2” (z ang. layer 2). Przenosząc część “ruchu” transakcyjnego do łańcucha bloków “warstwy 2” Lightning Network, rdzeń łańcucha bloków Bitcoin (“warstwa 1”) może poruszać się szybciej.

Sprawdź: Startup MoonPay coraz popularniejszy wśród celebrytów

Rozwój sieci Ligtning Network można obserwować na żywo.

Lightning Network Explorer_202242765413
Kliknij obrazek, aby przejść do strony podglądu na żywo.

Sieć Lighting Network ma jednak ograniczenia. Jednym z nich jest fakt, że składa się ona z dwukierunkowych kanałów płatności łączących dwa węzły – zawiązuje się inteligentny kontrakt. Gdy z jakichkolwiek powodów jedna ze stron kontraktu opuści kanał, zostanie on zamknięty i transakcja zostanie dokonana poprzez Blockchain.

Aby zapobiegać oszustwom, wymagane jest nieustanne obserwowanie łańcucha bloków. Aby to ułatwić, stworzono tzw. Watchtowers (wieże strażnicze). Ich zadaniem jest pilnowanie transakcji w przypadku rozłączenia się urządzeń połączonych z siecią. Za korzystanie z nich wnoszone są opłaty.

Do czego wykorzystuje się Lightning Network?

Obecnie jest już kilka zastosowań Lightning Network. Serwis społecznościowy Twitter umożliwia wysyłanie i odbieranie Bitcoinów za pomocą tej sieci. Oferuje aplikację do płatności zgodnej z LN o nazwie Strike, dzięki której miliony użytkowników może wysyłać i odbierać płatności na Twitterze – za darmo.

Salwador to z kolei pierwszy kraj, który uznał Bitcoina za prawny środek płatniczy. Decyzja o tym zapadła m.in. dlatego, że Salwadorczycy wydawali rocznie ok. 400 mln dolarów na opłaty za przelewy pieniężne.

Powstał więc portfel Chivo, opracowany przez rząd, który wykorzystuje standard sieci Lightning Network. Zapewnia możliwość realizowania transakcji międzynarodowych bez żadnych przeszkód. Od października br. jest nieustannie najczęściej pobieraną aplikacją w Salwadorze.

Kolejne duże zastosowanie LN znajdziemy na giełdzie peer-to-peer Paxful. Przetwarza ona transakcje Bitcoin o wartości milionów dolarów na rynkach wschodzących i przekonuje, że ma np. 1,5 mln użytkowników w Afryce. Umożliwia płatności w sieci Lightning, aby zapewniać szybkie i tanie transakcje.

Aby samodzielnie skorzystać z tej sieci i dokonać transakcji w Bitcoinie, potrzebujesz odpowiedniej aplikacji (portfela). To może być Strike, Blue Wallet, czy Wallet of Satoshi, albo bardziej niezależne aplikacje, takie jak Muun, Breez czy Zap.

Zobacz: WeChat blokuje konta z NFT

Total
0
Shares
_podobne artykuły