Centrum wiedzy o technologiach i pracy w IT

Workation. Zalety i wady

Ostatnia aktualizacja 14 marca, 2022

Czy da się tak pracować, aby jednocześnie spędzać wakacje? Okazuje się, że tak. Dzięki rosnącej popularności pracy zdalnej upowszechnia się trend o wiele mówiącej nazwie: „workation”. Na czym polega i jakie są plusy oraz minusy takiego trybu pracy…? Odpoczynku…? No właśnie. Przeczytajmy!

Sprawdź: Błędy

Na czym polega workation?

Workation to określenie, które powstało z połączenia słów „work” i „vacation”. Workation oznacza zwykle wyjazd do jakiegoś miejsca turystycznego lub odludnego, ale typowo wypoczynkowego, aby tam wykonywać swoje obowiązki zawodowe. Po pracy mamy czas na typowo wypoczynkowe i turystyczne aktywności.

Najczęściej korzystają z tego osoby, które na co dzień mają możliwość pracy zdalnej i wynika to z prostego powodu: do wykonania pracy potrzebują wyłącznie komputera i telefonu, a to możemy zabrać ze sobą bez najmniejszego problemu.

Zdarza się, że workation organizują również firmy, traktując taki wyjazd jednocześnie jako szansę na integrację zespołu. W czasie pracy podczas wyjazdu, zespół ma okazję do nabrania dystansu w projektach, dzięki czemu możliwe jest znalezienie zupełnie nowych i inspirujących rozwiązań.

Zobacz: Satelity Starlink

Wady i zalety workation

Sama idea pracy połączonej z wypoczynkiem w pierwszym odczuciu brzmi wyłącznie pozytywnie. Pobyt w atrakcyjnym miejscu wydaje się być wystarczającą osłodą dla faktu, że jednak jakąś część czasu musimy poświęcić pracy. Zanim podejmiemy decyzję o tym, czy warto zdecydować się na workation czy jednak urlop, dobrze jest zrobić listę wad i zalet takiego rozwiązania. Jakie rzeczy trzeba wziąć pod uwagę?

Zalety

Workation pozytywnie wpływa na motywację. Kiedy przyjeżdżamy do jakiegoś miejsca, chcemy czerpać z niego jak najwięcej, dlatego workation to szansa na zwiększenie efektywności w pracy. Skutkiem lepszej organizacji pracy będzie poprawa naszego work-life balance, a to ma szansę zaprocentować na dalsze utrzymanie wysokiej efektywności podczas pracy.

Jeśli wyjazd organizowany jest przez firmę, sprzyja integracji zespołu, co niesie za sobą lepszą współpracę i skuteczniejsze rozwiązywanie problemów. Praca podczas wyjazdu niekoniecznie przebiega pod tak ścisłym rygorem obowiązków, jak w normalnych okolicznościach. Sprzyja to niestandardowym pomysłom, które mogą dać początek cennym zmianom na przyszłość.

Wady

Choć poziom rozluźnienia może być duży, należy zachować ostrożność, aby nie przeholować – workation to nie jest urlop. Mimo że zwiększenie motywacji pojawiło się w zaletach, to bardzo łatwo ją stracić, jeśli nie przygotujemy się mentalnie na ograniczenia związane z pracą podczas wyjazdu.

Zachowanie koncentracji będzie wymagało metodycznego podejścia do zorganizowania czasu, który ma być przeznaczony na pracę. Dobrze jest wyznaczyć sobie konkretne momenty na przerwę i ściśle się tego trzymać, a w miarę możliwości zadania wykonywać według codziennej listy.

Aby workation było udanym wyjazdem, trzeba pilnować godzin pracy. Odwlekanie obowiązków do ostatniej chwili będzie skutkowało tym, że zupełnie nie skorzystamy z uroków miejsca, w którym się znaleźliśmy.

Workation – podsumowanie

Praca na wyjeździe połączona z wypoczynkiem to ciekawa opcja dla osób, które nie chcą wykorzystywać dni urlopowych, ale mają potrzebę oderwania się od zwykłej codzienności. Przy dobrej organizacji obowiązków, workation ma szansę spełnić naszą potrzebę wypoczynku, a także poprawić skuteczność i efektywność.

Total
0
Shares
_podobne artykuły