Centrum wiedzy o technologiach i pracy w IT
Czy robot odbierze pracę? / Fot. David Levêque, Unsplash.com

Ameryka zatrudnia rekordową liczbę robotów

Firmy w Ameryce Północnej dodały rekordową liczbę robotów w pierwszych dziewięciu miesiącach tego roku. Było to konieczne – brakuje ludzi do pracy.

Ostatnia aktualizacja 24 listopada, 2021

Firmy z USA muszą utrzymać odpowiedni poziom produkcji i wydajności na liniach montażowych. Miały jednak problem z zatrudnianiem nowych osób – zwyczajnie brakuje rąk do pracy. To sprawia, że mamy większą liczbę robotów w miejscu pracy. Dobrze czy źle?

Sprawdź: Zarobki project managera

Fabryki i firmy reprezentujące przemysł zamówiły łącznie 29 tys. robotów. To o 37% więcej niż w tym samym okresie rok temu. Jest to także zakup na kwotę 1,48 mld dolarów. Grupa branżowa Association for Advancing Automation, która reprezentuje tę branżę, informuje że to rekord. Poprzedni był w 2017 r., jeszcze przed globalną pandemią Covid-19.

Mamy rekordową liczbę robotów. Czy to problem?

Pośpiech w dodawaniu robotów jest częścią większego wzrostu inwestycji. Firmy starają się bowiem nadążyć za silnym popyhtem, który w niektórych przypadkach przyczynił się do niedoboru kluczowych towarów.

Jednocześnie firmy walczą o przyciąganie pracowników “wysiedlonych” przez pandemię i postrzegają roboty jako alternatywę dla ludzkich mięśni na swoich liniach montażowych. Jeff Burnstein, prezes Association for Advancing Automation, mówi wprost: – Firmy nie mogą znaleźć ludzi, których potrzebują. Stawiają więc na automatyzajcę i roboty.

Zobacz: Brak pracowników

Roboty wkraczają więc w kolejne zakątki gospodarki. Dla przykładu, firmy motoryzacyjne od dawna kupują większość robotów przemyslowych. Ale w 2020 r. łączna sprzedaż do innych rodzajów organizacji po raz pierwszy byla wyższa niż dla sektora motoryzacyjnego. Trend ten utrzymał się w tym roku.

W pierwszych dziewięciu miesiącach tego roku zamówienia na roboty związane z motoryzacją wzrosły o 20% do 12 544 sztuk. Jednocześnie firmy spoza branży motoryzacyjnej zamówiły więcej, bo 16 355 sztuk, generując wzrost na poziomie 53%.

Burnstein wyjaśnia, że przyczyną nie jest to, że branża motoryzacyjna zwalnia. – Chodzi o inne sektory – od metali po producentów żywności. Rozwijają się one coraz szybciej i stawiają na robotyzację – skomentował.

Robotyzacja postępuje, ale warto wiedzieć, że ciągle istnieje duże – bardzo duże zapotrzebowanie na wiele specjalizacji. Jedną z nich jest project manager. Sprawdź aktualne oferty na No Fluff Jobs:

Total
0
Shares
_podobne artykuły