Przygotuj się do rekrutacji na Junior UX Designera w kilku krokach
Ostatnia aktualizacja 12 czerwca, 2023
Junior UX Designer jest początkującym projektantem doświadczeń użytkownika. Kandydat chcący objąć tę rolę w organizacji znajduje się na wczesnym etapie kariery i zazwyczaj ma już za sobą pierwsze doświadczenia komercyjne. Nie jest jednak przesądzone, że osoba bez komercyjnych projektów nie ma szans na pracę na stanowisku juniorskim. Aby mieć szansę na pracę, warto przygotować 2-3 mocne projekty “do szuflady”. Pozwolą one zweryfikować, jak podchodzimy do danego problemu, jakie decyzje podejmujemy i jakie mamy dla nich uzasadnienie.
Sprawdź: Stwórz najlepsze portfolio UX. Podpowiadamy krok po kroku
Jak wejść do branży jako Junior UX Designer?
UX Design jest specjalizacją, w której najlepiej odnajdują się osoby chcące łączyć pracę projektową i analityczną. Niektórzy wybierają tę ścieżkę zawodową w wyniku organicznej ewolucji swojego rozwoju. Wśród UX Designerów znajduje się wielu byłych grafików oraz specjalistów innych dziedzin, współpracujących wcześniej przy rozwoju jakiegoś produktu lub usługi.
Na polskim rynku istnieją studia stacjonarne i podyplomowe związane z badaniami UX oraz UX Designem. Mimo to wielu kandydatów oraz obecnych specjalistów to osoby, które samodzielnie zdobywały swoje kompetencje, korzystając z materiałów dostępnych w internecie oraz kursów. Na ich podstawie można zbudować przykładowe projekty, które będą dowodem zdobytych umiejętności.
Pamiętaj, aby pokazać nie tylko projekt, ale przede wszystkim proces decyzyjny i sposób myślenia. Pooglądaj przykładowe prace innych projektantów na Behance lub Dribbble, przeanalizuj sposób ich prezentacji i na podstawie wyciągniętych wniosków stwórz własne portfolio.
Dalsza część tekstu znajduje się pod materiałem wideo:
Umiejętności konieczne w roli początkującego specjalisty UX
Oczekiwania względem Junior UX Designera będą większe niż w przypadku kandydatów startujących na stanowiska stażowe. Co musisz wiedzieć?
- Poznaj podstawy UX związane z zagadnieniami projektowania zorientowanego na użytkownika, testowania użyteczności i projektowania interakcji.
- Naucz się obsługi narzędzi do projektowania. Z danych wewnętrznych No Fluff Jobs z Q1 2023 roku wynika, że najpopularniejszym aktualnie wymaganiem jest Figma (23%). W ogłoszeniach możesz również trafić na Adobe XD, Sketch lub Axure.
- Popracuj nad umiejętnościami komunikacyjnymi. Praca w zespołach projektowych wiąże się z koniecznością komunikacji z różnymi osobami. Będą to nie tylko osoby z organizacji, ale także klienci. Musisz być w stanie efektywnie przedstawiać i argumentować swoje pomysły, mając na uwadze, że różni ludzie mają zróżnicowane punkty widzenia. W zależności od zakresu obowiązków, możesz również przeprowadzać badania z użytkownikami. Wiąże się to z dużym skupieniem na perspektywie osób, do których kierowany będzie produkt lub usługa.
- Warto orientować się w technologii. Podstawowe zrozumienie HTML, CSS oraz JavaScript pozwoli na efektywną współpracę z programistami. Im więcej porozumienia w tej kwestii, tym mniejsza szansa na możliwe błędy.
Czytaj także:
Informacja zwrotna – kiedy jest konstruktywna?
Ambilight – co to jest i czy warto kupić?
Przyciski do klawiatury – ABS czy PBT?