Centrum wiedzy o technologiach i pracy w IT
umiejętności techniczne

Umiejętności techniczne przede wszystkim. Czego szukają pracodawcy?

DevSkiller podaje, że ciągle umiejętności techniczne są najważniejsze. Firma prowadzi platformę do przeprowadzania testów wśród specjalistów IT, którzy są akurat zatrudniani. Ostatnio przeanalizowała testy wykonywane przez klientów w czasie grudzień 2020 – grudzień 2021. Łącznie było to ponad 100 tys. testów, które pozwoliły dojść do ciekawych wniosków.

I tak, DevSkiller podzielił się m.in. najbardziej pożądanymi umiejętności wśród pracodawców. Co musi umieć specjalista IT, aby znaleźć pracę? W obecnych czasach top 5 wygląda następująco:

  • Java – 19%
  • SQL – 19%%
  • JavaSCript – 18%
  • Python – 9%
  • PHP – 6%

Właśnie te umiejętności znalazły się w top 5 najczęściej wskazywanych przez rekruterów. Nieco dalej były jeszcze .NET/C# i CSS/HTML.

Umiejętności techniczne wśród juniorów to must-have

DevSkiller dodaje, że w latach 2020-2021 aż 40% zaproszeń na testy kodowania w platformie dotyczyło juniorów. To właśnie ich umiejętności rekruterzy sprawdzają i weryfikują najczęściej.

Zobacz: Backend developer

Jeśli ktoś aplikuje na mida, testy przeprowadzane są rzadziej. Dotyczyły 23,4% zgłoszeń w platformie. Natomiast senior również jest skrupulatnie weryfikowany. Tutaj umiejętności sprawdzane są w 36,6% przypadków. Kiedy rosną wymagania i wynagrodzenie, pracodawca musi mieć pewność, że dobrze wybrał.

Sprawdź: Scrum Master

Jednocześnie DevSkiller wskazał, że firmy coraz częściej wskazują też w testach umiejętność “analityk danych“. Weźmy to pod uwagę, gdy decydujemy się na zdobywanie nowych umiejętności i kursy.

Warto dodać, że podobne wnioski wyciągnęła firma CodinGame w ramach badania 2022 Tech Hiring Survey. Ta firma również zidentyfikowała analitykę danych jako zawód, w przypadku którego popyt znacznie przewyższa podaż. To samo dotyczy DevOps i specjalistów od uczenia maszynowego. W rezultacie pracodawcy będą musieli ponownie ocenić zarówno wynagrodzenia, jak i pakiety świadczeń, które oferują pracownikom, jeśli mają nadzieję zachować konkurencyjność.

Total
0
Shares
_podobne artykuły