Centrum wiedzy o technologiach i pracy w IT
cheat-sheet-co-to-jest-sciagawka-dla-programistow-definicja-przyklady

Co to jest Cheat Sheet dla programistów?

Ostatnia aktualizacja 31 stycznia, 2023

Cheat Sheet – co to jest i dlaczego jest tak ważne dla początkujących programistów? Czy tylko dla nich? Jak tworzyć tego typu dokumenty? Chcecie się dowiedzieć czegoś na ten temat? Czytajcie zatem.

Nie udało się zapisać Twojej subskrypcji. Spróbuj ponownie.
Udało się! Widzimy się niebawem – newsletter wysyłamy co drugi czwartek

Otrzymuj za darmo unikalne poradniki, dane i wiedzę o pracy w IT – dostarczane co 2 tygodnie

Klikając “Zapisz mnie” wyrażasz zgodę na otrzymywanie e-maili od redakcji, a także ofert partnerów oraz akceptujesz naszą Politykę prywatności.

Co to jest Cheat Sheet – definicja

Definicja pojęcia Cheat Sheet jest niezwykle prosta, jest to po prostu ściąga. Może mieć formę kartki lub broszury, która zawiera sedno danego zagadnienia. Mogą to być wzory, tłumaczenia, wybrane hasła itp.

Sprawdź: jakie są rodzaje licencji oprogramowania

Cheat Sheet dla programistów

W przypadku programistów Cheat Sheet może zawierać najważniejsze polecenia, których używa się w danym języku programowania. Może to być tabelka z hasłami i poleceniami w jednej kolumnie, a krótkimi opisami lub przykładami zastosowań w drugiej.

Cheat Sheet sprawdzi się też przy tworzeniu stron internetowych lub obsłudze programów użytkowych. Zamieszczone tam opisy działań, ich kolejność, a także skróty klawiszowe pomocne w pracy szybko wejdą w krew i aplikacji będzie się używało dużo łatwiej.

Tego typu ściągawki bardzo poprawiają szybkość zapamiętywania poleceń i ich działania.

Czy programista musi sam przygotowywać ściągawki?

Jeśli myśli się o szybkiej nauce, to programista najlepiej określi, które hasła przysparzają mu problemu i warto wpisać je do ścągawki.

Jednakże, gdy jest całkowicie początkujący lub uczy się języka, frameworka lub narzędzia od zera, to warto poszukać w internecie gotowych szablonów.

Aby zrobić to skutecznie, wystarczy wpisać do wyszukiwarki hasło „cheat sheet javascript” lub dowolne inne poprzedzone słowami „Cheat Sheet”.

Tego typu ściągawki przygotowane są głównie po angielsku, ale można znaleźć je także napisane w innych językach. Ważne, że są tam zarówno wersje online, jak i takie, które można wydrukować i powiesić obok monitora.

Przykłady ściągawek

Można je znaleźć też na Pinterest, a są to choćby takie jak na profilu Michael Health.

Są też infografiki dla programistów C++ i Pythona.

Oczywiście są to tylko pojedyncze przykłady, a samych ściągawek jest znacznie więcej. Warto poszperać i oczywiście znaleźć coś dla siebie.

Zobacz: C# vs Java

Total
0
Shares
_podobne artykuły