Centrum wiedzy o technologiach i pracy w IT
chrome os

Chrome OS zamieni stare komputery w chromebooki

Ostatnia aktualizacja 18 lipca, 2022

Google wprowadza wersję Chrome OS Flex. Pozwoli na łatwą zmianę komputerów PC i Maców w pełnoprawne chromebooki.

Najnowszy system jest skierowany do użytkowników, którzy nie chcą lub nie mogą kupować nowego komputera, natomiast Windows czy macOS nie działa na nim już poprawnie. Czy to ze względu na brak aktualizacji, czy też po prostu sam sprzęt jest za mało wydajny do komfortowej pracy.

Nie udało się zapisać Twojej subskrypcji. Spróbuj ponownie.
Udało się! Widzimy się niebawem – newsletter wysyłamy w każdy wtorek

Otrzymuj za darmo unikalne poradniki, dane i wiedzę o pracy w IT – dostarczane co tydzień

Klikając “Zapisz mnie” wyrażasz zgodę na otrzymywanie e-maili od redakcji, a także ofert partnerów oraz akceptujesz naszą Politykę prywatności.

Google wydało więc Chrome OS Flex, który działa bardzo sprawnie na starszych komputerach.

Chrome OS w wersji Flex

Google chce zwiększać udziały rynkowe i uznało, że udostępni system Chrome OS Flex za darmo. To atrakcyjna pozycja szczególnie dla posiadaczy słabszych komputerów. Firma informuje, że przeprowadzonych zostało już sporo testów na starszych maszynach Acer, Asus, Dell czy Lenovo, a także MacBookach, w tym modelach 10-letnich. System działa bez zarzutu i pozwala na komfortową pracę. Ponadto zainstalujemy go bezpośrednio z poziomu pamięci USB.

Chrome OS Flex to przede wszystkim wersja dla firm. Trzeba zarejestrować się w witrynie Chrome Enterprise i tam otrzymamy już odpowiednie instrukcje. Potrzebny będzie pendrive USB, aby wgrać na niego niezbędne pliki instalacyjne. Po instalacji konfiguracja na komputerze nie zajmuje więcej niż kilka minut.

Sprawdź: Co to jest kod

Wersja Flex to prosta edycja Chrome OS, natomiast Google chce za jej pomocą realizować jeszcze inne cele. Mianowicie: dbanie o środowisko. Firma przekonuje, że wiele starszych sprzętów ciągle nadaje się do pracy, jeśli tylko zapewnimy im odpowiednie oprogramowanie. Udostępniając Flex chce przyczynić się do zmniejszania ilości e-odpadów.

Chrome OS ISO – jak pobrać

System operacyjny Chrome OS był początkowo zarezerwowany tylko dla użytkowników chromebooków. Teraz jest dostępny dla innych urządzeń. To świetna alternatywa dla systemu Windows lub Linux i można ją uruchomić bez instalacji.

Wystarczy pobrać system operacyjny Chrome na pamięć USB i użyć Etchera (lub innego oprogramowania do uruchamiania ISO)

Zobacz: Forum internetowe

Jest wiele stron, które udostępniają system Google’a za darmo. Polecamy skorzystać z tej (download), zawierającej listę dostępnych wersji. Zawsze warto pobrać tę najnowszą.

Plik będzie dostępny w formacie .zip, więc trzeba go rozpakować. Do tego celu polecamy narzędzie 7-zip. Następnie zaś korzystamy z Etchera, aby odpowiednio przygotować pamięć USB do instalacji systemu. Pamiętajmy, że musi mieć co najmniej 8 GB.

Total
0
Shares
_podobne artykuły