Centrum wiedzy o technologiach i pracy w IT
Darmowa muzyka do filmów / Fot. Elviss Railijs Bitāns, Pexels.com

Darmowa muzyka do filmów i gier? Wyjaśniamy gdzie szukać

Darmowa muzyka do filmów i gier jest potrzebna, jeśli tworzysz treści multimedialne bez budżetu. Gdzie jej szukać?

Ostatnia aktualizacja 18 kwietnia, 2023

Darmowa muzyka do filmów i gier jest potrzebna, jeśli tworzysz treści multimedialne bez budżetu. Gdzie jej szukać?

Darmowa muzyka doskonale sprawdzi się w przypadku tworzenia treści takich jak filmiki na YouTube, Tik Toka, ale także animacje, gry, czy wszelkie inne treści, w których muzyka może ubogacić treść.

Dzięki serwisom agregującym darmową muzykę łatwo znaleźć coś dla siebie, choć niejednokrotnie trzeba odsłuchać sporą ilość ścieżek. Są tam profesjonalnie nagrane ścieżki, które nawet w przypadku naszego talentu muzycznego i dysponowania odpowiednimi instrumentami nie dalibyśmy rady nagrać samemu. Potrzebne jest studio, dobrej klasy sprzęt, osoba znająca się na jego obsłudze i mająca doświadczenie w montażu.

Nie udało się zapisać Twojej subskrypcji. Spróbuj ponownie.
Udało się! Widzimy się niebawem – newsletter wysyłamy w każdy wtorek

Otrzymuj za darmo unikalne poradniki, dane i wiedzę o pracy w IT – dostarczane co tydzień

Klikając “Zapisz mnie” wyrażasz zgodę na otrzymywanie e-maili od redakcji, a także ofert partnerów oraz akceptujesz naszą Politykę prywatności.

Zanim jednak zaczniesz przeglądać polecane serwisy z muzyką do filmów, zapoznaj się z informacjami o licencjach. Nie każdy autor lub serwis zezwala na dowolny użytek oferowanych przez siebie treści.

Sprawdź: Przebranżowienie na programistę. Jak się za to zabrać?

Darmowa muzyka do filmów i gier. Co z licencjami?

Strona prawna ma bardzo duże znaczenie. Dlaczego? Może się okazać, że wykorzystasz muzykę darmową, która nie może być używana do celów komercyjnych. Albo popełnisz inny błąd, który będzie wynikał z twojej niewiedzy.

Co trzeba wiedzieć o licencjach?

Z technicznego punktu widzenia możesz użyć dowolnego utworu, jaki tylko uda ci się znaleźć. Ot, dodajesz odpowiedni plik w oprogramowaniu do edycji wideo i gotowe. Proste, prawda? W rzeczywistości ta zasada obowiązuje, gdy planujesz zachować filmy wyłącznie dla siebie. Jeśli chcesz udostępniać swoje dzieła innym osobom, albo na nich zarabiać, musisz już korzystać z muzyki na odpowiedniej licencji.

Używanie muzyki chronionej prawem autorskim bez pozwolenia jest niezgodne z prawem. Może to skutkować różnymi karami i konsekwencjami – od konieczności oferowania wyciszonych filmów po sprawy w sądzie. Ważne, aby upewnić się, że w pełni rozumiesz uprawnienia pobieranych plików. W przeciwnym razie łatwo o pomyłkę.

Darmowa muzyka do filmów czy gier niemal zawsze oferowana jest na licencji Creative Commons. Ta licencja daje pozwolenie na pobieranie i udostępnianie treści, ale istnieją w niej różne stopnie – nazwijmy to – swobody.

Te najpopularniejsze to:

CC0: Unrestricted. Ta licencja pozwala na pobieranie, udostępnianie, modyfikowanie i wykorzystanie treści do celów komercyjnych. Nie ma ograniczeń.

CC BY: Attribution. Nieograniczona licencja pod warunkiem, że wskażemy autora.

CC BY-SA: Attribution-Share-Alike. Wymagane uznanie autorstwa, a do tego utwory pochodne mogą być rozpowszechniane wyłącznie na tej samej licencji.

CC-BY-ND: Attribution-No-Derivatives. Uznanie autorstwa bez instrumentów pochodnych. Niedozwolone są prace pochodne i remiksy.

CC BY-NC: Attribution-Non-Commercial. Uznanie autorstwa i niekomercyjne. Nie można używać do celów komercyjnych.

Jak dobrać muzykę do filmu?

Dobór odpowiedniej muzyki do filmu jest kluczowy dla podkreślenia emocji i atmosfery prezentowanego materiału.

Przede wszystkim, warto zastanowić się nad tym, jakie uczucia chcemy wywołać u widzów i jaką historię opowiada nasz film.

Następnie, warto przemyśleć nastrój utworu, jego tempo i styl, aby idealnie dopasować go do tonacji obrazu. W przypadku dynamicznych scen, muzyka o szybkim tempie może dodatkowo podkreślić akcję, podczas gdy melancholijne melodie doskonale sprawdzą się w smutnych i refleksyjnych momentach.

Dobrze jest także eksperymentować z różnymi gatunkami muzycznymi, aż znajdziemy ten, który najlepiej oddaje klimat naszego dzieła. Warto również pamiętać o spójności – muzyka powinna być zgrana z innymi elementami filmu, takimi jak montaż, dźwięki i dialogi. Na koniec, należy sprawdzić, czy wybrana muzyka jest dostępna na odpowiedniej licencji i przestrzegać zasad korzystania z niej, aby uniknąć problemów prawnych.

Darmowa muzyka do filmów – gdzie pobierać?

Polecamy kilka serwisów, gdzie znajdziesz bezpłatną muzykę do gier czy filmów:

ccMixter – Rodzaj licencji: CC BY oraz CC BY-NC

Incompetech – Rodzaj licencji: CC BY

Free Music Archive – Rodzaj licencji: wszystkie typy CC oraz Domena Publiczna

Jamendo – Rodzaj licencji: wszystkie typy CC

MusOpen – Rodzaj licencji: wszystkie typy CC oraz Domena Publiczna

Audionautix – Rodzaj licencji: Darmowa licencja z uznaniem autorstwa

Bensound – Rodzaj licencji: Darmowa licencja z uznaniem autorstwa

Newgrounds – Rodzaj licencji: wszystkie typy CC

Udanego słuchania!

Zobacz: DSA, czyli ustawa o usługach cyfrowych

Total
0
Shares
_podobne artykuły