Centrum wiedzy o technologiach i pracy w IT
specjalista it

Specjalista IT pilnie poszukiwany na polskim rynku pracy – nawet 300 tys. wakatów

Ostatnia aktualizacja 15 grudnia, 2022

Organizacja Pracodawców i Usług IT SoDA podaje, że na polskim rynku pracy brakuje nawet 250-300 tys. specjalistów IT. Faktem jest, że zapotrzebowanie w branży stale rośnie. Pracodawcy zwiększają budżety na rekrutację, ale nie wykorzystują możliwości, jakie dawałaby inwestycja w rozwój umiejętności osób już zatrudnionych. Nowy specjalista IT może się wyodrębnić wewnątrz organizacji, potrzeba jednak inicjatywy wspierającej reskilling i upskilling.

Nie udało się zapisać Twojej subskrypcji. Spróbuj ponownie.
Udało się! Widzimy się niebawem – newsletter wysyłamy w każdy wtorek

Otrzymuj za darmo unikalne poradniki, dane i wiedzę o pracy w IT – dostarczane co tydzień

Klikając “Zapisz mnie” wyrażasz zgodę na otrzymywanie e-maili od redakcji, a także ofert partnerów oraz akceptujesz naszą Politykę prywatności.

Sprawdź: Jak się przebranżowić?

Koszty zatrudnienia wynikające ze standardowej rekrutacji są znacznie wyższe, niż inwestycja w doszkalanie. Według szacunków to od 30% do nawet 200% rocznego wynagrodzenia. W okolicznościach wciąż istniejącego deficytu specjalistów IT w Polsce, a także w Europie dobrym krokiem byłoby zapewnienie możliwości przekwalifikowania się. Chodzi tutaj w szczególności o osoby już funkcjonujące w strukturach firm. Według badania przeprowadzonego przez Future Collars „Wielki reset umiejętności” tylko 7% pracodawców stawia na reskilling, a jedynie 6% pracowników deklaruje skorzystanie z takiej możliwości.

Specjalista IT poszukiwany, a gdzie specjalistki?

Polski Instytut Ekonomiczny podaje, że nawet 90% firm ma problem z pozyskaniem odpowiednio wykwalifikowanych pracowników. Dodatkowo branża IT to wciąż branża zmaskulinizowana – inne dane wskazują, że wśród specjalistów IT jest aż 85% mężczyzn. Aby zmienić ten stan rzeczy i sięgnąć po potencjał kobiet, powstają inicjatywy promujące zmianę (Woman Update), a także otwierające możliwości do zdobycia nowych kompetencji (Dzień Kariery Kobiety w IT).

W raporcie „Tytanki pracy” przygotowanym przez Future Collars czytamy, że tylko 19% kobiet jest zadowolonych z obecnej sytuacji zawodowej, a 29% obawia się podejmowania kroków prowadzących do zmiany pracy. Jednocześnie 23% badanych straciło wiarę we własne możliwości. Przytoczone dane są pokłosiem trudności, z jakimi borykają się kobiety w trakcie swojej kariery.

Zobacz: Key Account Manager – zarobki

Jak zwiększyć udział kobiet w IT?

Z czego wynika tak mała liczba kobiet w świecie nowych technologii? Jak można wesprzeć kobiety w zdobywaniu kompetencji pożądanych w branży IT? Podczas debaty online „Woman Update – kobiety na rynku pracy” odpowiedzi na te pytania szukały: Dorota Hryniewiecka-Firlej, Prezes Pfizer Polska, Ewa Krupa Dyrektorka Kultury i Rozwoju Orange Polska oraz Joanna Pruszyńska-Witkowska, Vice Prezes Future Collars.

–  Kluczowe wydaje się dziś budowanie pewności siebie wśród kobiet we wszystkich branżach. Dużo się o tym mówi w przestrzeni publicznej, ale widoczny jest ogromny rozdźwięk pomiędzy tym, co firmy deklarują, a tym, co rzeczywiście jest wdrażane. Aktywizacja kobiet i budowanie kultury różnorodności w organizacjach to, co prawda, długi i pracochłonny proces, ale przynosi korzyści wszystkim, stwarzając idealne warunki do rozwoju – skomentowała prezes Pfizer Polska, Dorota Hryniewiecka – Firlej.

Aby wspomóc kobiety w sięganiu po możliwości w branży IT, konieczna jest inicjatywa zarządów firm. Nie ma wątpliwości, że to odgórne działania stają się przykładem, a także drogowskazem zmian dla reszty środowiska zawodowego.

–  Firma powinna przyjąć odpowiednią strategię na poziomie zarządu, nawet jeśli jej wdrażanie zajmie kilka lat. Liderzy muszą być dla innych przykładem i to oni jako pierwsi powinni zachęcać kobiety do obejmowania ważnych stanowisk w firmach. Te działania należy prowadzić konsekwentnie i świadomie, potrzebne są długofalowe programy reskillingowe i upskillingowe, które pomogą kobietom w nabywaniu nowych kompetencji i zachęcą je do obejmowania odpowiedzialnych stanowisk – komentuje Ewa Krupa, Dyrektorka Kultury i Rozwoju Orange Polska.

Total
10
Shares
_podobne artykuły