Centrum wiedzy o technologiach i pracy w IT
pragmatyczny-programista-kto-to-jest-cechy

Pragmatyczny programista – kto to jest i jakie powinien mieć cechy?

Ostatnia aktualizacja 26 stycznia, 2023

Pracodawcy szukają nie tylko dobrze wyszkolonych pracowników, ale szczególnie cennym nabytkiem może stać się pragmatyczny programista. Kto to jest i jakie cechy powinien mieć taki człowiek? Co zrobić, aby nim zostać i czy faktycznie warto?

Nie udało się zapisać Twojej subskrypcji. Spróbuj ponownie.
Udało się! Widzimy się niebawem – newsletter wysyłamy co drugi czwartek

Otrzymuj za darmo unikalne poradniki, dane i wiedzę o pracy w IT – dostarczane co 2 tygodnie

Klikając “Zapisz mnie” wyrażasz zgodę na otrzymywanie e-maili od redakcji, a także ofert partnerów oraz akceptujesz naszą Politykę prywatności.

Pragmatyczny programista – kto to jest i jakie powinien mieć cechy?

Jeśli zastanawiasz się, kim jest pragmatyczny programista, to spieszymy z wyjaśnieniem, iż jest to człowiek mający odpowiednie cechy. Chodzi tu głównie o to, aby był to nie tylko dobrze wyszkolony fachowiec, ale przede wszystkim osoba z otwartymi horyzontami. Myśląca przyszłościowo i szerzej spoglądająca na postawione przed nią problemy. Krytyczne spojrzenie na podejmowane wysiłki, stosowane rozwiązania i narzędzia, a także rozważanie, jak rozwijać własną karierę.

Pragmatyczny programista powinien także posiadać kompetencje miękkie, czyli potrafić dogadać się w grupie zarówno ze współpracownikami, szefami i klientami.

Sprawdź: jak postawić pierwsze kroki w GameDev

O tym zagadnieniu w swojej książce „The Pragmatic Programmer” (Pragmatyczny programista) pisali już 1999 roku Andrew Hunt i David Thomas. Warto się z nią zapoznać, aby poszerzyć swoją wiedzę na ten temat.

Co zrobić, aby mówili o nas – to jest pragmatyczny programista?

Jeśli zaczynacie pracę w IT jako programistki lub programiści, to pomyślcie o tym, jak zyskać miano pragmatyczne(j/go) programist(ki/y). Feminatywy też w tym pomogą, gdyż jest to element kompetencji miękkich. Piszą programy głównie mężczyźni, ale odsetek kobiet w branży programistycznej rośnie i kto wie, może wkrótce będzie dominujący.

Pragmatyczny programista powinien starać się tworzyć jak najlepszy i przejrzysty kod. Dzięki temu jego rozwój lub wprowadzanie weń zmian będzie stosunkowo łatwe zarówno dla autora, jak i innych członków zespołu.

Jeśli rozwiążemy dany problem w jak najprostszy sposób, bez specjalnych komplikacji, to zarówno wynik otrzymamy szybciej, jak i późniejsze zmiany będą znacznie prostsze i tańsze w implementacji.

Warto zdobywać dodatkową wiedzę, zarówno w dziedzinie, w której jest się kompetentną osobą, jak również w przypadku nieznanych funkcjonalności, technik, narzędzi itp. Rozwój jest ceniony i pozwala na mierzenie się z coraz nowszymi i ciekawszymi wyzwaniami. Doceniają to także pracodawcy.

Zobacz: jak znaleźć płatny staż w IT

Czy warto być pragmatyczną programistką lub pragmatycznym programistą?

Warto. Rozwijający się i dobrze rokujący dzięki temu pracownicy są doceniani przez pracodawców. Łatwiej jest im osiągać wyższe poziomy w hierarchii firmy, czyli awansować i otrzymywać podwyżki. Z czasem mogą zostać kierownikami zespołów, działów, a nawet zakładać własne biznesy.

Zapotrzebowanie na programistów rośnie z każdym rokiem, ale programistów cechujących się pragmatyzmem wciąż brakuje, dlatego myślcie nad tym, aby stać się dobrym programistą i dobrą programistką.

Total
0
Shares
_podobne artykuły