Umiejętności techniczne przede wszystkim. Czego szukają pracodawcy?
Ostatnia aktualizacja 1 marca, 2022
DevSkiller podaje, że ciągle umiejętności techniczne są najważniejsze. Firma prowadzi platformę do przeprowadzania testów wśród specjalistów IT, którzy są akurat zatrudniani. Ostatnio przeanalizowała testy wykonywane przez klientów w czasie grudzień 2020 – grudzień 2021. Łącznie było to ponad 100 tys. testów, które pozwoliły dojść do ciekawych wniosków.
I tak, DevSkiller podzielił się m.in. najbardziej pożądanymi umiejętności wśród pracodawców. Co musi umieć specjalista IT, aby znaleźć pracę? W obecnych czasach top 5 wygląda następująco:
- Java – 19%
- SQL – 19%%
- JavaSCript – 18%
- Python – 9%
- PHP – 6%
Właśnie te umiejętności znalazły się w top 5 najczęściej wskazywanych przez rekruterów. Nieco dalej były jeszcze .NET/C# i CSS/HTML.
Umiejętności techniczne wśród juniorów to must-have
DevSkiller dodaje, że w latach 2020-2021 aż 40% zaproszeń na testy kodowania w platformie dotyczyło juniorów. To właśnie ich umiejętności rekruterzy sprawdzają i weryfikują najczęściej.
Zobacz: Backend developer
Jeśli ktoś aplikuje na mida, testy przeprowadzane są rzadziej. Dotyczyły 23,4% zgłoszeń w platformie. Natomiast senior również jest skrupulatnie weryfikowany. Tutaj umiejętności sprawdzane są w 36,6% przypadków. Kiedy rosną wymagania i wynagrodzenie, pracodawca musi mieć pewność, że dobrze wybrał.
Sprawdź: Scrum Master
Jednocześnie DevSkiller wskazał, że firmy coraz częściej wskazują też w testach umiejętność “analityk danych“. Weźmy to pod uwagę, gdy decydujemy się na zdobywanie nowych umiejętności i kursy.
Warto dodać, że podobne wnioski wyciągnęła firma CodinGame w ramach badania 2022 Tech Hiring Survey. Ta firma również zidentyfikowała analitykę danych jako zawód, w przypadku którego popyt znacznie przewyższa podaż. To samo dotyczy DevOps i specjalistów od uczenia maszynowego. W rezultacie pracodawcy będą musieli ponownie ocenić zarówno wynagrodzenia, jak i pakiety świadczeń, które oferują pracownikom, jeśli mają nadzieję zachować konkurencyjność.