Centrum wiedzy o technologiach i pracy w IT
portal społecznościowy

Najpopularniejsze portale społecznościowe. Przegląd

Ostatnia aktualizacja 8 listopada, 2023

Media społecznościowe stały się centrum interakcji społecznych, biznesowych, a nawet politycznych. Przekształciły one sposób, w jaki ludzie komunikują się i dzielą się informacjami. Według danych z raportu Digital 2023: Poland, w Polsce jest 27,5 mln aktywnych użytkowników social mediów. Każdy z nich ma unikalne cechy i specyfikę, dzięki czemu różni użytkownicy znajdują coś dla siebie. W tym przeglądzie przyjrzymy się dziesięciu najbardziej wpływowym platformom, grupując je według ich głównych funkcji i sposobu użytkowania.

Nie udało się zapisać Twojej subskrypcji. Spróbuj ponownie.
Udało się! Widzimy się niebawem – newsletter wysyłamy w każdy wtorek

Otrzymuj za darmo unikalne poradniki, dane i wiedzę o pracy w IT – dostarczane co tydzień

Klikając “Zapisz mnie” wyrażasz zgodę na otrzymywanie e-maili od redakcji, a także ofert partnerów oraz akceptujesz naszą Politykę prywatności.

Facebook to portal społecznościowy, który zdominował rynek polski

Ze statystyk wyżej przytoczonego badania wynika, że to nadal Facebook zajmuje silne pierwsze miejsce w rankingu najpopularniejszych social mediów w Polsce.

W grupie wiekowej 16-64 korzysta z niego aż 87,5% użytkowników. Na 2. miejscu znajduje się komunikator Facebook Messenger, z którego korzysta 79,3% użytkowników, a na 3. miejscu umiejscowił się Instagram, który ma już wyłącznie 61,5% aktywnych użytkowników.

W tej samej grupie wiekowej, 34,6% badanych wskazało, że Facebook jest ich ulubioną platformą.

Najpopularniejsze portale społecznościowe na świecie 2023

Z raportu Digital 2023: Global Overview wynika, że na całym świecie jest już 4,76 mld aktywnych użytkowników social mediów, a rok do roku liczba ta wzrosła o 3%. Wśród najpopularniejszych platform społecznościowych w światowym rankingu znalazły się:

Facebook

Facebook to wszechstronna platforma społecznościowa, która umożliwia użytkownikom tworzenie osobistych profili, dzielenie się zdjęciami, filmami oraz przemyśleniami na tzw. tablicy. Użytkownicy mogą dodawać znajomych, wysyłać wiadomości, uczestniczyć w grupach dyskusyjnych o szerokim spektrum tematycznym oraz organizować wydarzenia.

Istotną funkcją Facebooka jest także możliwość tworzenia stron firmowych i fanpages, co czyni go potężnym narzędziem marketingowym. Z biegiem lat Facebook zintegrował także inne usługi, czyli Instagram i WhatsApp, oferując złączoną platformę komunikacyjną. Jest to miejsce, gdzie ludzie mogą pozostać w kontakcie ze znajomymi i rodziną, a także odkrywać nowe produkty.

YouTube

YouTube jest platformą społecznościową skoncentrowaną na formacie wideo, która umożliwia użytkownikom oglądanie, dodawanie, ocenianie, komentowanie i udostępnianie różnorodnych treści wideo. Znana jest z szerokiego spektrum dostępnych materiałów, począwszy od tutoriali, przez recenzje produktów, po transmisje na żywo i filmy pełnometrażowe.

Użytkownicy mogą subskrybować kanały twórców, co pozwala na budowanie społeczności i angażowanie się w dyskusje. YouTube jest również miejscem, gdzie twórcy mogą zarabiać na swoich filmach poprzez programy i sieci partnerskie. Wobec tego jest to jedna z bardziej atrakcyjnych platform dla twórców, influencerów i aspirujących artystów.

Dzięki swojej ogromnej bazie danych i zaawansowanym algorytmom rekomendacji, YouTube personalizuje doświadczenia użytkowników, sugerując treści dopasowane do ich zainteresowań i historii oglądania.

Dalsza część tekstu znajduje się pod materiałem wideo:

WhatsApp

WhatsApp to aplikacja do komunikacji, która umożliwia użytkownikom wymianę wiadomości tekstowych, obrazów, plików dźwiękowych i wideo, a także przeprowadzanie połączeń głosowych i wideo. Charakteryzuje się prostym interfejsem i szyfrowaniem end-to-end, co zapewnia prywatność rozmów.

Jednak WhatsApp to coś więcej niż zwykły komunikator. Użytkownicy mogą tworzyć grupy do masowej komunikacji, dzielić się swoją lokalizacją na żywo oraz wysyłać wiadomości do osób i grup bez opłat międzynarodowych. Dostępna na różne platformy, WhatsApp jest popularny na całym świecie jako alternatywa dla tradycyjnych SMS-ów i połączeń telefonicznych. Pozwala tworzyć rozbudowane grupy tematyczne, a w czerwcu 2023 roku wprowadzono nową funkcję kanałów podobną do tej, którą oferuje Telegram.

Instagram

Instagram to portal społecznościowy skoncentrowany na dzieleniu się zdjęciami i filmami. Umożliwia użytkownikom tworzenie i edytowanie postów za pomocą różnych filtrów i narzędzi, a także publikowanie ich na swoim profilu lub w formie efemerycznych “Stories”, które znikają po 24 godzinach. W ostatnim czasie szczególnie popularnym formatem są rolki, które świetnie się sprawdzają zarówno w humorystycznych, jak i ciekawostkowych formatach.

Użytkownicy mogą również przesyłać wiadomości prywatne, korzystać z funkcji live-streaming oraz eksplorować treści za pośrednictwem zakładki “Odkrywaj”. Instagram stał się także platformą dla influencerów, marek i firm do promowania produktów i usług, a także narzędziem do budowania społeczności wokół wspólnych zainteresowań.

WeChat

WeChat to wszechstronna aplikacja komunikacyjna i społecznościowa, która zyskała ogromną popularność w Chinach i na całym świecie. Umożliwia wysyłanie tekstów, obrazów, wideo i plików głosowych, a także przeprowadzanie rozmów wideo i głosowych.

Aplikacja oferuje również funkcje społecznościowe, m.in. “Moments” – platforma do dzielenia się osobistymi doświadczeniami z siecią kontaktów. Dodatkowo WeChat pełni funkcję portfela cyfrowego, pozwalając na płatności mobilne i transfer pieniędzy. Wszystko to sprawia, że WeChat jest integralną częścią codziennego życia w Chinach, służąc nie tylko do komunikacji, ale i jako narzędzie do zarządzania finansami oraz codziennymi usługami. W 2016 roku WeChat miał blisko 890 mln użytkowników, z czego 90% stanowili Chińczycy.

Czytaj także:

Czy Facebook nie szanuje prywatności użytkowników?

WeChat blokuje konta z NFT

Problem z WhatsApp. Bank myślał, że nikt się nie dowie

Total
0
Shares
_podobne artykuły