Centrum wiedzy o technologiach i pracy w IT
java developer zarobki

Zarobki Java Developera wynoszą nawet 19 tys. zł brutto

Ostatnia aktualizacja 14 czerwca, 2023

Jak przedstawiają się zarobki Java Developera? Według danych ze stycznia 2023 roku z Ogólnopolskiego Badania Wynagrodzeń, Java Developer mógł zarobić nawet 13,2-19,2 tys. zł brutto. To widełki oferowane seniorom. Na tym poziomie doświadczenia mediana rynkowa wyniosła 15,8 tys. zł brutto. Programiści Java na poziomie mid mogli liczyć na widełki rzędu 9-13,4 tys. zł brutto, przy czym mediana rynkowa wyniosła blisko 11 tys. zł brutto. Dla juniorów stawki były znacznie niższe – 5,6-8,7 tys. zł brutto z medianą rynkową wynoszącą 7 tys. zł brutto.

Nie udało się zapisać Twojej subskrypcji. Spróbuj ponownie.
Udało się! Widzimy się niebawem – newsletter wysyłamy w każdy wtorek

Otrzymuj za darmo unikalne poradniki, dane i wiedzę o pracy w IT – dostarczane co tydzień

Klikając “Zapisz mnie” wyrażasz zgodę na otrzymywanie e-maili od redakcji, a także ofert partnerów oraz akceptujesz naszą Politykę prywatności.

Java najbardziej pożądanym językiem programowania

Dane wyglądają znacznie ciekawiej, jeśli przeanalizuje się je w kontekście kategorii IT. Z raportu No Fluff Jobs o rynku pracy w IT w 2022 roku wynika, że Java pojawiła się na pierwszym miejscu wśród najpopularniejszych technologii w kategorii Backend. Znajomość tego języka programowania występowała w 40,14% ogłoszeń o pracy. Jednocześnie sama kategoria Backend od lat zajmuje miejsce na podium najpopularniejszych specjalizacji w IT (tuż obok Frontendu i Fullstacka).

Zarobki w kategorii Backend uplasowały się w przedziale 16-24 tys. zł netto (+VAT) przy umowie B2B. Współpracując w oparciu o umowę o pracę, programista mógł zarobić 12-19 tys. zł brutto.

W podziale na poziom doświadczenia, Java Developerzy mogli liczyć na następujące kwoty:

  • Junior Backend Developer – 6,3-10 tys. zł netto + VAT (B2B) oraz 5,5-8,4 tys. zł brutto (UoP)
  • Mid Backend Developer – 15-22 tys. zł netto + VAT (B2B) oraz 11-18 tys. zł brutto (UoP)
  • Senior Backend Developer – 18,4-26 tys. zł netto + VAT (B2B) oraz 15-21,6 tys. zł brutto (UoP)

Dalsza część tekstu znajduje się pod materiałem wideo:

Na czym polega praca Java Developera?

Dlaczego zarobki Java Developera, szczególnie z paroletnim doświadczeniem, są tak atrakcyjne?

Programista Java specjalizuje się w tworzeniu i zarządzaniu aplikacjami. W skład obowiązków Java Developera mogą wchodzić następujące zadania:

  • Projektowanie, implementacja i utrzymanie aplikacji Java: Praca z językiem Java obejmuje tworzenie różnego rodzaju aplikacji. Od prostych aplikacji na smartfony, poprzez zaawansowane systemy zarządzania do kompleksowych systemów wbudowanych. Java jest językiem o ogromnej skalowalności, co sprawia, że jest jednym z najpopularniejszych wyborów do tworzenia dużych, rozbudowanych systemów.
  • Praca z bazami danych: Większość aplikacji, które dzisiaj powstają, korzysta z baz danych. Java Developer musi umieć tworzyć, zarządzać i łączyć się z bazami danych, aby móc pracować z zasobami tam przechowywanymi.
  • Testowanie i debugowanie kodu: Java Developer musi być w stanie znaleźć i naprawić błędy w swoim kodzie. Obejmuje to zarówno testowanie jednostkowe, jak i integracyjne. Jego zadaniem jest upewnienie się, że wszystkie części aplikacji współpracują ze sobą prawidłowo.
  • Zrozumienie i realizacja wymagań biznesowych: Programista musi zrozumieć potrzeby klienta lub firmy, a następnie przekształcić te wymagania w funkcjonalne kodowanie.
  • Praca w zespole i komunikacja: Java Developer pracuje w zespole z innymi programistami, projektantami, testerami itp. Musi więc być w stanie skutecznie komunikować się z innymi, aby projekty były realizowane skutecznie i sprawnie.
  • Utrzymanie aktualizacji technologicznych: Java jest stale aktualizowanym językiem, więc developer musi być na bieżąco z najnowszymi trendami i praktykami.

Czytaj więcej:

Obudowa metalowa w laptopie – dlaczego warto?

Myszki do 100 zł – jaką wybrać?

Zdobądź umiejętności i pierwszą pracę w IT

Wydatki domowe – bezpłatna i łatwa księgowość dzięki HomeBank

Ataki hakerskie dotykają co drugą firmę w Polsce

Total
0
Shares
_podobne artykuły