Centrum wiedzy o technologiach i pracy w IT

Szklana kula – jak zrobić bryłę w PS?

Ostatnia aktualizacja 2 sierpnia, 2022

Jak przedstawić zdjęcia różnych przestrzeni bardziej intrygująco i oryginalnie? Można na przykład dodać do zdjęcia nietypowy, ale estetyczny element, który nie przytłoczy swoją formą, ale wręcz podkreśli walory sfotografowanej przestrzeni. W tym tutorialu pokażemy, jak do zdjęcia krajobrazu naturalnego dodać bryłę geometryczną. Szklana kula zawieszona w powietrzu wygląda intrygująco, a jej szklista i soczewkowa powierzchnia może skupiać w środku fragment krajobrazu, podkreślając go na zdjęciu.

Zobacz: Przebranżowienie na programistę – jak zacząć?

Nie udało się zapisać Twojej subskrypcji. Spróbuj ponownie.
Udało się! Widzimy się niebawem – newsletter wysyłamy w każdy wtorek

Otrzymuj za darmo unikalne poradniki, dane i wiedzę o pracy w IT – dostarczane co tydzień

Klikając “Zapisz mnie” wyrażasz zgodę na otrzymywanie e-maili od redakcji, a także ofert partnerów oraz akceptujesz naszą Politykę prywatności.

Szklana kula w Photoshopie

Zatem dlaczego kula? Od zarania dziejów kula uchodzi za kształt idealny. Przedstawiony w formie przezroczystego szkła pozwala stworzyć soczewkę, która skupia obraz rzeczywistości za nią samą, jednak w nieco zmienionej formie (w zależności od właściwości materiału). 

Tworząc tę bryłę w Photoshopie, możemy jej nadać właściwości takie, jakie chcielibyśmy uzyskać, aby wykorzystać potencjał realistycznych możliwości danych proporcji i cech. 

Szklany obiekt idealnie komponuje się z krajobrazami naturalnymi, tworząc nieco surrealistyczne wrażenie. W poniższym tutorialu przedstawiamy, jak w szybki sposób stworzyć realistyczną bryłę wkomponowaną w otoczenie. To jeden z prostszych, ale efektownych elementów w obszernych możliwościach fotomanipulacji.

Zobacz: Monitor do 500 zł – 3 najlepsze propozycje

Czym jest fotomanipulacja?

Fotomanipulacja (lub fotomontaż) to obraz fotograficzny, który powstaje w wyniku połączenia elementów z różnych zdjęć lub grafik. Fotomontażem określa się również techniki fotograficzne, np. podwójną (wielokrotną) ekspozycję czy też technikę powiększalnikową w ciemni fotograficznej.

Fotomontaże mogą być proste, ale też abstrakcyjne. Pozwalają uzyskać obraz, którego nie dałoby się stworzyć za pomocą zrobienia zwykłego zdjęcia.

W powyższym tutorialu przedstawiamy sposób stworzenia prostego fotomontażu z wykorzystaniem bryły oraz wiedzy o właściwościach szkła. Sprawdź też inne nasze filmy, dzięki którym dowiesz się m.in., jak tworzyć inne efekty w różnych programach graficznych.

Total
0
Shares
_podobne artykuły