Centrum wiedzy o technologiach i pracy w IT
analityk systemowy

Analityk systemowy jako pośrednik między klientem a programistą

Ostatnia aktualizacja 27 grudnia, 2022

Analityk systemowy pełni w zespole projektowym bardzo ważną rolę, która umożliwi zachowanie płynności pracy, a także sprawne wyznaczanie celów i podział etapów. Pod pewnymi aspektami jest to dość interdyscyplinarna rola. Z czego to wynika? Praca jako analityk systemowy wymaga umiejętności związanych nie tylko z analizowaniem i modelowaniem procesów, ale też wysoko rozwiniętych kompetencji miękkich. Będą one przydatne zarówno podczas kontaktu z klientami, jak i w trakcie współpracy z innymi członkami zespołu.

Nie udało się zapisać Twojej subskrypcji. Spróbuj ponownie.
Udało się! Widzimy się niebawem – newsletter wysyłamy w każdy wtorek

Otrzymuj za darmo unikalne poradniki, dane i wiedzę o pracy w IT – dostarczane co tydzień

Klikając “Zapisz mnie” wyrażasz zgodę na otrzymywanie e-maili od redakcji, a także ofert partnerów oraz akceptujesz naszą Politykę prywatności.

Sprawdź: Jak się przebranżowić?

Na czym polega pośredniczenie pomiędzy klientem a programistami?

Aby praca analityka systemowego była efektywna i przynosiła wymierne efekty, musi obejmować także kontakt z klientem. Poprawna i trafna analiza nie będzie możliwa bez dogłębnego poznania potrzeb biznesowych klienta, które następnie należy ująć podczas podejmowania decyzji projektowych. Analityk systemowy gromadzi wymagania związane z projektem, pracuje nad stworzeniem różnego rodzaju diagramów (np. BPMN), a także prototypów interfejsów. Odpowiada również za zdefiniowanie use cases (przypadków użycia) oraz user stores (historyjek użytkownika). Analityk systemowy opracowuje też dokumentację.

W swojej pracy najczęściej korzysta z następujących metod, którymi są:

  • Wywiady
  • Analiza dokumentacji zewnętrznej
  • Warsztaty 
  • Brainstormy
  • Ustalanie procesów
  • Prototypowanie

Zobacz: Ile zarabia grafik komputerowy?

Analityk systemowy – fazy pracy nad projektem

Pierwsza faza pracy nad projektem obejmuje rozpoznanie potrzeb biznesowych. Na bazie pozyskanych informacji analityk tworzy diagramy w oparciu o metody modelowania, np. BPNM, które obrazują graficznie proces. Następnie we współpracy z UX Designerem powstają pierwsze interfejsy. Na tym etapie projektowania klient ma możliwość zapoznania się z systemem i zweryfikowania swoich potrzeb z dotyczasowym efektami pracy. Często też w tym momencie nanoszone są zmiany związane z doprecyzowaniem oczekiwań oraz dostosowaniem ich do możliwości projektowych.

Analityk systemowy współuczestniczy we wdrażaniu zaprojektowanych elementów, a także bierze udział w testowaniu systemu w oparciu o wcześniejsze założenia biznesowe. Odpowiedzialnością analityka systemowego jest doprecyzowanie niejasności, które mogły pojawić się w dokumentacji systemu. Dodatkowo analityk może uczestniczyć w szkoleniu przeprowadzanym dla pracowników klienta, które odbywa się podczas implementacji systemu.

Total
0
Shares
_podobne artykuły